T, 9.08.2022

WSJ: Kuidas andmeplahvatusest aru saada

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: Kuidas andmeplahvatusest aru saada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arvestades, et üks riisitera on 1 megabait, võrdub veerand klaasitäit riisi alljärgnevas artiklis 2 gigabaidiga.
Arvestades, et üks riisitera on 1 megabait, võrdub veerand klaasitäit riisi alljärgnevas artiklis 2 gigabaidiga. Foto: Postimees

Oma esimest digikaamerat mäletad? Ootamatult sai teha (ja alles hoida) sadu fotosid. Täna on sul tõenäoliselt telefoniga taskus tuhandeid pilte – aga ka videoid ja audioid ja mida kõike veel.

Maailma mastaabis on failid sinu telefonis aga kui tolmukübe. Inimesed, ettevõtted ja valitsused genereerivad andmeid vaat et astronoomilises koguses – selle kõige kirjeldamiseks tuleb käiku lasta ülipikad nulliread ja salateadmisi eeldavad terminid. Tehnoloogiauuringute firma IDC andmetel loodi või kopeeriti läinud aastal umbes 64 zetabaiti. Ehk siis 64 ja selle taga 21 nulli. Zetabait on miljard terabaiti või triljon gigabaiti.

See võtab silme eest kirjuks. Ja kõiki neid andmeid tuleb ju salvestada, töödelda ja pärast üles ka leida. Ning kõigi nende andmekeskuste käimashoidmine ja jahutamine neelab meeletult elektrit ja vett. Analüütikute hinnangul kujuneb andmekeskuste ehituse aastaseks kasvutempoks 5% kuni 10%.

Märksõnad
Tagasi üles