T, 4.10.2022

WSJ: Facebooki sõnutsi kehtivad nende reeglid kõigile. Sisedokumentide valguses tehakse salaeliidile erandeid

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Jeff Horwitz
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Facebooki sõnutsi kehtivad nende reeglid kõigile. Sisedokumentide valguses tehakse salaeliidile erandeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg virtuaalsel kuulamisel Kongressi komisjoni ees 2021. aasta 25. aprillil.
Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg virtuaalsel kuulamisel Kongressi komisjoni ees 2021. aasta 25. aprillil. Foto: Handout/VIA REUTERS

Mark Zuckerberg on avalikult öelnud, et Facebook lubab oma enam kui kolmel miljardil kasutajal kõneleda võrdsetel alustel poliit-, kultuuri- ja ajakirjanduseliidiga, ning et nende standardid kehtivad kõigi suhtes, sõltumata staatusest või kuulsusest.

Suletud uste taga on ettevõte aga ehitanud süsteemi, mis on teinud kuulsatele kasutajatele erandi mõnede või kõikide reeglite suhtes, näitavad The Wall Street Journali poolt läbivaadatud firmasisesed dokumendid.

Programm nimega «XCheck» ehk «topeltkontroll» oli algselt mõeldud kvaliteedikontrolli meetmena tuntud inimeste nagu staaride, poliitikute ja ajakirjanike kontode vastu astutud sammude suhtes. Täna kaitseb süsteem miljoneid VIP-kasutajaid firma tavameetmete eest, näitavad dokumendid. Mõned kasutajad on «valges nimekirjas» ehk meetmete suhtes immuunsed, teistel aga lastakse postitada Facebooki reeglitega vastuolus olevaid asju – kuni töötajate poolse ülevaatamiseni, mida sageli ei tulegi.

Märksõnad
Tagasi üles