R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: USA elektrivõrk lisab jõuliselt salvestusvõimsusi

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: USA elektrivõrk lisab jõuliselt salvestusvõimsusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Key Capture Energy akuprojekt Texase avarustes.
Key Capture Energy akuprojekt Texase avarustes. Foto: keycaptureenergy.com
  • Trendi tõukab akude odavnemine ja kohustuslik rohepööre
  • Salvestus pakub võimalust tuule- ja päikeseenergia hilisemaks kasutamiseks

Tänavu ühendatakse Ameerika elektrivõrku rekordilistes kogustes akusid. Salvestusvõimsuste tempokat kasvu kannustab valitsuse energiline rohepoliitika ning akude hinna järsk langus.

2020. aastal oli Ühendriikides akuparke alla gigavati, mis kataks paariks tunniks umbes 350 000 majapidamise vajadused. S&P Global Market Intelligence’i andmetel lisandub käesoleva aasta lõpuks kuus gigavatti ning 2022. aastal veel üheksa.

Tööstuslike ja kommunaaltasandil salvestusvõimsuste nõudlus tõuseb maailma lõikes tõenäoliselt veel mitu aastat jutti just suurturgude nagu USA ja Hiina arvelt. Elektritootmist võivad uute salvestustehnoloogiate ja riiklike rohepöörete tõttu oodata suuremad ümberkorraldused.

Hiigelakud salvestavad päikeseparkides ilusa ilmaga või päise päeva ajal genereeritud energia ning saadavad selle võrku hiljem, kui päike loojub või pilve taha poeb, või kui nõudlus hüppeliselt tõuseb ning elekter kallineb. Praegu peamiselt liitium-ioonakudest koosnevad paigaldised meenutavad kandiliste laevakonteinerite ridu. Tavaliselt suudavad need tagada varuelektri kuni neljaks tunniks.

Hoogne akuarendus võib energiasektori oluliselt ümber korraldada. Mõnedes USA osades on akupõhine elekter gaasielektrijaamu järjest enam kõrvale tõrjumas – eriti selliseid, mida ainult tippnõudluste ajal käima pannakse. Juba praegu on kommunaalettevõtted, energiafirmad ja investorid traditsiooniliste elektrijaamade vajadust ümber hindama asunud, pidades silmas akude odavnemist ja täiustumist.

Sülearvutites ja nutitelefonides üldlevinud ning elektriautodes kanda kinnitavate liitium-ioonakude järsk odavnemine on muutnud kommunaaltasandi akuprojektid tasuvamaks. Liitium-ioonakude kogumid, mis 2010. aastal maksid üle 1200 dollari kilovatt-tunnist, on tänavu kukkunud 132 dollari kanti, kirjutab BloombergNEF.

Lõviosa USA akuturu avardumisest tuleb Californiast, mis üritab kiirkorras kindlustada energiat enne, kui kinni lähevad mitmed gaasielektrijaamad ning ühtlasi tuumajaam, mis on andnud ligi 10% osariigis genereeritavast elektrist. Californias 2018. aastal vastuvõetud seadus nõuab osariigi elektrivõrgu süsinikust võõrutamist aastaks 2045.

Praeguse seisuga kehtivad salvestusvõimsuste kohustused veel vähemalt kaheksas osariigis, nagu näiteks New Yorgis, Virginias ja Nevadas. Goldman Sachsi sõnutsi kasvab USA statsionaarsete akude turg mulluselt 1 miljardilt dollarilt 2030. aastaks 13–14 miljardile dollarile.

Salvestusvõimsuste arendajal Key Capture Energyl on hetkel kasutuses või ehitamisel 370 megavati jagu akuprojekte. Mulluseid megavatte oli 54. Projektid on ettevõttel töös New Yorgis, New Englandis, Texases ja mujal, kaasa arvatud 20-megavatine paigaldis Marylandis lähiaastail suletava söeelektrijaama kohale.

Nagu ütles Key Capture kaasasutaja ja tegevjuht Jeff Bishop, on hindade allatulek võimaldanud neil laieneda Oklahomasse, Michigani ja teistessegi osariikidesse, kus akude ehitamine varem väljakutseks oli.

«Viis aastat tagasi olid salvestusarendajad tavaliselt nagu meiegi – põlve otsas tegijad, paar inimest, PowerPointid ja unistused,» ütles Bishop. «Nüüd on tegemist firmadega, millel on tõeline raha taga ja kasvamiseks miljardeid.»

Mõnes osariigis, kus salvestuskohustusi pole – Arizonas, Texases ja mujal –, on akupaigaldiste buum vallandunud sellest hoolimata. Püsti pannakse neid suurte taastuvenergiaprojektide kõrvale, aga ka eraldiseisvate rajatistena, et energiahindade kõikumistest kasu lõigata.

Texase juhtival võrguoperaatoril ehk itaallaste Eneli tütarfirmal oli 2020. aasta lõpuks tööstuslikku salvestusvõimsust 225 megavati jagu. Nüüd on neil Texases ehitamisel 551 megavatti. Sel kuul ühendati Dallase lähistel võrku 55-megavatine rajatis.

Eneli akuplaanides on lisada USA võrku 2022. kuni 2024. aastatel 1,4 gigavatti salvestusvõimsust, mis on nende globaalsest kavadest enam kui pool. Suur osa sellest tuleb Texasesse või 13 osariiki teenindavale elektriturule PJM Interconnection.

«USA on meie arengustrateegias kesksel kohal,» ütles Eneli finantsjuht Alberto De Paoli. «Võrreldes oma varasemate plaanidega oleme me oma investeeringuid Ühendriikidesse vaat et kahekordistamas.»

De Paoli sõnutsi on nende suunavalikut inspireerinud Bideni administratsiooni keskkonnapoliitika.

Kõrgemate toormehindade tõttu akude odavnemine lähitulevikus tõenäoliselt seiskub. Akude nõudlusele see ilmselt pidurit ei pane ning küllap teevad uued maksusoodustused hinnainflatsiooni enam kui tasa, ütles S&P Global Market Intelligence’i energiauuringute juht Steve Piper.

Bideni administratsioon katsub pressida Kongressist läbi uudseid maksusoodustusi investeeringutele eraldiseisvatesse salvestusprojektidesse. Hetkel ehitatakse akuprojekte reeglina päikeseparkide külge, et päikeseenergia 26% maksukärpele kvalifitseeruda.

Salvestusfirma Stem tegevjuht John Carrington ütles, et eraldiseisvate projektide maksusoodustus tooks roheteele rohkem osariike ning innustaks paljusid tuule- ja päikeseparkide omanikke sinna ka akusid paigaldama.

«See on üks imeline jubin olemasoleva moderniseerimiseks,» ütles Carrington akupaigaldise kohta. «Selle saab lisada igale eksisteerivale päikesepargile.»

Akud võivad varustada elektrivõrku tuule- ja päikeseenergiast paindlikumalt, vabastades energiat ajavahemikes, mil seda kõige enam vaja on.

«Arendajad ja osanikud uurivad parasjagu, kuidas akusid kõige efektiivsemalt turule tuua ja raha teenima panna,» ütles Wood Mackenzie salvestusanalüütik Vanessa Witte. «Akudele on võimalusi mitmeid, samal ajal kui päikese ja tuule puhul on kasumivõimalused rohkem tsementeeritud.»

Nagu liitium-ioonakud üldse, pole ka kommunaaltasandi salvestusprojektid päris ohutud. Mitmed on põlema süttinud, nagu juhtus juulikuus Austraalias Tesla hiigelakuga.

Wood Mackenzie ja USA energiasalvestusliidu ESA (Energy Storage Association) andmetel domineerivad salvestusturul suurprojektid, mille osakaal oli tänavu ligikaudu 89%. Siiski on tõusuteel ka kodune kasutus, mis tuleval aastal kõigi eelduste kohaselt 1 miljardi dollari läve ületab – üha rohkem on neid, kes oma päikesepaneelide juurde ka akud tellivad.

«Inimesed mõtlevad järjest enam varuvariantidele, eriti paigus, kus esineb voolukatkestusi või maastikupõlenguid, orkaane ja muid katkestusi,» ütles ESA tegevjuhi kohusetäitja Jason Burwen.

Californias ja Hawaiil kvalifitseeruvad akusoodustustele paljud kliendid ning need osariigid on ka koduakude kasutuse poolest esirinnas. Kolmandana rühib tormirohke Florida.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles