R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: «Laibapruudi dieet» ehk kuidas TikTok teismelisi toitumishäiretega kostitab

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: «Laibapruudi dieet» ehk kuidas TikTok teismelisi toitumishäiretega kostitab
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Anoreksia.
Anoreksia. Foto: Flickr.com / Mary Lock
  • Agar algoritm kukutab kasutaja otsekui jäneseurgu
  • Serveeritakse segu kõhnumisest, puhastumisest, dieetidest ja kaalukonkurentsist

TikTok ujutab teismelisi üle videotega üksteisega võidu kaalu langetamisest, äärmuslikest dieetidest ja toitumishäiretest. 

Olukorraga tutvumiseks tekitas The Wall Street Journal TikTokis kümmekond «13-aastast» robotit. Paari nädalaga serveeris äpp neile kümnete tuhandete kaupa kaalulangetusvideoid.

Mõnes soovitati süüa alla 300 kalori päevas. Või mõnel päeval ainult vett juua. Või pärast suuremat söömingut lahtisteid võtta.

Laekus videoid kondiklibuks kõhnunud tütarlastest, «laibapruudi dieet», kutse konkursile jõulueelselt võidu kaalu langetada, samuti mõnitamist: «Kuhu sa omast arust jõuad, kui nädalaga alla annad? Vastik oled.»

Läinud neljapäeval, hea hulk päevi pärast seda, kui WSJ TikTokilt selle loo tarvis kommentaare palus, tuli neilt tõotus algoritmid ümber teha, et need liialt palju sedasama ei näitaks. Nad teatasid, et testivad võimalusi mitte suruda kasutajatele peale liiga üheülbalist sisu nagu ekstreemseid dieete või masendust.

TikTok olevat investeerinud häiriva sisu kõrvaldamise mehhanismidesse ning kavatsevat teha seda ka edaspidi. Enamikku WSJ kontodele serveeritud toitumishäirete videotest oli vaadatud alla 10 000 korra ning mitmed võeti äpist hiljem maha – kas seda tegi TikTok või klippide loojad, pole selge.

Siiski õnnestub paljudel videotel TikTok üle kavaldada. Kasutajad kõpitsevad selleks teemaviidete õigekirja või videote tekste, näiteks toppides tähtede asemel numbreid: d1s0rder ehk inglise keeles [toitumis]häire. Ning süütuna kõlavad teemaviited nagu #recovery (taastumine) võivad vahel viia videoteni, mis eluohtlikku kõhnust idealiseerivad.

TikToki pressiesindaja sõnutsi ei peegelda WSJ eksperiment küll enamuse kogemust saidil, kuid isegi üks oleks liiast. Ta toonitas, et äpp viitab toitumishäirete assotsiatsiooni tugitelefonile.

Covid-19 kiiluvees sagenevad söömishäired üle kogu USA. Tervishoiutöötajate sõnutsi tekib see sageli koos teiste hädadega nagu depressioon, ärevus või sundkäitumine. Lockdown’ide tõttu telefonis istumine on seda viletsust üksnes võimendanud.

Väärtoitumist propageeriva sisu sallimise eest on kritiseeritud teisigi sotsiaalmeedia platvorme, kuid Timberline Knollsi kliiniku dietoloogi Alyssa Moukheiberi hinnangul on just TikTok oma videoformaadi ja võimsa algoritmi tõttu noortele eriti ohtlik.

«Nende algoritm on lihtsalt niivõrd uskumatult tugev,» otsis Moukheiber sõnu selle kohta, kui kiiresti inimeste huvid välja raalitakse ning vastav videovoog peale keeratakse.

Andie Duke pöördus TikToki poole pandeemia hakul kodusele õppele jäädes. Lõpuks vahtis ta neid videoid kaloritest, kehakaalust ja näljutamisest juba viis tundi päevas, katsus kõike praktikasse panna ja vanemate eest varjata. Toidust sai vaenlane.

«Mida rohkem ma selliseid videoid vaatasin, seda rohkem neid tulema hakkas,» ütles Andie (14) selle miljardi kasutajaga äpi kohta, mis teismelistest suisa kihab. «Märkamatult jäin täitsa selle alla.»

Andie ema rääkis, kuidas ta niigi pisike tütreke kaalust viiendiku maha võttis ja juuksed välja kukkuma hakkasid. Pärast toitumishäire diagnoosimist järgnes kuudepikkune ravi erinevates asutustes – alles äsja toideti tütarlast sondiga.

Pekingis baseeruva ByteDance’i omanduses äppi tulvab teismelisi miljonite kaupa. Tänavu on TikTok Apple’i äpipoes populaarseim. Eriliselt meeldib noortele võimalus oma kodukootud videojuppe kerge vaevaga üles riputada. YouTube’i, Instagrami ja teiste seas torkab TikToki algoritm aga silma kasutajate kiire kaardistamise ja ülitäpselt isikupärastatud videovooga.

Nagu üks hiljutine WSJ uuring näitas, oskas TikTok alaealisi imekiiresti lõpututesse seksi- ja narkootikumide keeristesse imeda. Samuti saab neid tüürida haigetesse sfääridesse, kus luukeretaolisi kehasid ja nasogastraalsonde otsekui aumärke liputatakse.

Nagu Andie, rääkisid teisedki teismelised, kuidas võhivõõraste videod neid lausa vallutama hakkasid. Erinevalt ühest teisest saidist, mis pigem sõprade ümber keerleb.

Teismeliste sõnutsi mõjutas TikToki nonstop videovoog nende toitumist muust sotsiaalmeediast hullemini, kuna jooksis niivõrd libedalt kätte. Nii kui sait nende kõhnumissoovist haisu ninna sai, hakkas vastavaid videoid tulema nagu seeni pärast vihma.

WSJ robotitele serveeris TikToki algoritm üheainsa sügiskuuga üle 32 kaalulangetusvideo, millest paljud paastumist propageerisid, lameda kõhu nõuandeid pakkusid ja mürkainetest puhastumist soovitasid, kutsudes kaasa lööma ka äärmuslikes kõhnumisvõistlustes.

Dieetidega ei pommitatud teps mitte kõiki WSJ roboteid. Kuid niipea kui TikTok tabas ära, et mõni neist mõnda videot mitu korda vaatama unustas, saadeti neid kohe hulgi peale, kuni kaalulangetus sisust poole enda alla haaras – isegi kui robot seda ise enam ei otsinud. Kaalulangetusest kolmandik olid toitumishäirete videod. Nendest omakorda peaaegu 40% sisaldasid teksti, mis häireid propageeris või normaalsena kujutas, rikkudes TikToki reegleid.

Palju tuli roboteile videoid ka kasutajailt, kes ütlesid end taastusravil olevat, kuid postitasid üksikasjalikke ülevaateid oma igapäevase menüü kohta, mis meedikute sõnul kõikuva hinge tagasi kraavi võib tõmmata.

Neljapäeval lubas TikTok, et annab kasutajatele suurema kontrolli selle üle, mida neile näidatakse. Näitena sellest peaksid kasutajad saama võimaluse valida sõnu või teemaviiteid, millega seotud sisu nad oma videovoos näha ei soovi.

Tervishoiutöötajate sõnutsi on toitumishäired olemuselt keerukad, mõnikord raskesti ravitavad ning võivad lõppeda surmaga. Kel niigi oma kehast halb pilt on, laseb end TikToki kõhnusglamuuril kergemini õnge võtta. Mida omalt poolt soodustab pandeemiline pealesurutud üksindus.

Paljudesse toitumishäiretega tegelevatesse raviasutustesse on ootejärjekorrad tekkinud ning alati ei saagi arstid ja terapeudid patsiente juurde võtta.

Timberline Knollsis on alaealiste vastuvõtt pandeemia hakust arvestades kahekordistunud, umbes 650 tasemele. Michigani C.S. Motti lastehaiglas võeti esimese 12 pandeemiakuuga statsionaarsele ravile 125 toitumishäiretega patsienti vanuses 10 kuni 23. Eelneva kolme aasta keskmisest on seda üle kahe korra rohkem.

Eating Recovery Center, kus Andie praegu ravil viibib, tekitas viimase aastaga juurde 88 kohta lastele ja noortele.

Anoreksiakeskuse ANAD toetusliinide hõivatus on alates pandeemia algusest 50% üleval peamiselt just noorte või nende asjus helistavate vanemate arvelt.

Kui keskkoolitüdruk Daisy Gonzalez lockdown’i tõttu depressiooni vajus, hakkas ta üksilduse tõrjumiseks TikToki tarbima. Kui ta mõned moe- ja meigivideod meeldivaks märkis, voolas äkki peale terve joru kondiste tütarlaste videoid. Varem polnud ta toitumisest niiviisi mõelnudki, kuid kõik need kõhulihased muutsid asja.

«Ühel päeval oli nagu, et mulle aitab, ma tahan ka selline olla, maksku mis maksab,» ütles Gonzalez, kes käib teist aastat Murfreesboros kolledžis. Lõpuks ta peale toorete köögiviljade suurt midagi enam ei söönudki. Valgupuudus hakkas viima juukseid. Aastaga kaotas ta 45 kilo ning pidi sapikivide tõttu sapipõie eemaldada laskma.

Oma eksperimendi käigus avastas WSJ, et TikToki algoritmid panid tähele isegi selliseid peensusi nagu ühe video juures veedetud aeg. Pikapeale hakati videoid vähem modereerima – endiste juhtivtöötajate sõnutsi prioriseerivad TikToki moderaatorid kõrge vaatamiste arvuga videoid ning WSJ robotitele hakati serveerima vähemvaadatud videoid. Mõnikord olid videod vägagi häirivad, julgustades alatoitumist ja enesetappu.

Nagu rääkis Põhja-Carolina ülikooli psühhiaatriaprofessor Stephanie Zerwas, on samasugune TikTok-teekond seljataga ka tema noortel patsientidel.

«Ma jääkski rääkima, kui paljud tulevad … ja ütlevad, et ma olen sellesse jäneseurgu pudenemas, või et ma tõesti läksin kaasa selle või tolle suunamudijaga ja nüüd juba tundub, et toitumishäired ongi normaalsed ja kõik on sellised,» ütles dr Zerwas.

Healthy Teen Projecti kaasasutaja Katie Belli sõnutsi on enamik tema 17 teismelisest statsionaarravil patsiendist TikToki rollile viidanud.

Diplomeeritud medõena kõneles Bell teismelisest, kes oma tervise TikToki «enne» ja «pärast» videote tõttu totaalselt kihva keeras. Poole oma kehakaalust kaotanud tütarlaps vajas ühtlasi enesetapuvalvet. Bell ütles, et see on üks haigematest teismelistest, keda tema iial ravinud on.

Andie ema Amanda Moreno Duke teatas pärast tütre probleeme TikTokile sadadest videotest, mis tema hinnangul toitumishäireid soodustasid. Üks neist oli kõhnast tütarlapsest, kes uskus end ülekaalulise olevat ja palus nõu, kuidas kaalust alla võtta. Oli ka üks kõhn naine, kes laulis nälgimisest ja õgardlusest.

Nii nende kui paljude teiste kohta vastas TikTok, et reegleid rikutud pole. Mitmete puhul rikkumisi aga tunnistati ja mõned võeti maha.

Üks Moreno Duke’i poolt raporteeritud video – osaliselt ka oksendamisest – oli «rikkumisele» vaatamata siiani TikTokis üleval. Pärast WSJ järelepärimist võttis TikTok ta maha. Nad ütlesid, et kasutaja oli esialgse otsuse edukalt vaidlustanud.

TikToki teatel eemaldasid nad tänavu teises kvartalis reeglite või teenusetingimuste rikkumise tõttu 81 518 334 videot – alla 1% üleslaaditud videotest. Väljapraagitud videotest 5,3% olid vastuolus saidi enesevigastamise, enesetapu ja ohtlike toimingute poliitikaga, mille alla kuuluvad ka toitumishäired.

Reeglitega vastuollu minevate videote eemaldamiseks kasutab TikTok nii tehisintellekti kui inimestest moderaatoreid. Endiste ja praeguste TikToki töötajate sõnutsi vaatavad moderaatorid 8-tunnise vahetusega läbi 1000 videot. Neid on instrueeritud eemaldama sellised, kus visuaalselt näidatakse puhastumist, kalorite piiramist, näljatunde tõrjumise nippe või ohtlikke kaalueesmärke. Üles võivad jääda videod toitumishäiretest taastumisest – kuid nn piiripealsed taastumisvideod võidakse blokeerida kasutajate põhivoogudest ehk For You leheküljelt, ütlesid nad. Sellised videoid näevad autorite tellijad, või kui keegi neid konkreetselt otsib.

Paljud videod jäävad halli tsooni, kus nende saatuse määrab kontekst, ütlesid endised ja praegused töötajad. Kui videos on kiirabiga haiglasse viidav sondiga inimene, siis pole see automaatselt alus eemaldamiseks, kui kasutaja lihtsalt olukorda kirjeldab. Küll aga võetakse see maha, kui kasutaja julgustab sellist tegevust, mis inimese taolisse ohtu asetaks.

«Me lubame harivat või taastumisele orienteeritud sisu, kuna see annab inimestele lootust. Aga sisu, mis propageerib, normaliseerib või kiidab toitumishäireid, on keelatud,» ütles TikToki pressiesindaja.

TikTokis võib toitumine omandada konkureeriva iseloomu. Vähemalt 800 WSJ kontodele ilmunud sisu loojatest esitas oma profiilis ka kaalustatistika – ühe algkaal oli 48 kilogrammi, praegune 43 kg ja lõppeesmärk 31 kg. Paljud väitsid end olevat alla 18-aasta vanused.

Selline konkurentsivaim lõi mõneks ajaks rööbastelt Aliya Katzi. 17-aastane tütarlaps Californiast, kel 12-aastaselt toitumishäired tekkisid, pöördus TikToki kogukonna poole abi saamiseks taastumisel ning postitas oma esimese video 23. mail 2020, kui ta ise ravil viibis.

Ta ütles, et algus oli positiivne ja julgustav, kuid üsna pea hakati üksteist üle trumpama, kes kõige haigem oli, ning see hakkas tedagi alla kiskuma – inimesed postitasid oma kehakaalu rekordeid ja kui palju keegi haiglas oli olnud. Mõnikord kirjutas ta nende videote juurde kommentaare, et võtke see maha. Algoritm aga tõlgendas seda kui huvi, nii et talle hakkas tulema veelgi rohkem anoreksiat propageerivat teksti, pilte turritavatest ribidest ja nõuandeid puhastumiseks. Mõnikord jättis ta seetõttu toidukorra vahele, oksendas või käis end kaalumas.

«Üsna paljud võtsid mu vastu ja aitasid mind, aga mõneks ajaks lõid need asjad mu rajalt maha, eriti kui ma parasjagu nõrk olin,» ütles Aliya.

Aliya meenutas videot teismelisest tütarlapsest, kes sõrmed ümber pahkluude panna sai. Ta teatas sellest TikTokile, kuid videot keelduti eemaldamast. Ta palus tütarlapsel endal see eemaldada, kuna see mõjus talle nii halvasti. Tütarlaps vastas, et tema teiste inimeste tunnete eest ei vastuta. Aliya on teavitanud saiti sadadest sellistest videotest, kuid maha on võetud vähesed.

Mariam Fawzi sõnutsi õppis ta TikTokist, kuidas kõhnuda ning seda varjata, näiteks toitu ära peites ja avaraid rõivaid kandes. Samuti õppis ta sealt ekstreemsete treeningute kohta nagu näiteks joosta 24 miili (38,6 km) päevas, mida ta tegi kaks korda.

«Nii raske oli silmi lahti rebida,» ütles Mariam (17) TikToki tõmbe kohta. «Ma veetsin seal pikki tunde.»

Mariami ema Neveen Radwani sõnutsi tuli tütar just tagasi pooleaastaselt toitumisravilt ning paranemine pole veel lõplik.

Mõned teismelised tunnistavad, et kaotasid aegajalt TikToki üle kontrolli. Nad olid otsekui rööpas kinni ega saanud välja, kuigi tundsid end seejuures sandilt.

Nii juhtus ka Ella Westiga, kui ta 2020. aasta algusepoole TikTokis sirvis ja suvalise kaalulangetusvideo peale trehvas. Ta märkis selle meeldivaks, samas eriti süvenemata. Ja siis hakkas seda kaalulangetamist tulema jõgedena. Ja seejärel juba fitness ja kuidas trenni teha.

Tol ajal üheksandas klassis käinud Ella oli välimuse suhtes niigi ebakindel ning laikis ka need videod ära. Samuti dieedivideod. Peatselt polnudki tema kanalis muud kui üks trenni, toitumise ja dieetide tohuvabohu: kuidas topeltlõuast lahti saada, kuidas mitte heinakuhi olla ja et meestele pidavat meeldima alla 55-kilosed naised. Kõik kes üle selle kaaluvad – trenažöörile marss!

Aega veetis Ella ka YouTube’is ning seal oli asju kergem kontrollida, kuna videotel olid pealkirjad ja siis oli teada, mis sealt tulla võib. TikTok kippus aga käest ära minema. Ta testis isegi dieedistrateegiat: kalorivaba Kool-Aid maitsepulber jääkuubikutel. Tehnika, mida ka WSJ robotitele soovitati.

«Siis tekib tunne, et ma ei ürita ju ennast hävitada, vaid et seda lihtsalt soovitatakse mulle,» ütles Ella, kes nüüd on 16. «Ja siis sa justkui ei tahagi seda vaadata, aga pärast ikka nagu tahad.»

Dr Nicholas Kardaras sotsiaalmeediasõltuvuse ja teiste häiretega tegelevast Omega Recovery keskusest ütles, et noorte puhul on ohumärgiks näiteks muutunud kehakuvand, muude asjade unarusse jätmine mingil saidil passimise pärast, koolist puuduma hakkamine ja tahtmatus veebiväliselt elada.

Andie Duke’i sõnul hakkas TikToki aeg pikenema, kui ta rohkem kaalulangetuse asju vaatama hakkas. Ta mäletab, et esimene video oli «Mida ma päevas söön» – nagu neid seal küllastuseni leidub. WSJ robotitele serveeriti selliseid üle 9000.

«Ma hakkasin võrdlema, mida mina söön,» ütles Andie. Varsti hakkas tulema videoid teistel kaalulangetamise teemadel. «Need polnud ainult söömisest, seal oli ka fitnessist, et kaalus alla võtta.»

Ema Moreno Duke ütles, et Andie langes TikToki lõksu, kui ta ise septembris 2020 tehnoloogiaõpetajana taas koolimajja tööle läks, aga Andie ja vanem vend õppisid veel kodus. Nähes tütart kaalu kaotamas pöördus ta arsti poole. Ta ütles, et Andie'l olid ka menstruaaltsüklid ära jäänud, mis toitumishäirete puhul mingi haruldus pole. Ning lisaks veel emotsionaalne stress.

«Mu tütar nuttis, et ei näinud oma konte välja turritamas,» ütles ema.

Andie oli 106 päeva Atlantas ravil, kus ema teda Covid-19 piirangute pärast külastada ei saanud. Kui Andie Dallase kanti üle viidi, üüris ema sinna lähedale korteri, et tütrele lähemal olla ja teda vaatamas käia. Oma korralise puhkuse on ta juba ära kasutanud ning võib vabalt töökohast ilma jääda. Üks sõber tegi GoFundMe konto, et aidata.

—Kaasautor: John West

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles