R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Tehnoidude pidu on läbi

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Heather Somerville
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Tehnoidude pidu on läbi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Inimesed laua taga pidulikus meeleolus.
Inimesed laua taga pidulikus meeleolus. Foto: pxhere.com
  • Rahakraanid on ühtäkki koomale keeratud
  • Riskikapitalistid veeretavad iga kopikat näppude vahel
  • Idufirmad peavad säästmist õppima ja vaatama, kuidas ots otsaga kokku tulla

Tehnoloogiasektori idufirmade investeeringud on teinud peadpööritava käänaku ning 13 aastat pulliturul pidu pidanud asutajad ja investorid seisavad silmitsi sinise esmaspäevaga: koondamised, raha väljaränne ja firmaväärtust kärpivad käärid.

Mullu oli 4-aastasel e-kaubandusäril Thrasio soolas 10 miljardi dollarine diil ja börsileminek. Tehing tühistati ning Amazonis jaemüüjaid üles ostev ja ühte siduv üritus põletab oma 3,4 miljardilist võla- ja varahunnikut tempokalt.

Viimaste nädalatega on Thrasio koondanud viiendiku kaadrist, pannud pukki uue tegevjuhi, taltsutanud ülevõtmiste tempot ning kärpinud tarkvaraprojekte, nähtub firmasisesest memost, mis WSJ silme alt läbi käis.

Nagu paljud idufirmad, tegi Thrasiogi oma tähelennu tänu aastaid madalal hoitud intressimääradele ja paljude börsiaktsiate allakäigule, mis investoreid riskile kannustas. Erilise kiirenduse tegi trend aastal 2020, kui pandeemiastiimulitega odavkapitali tsunami tekitati – mille mõned investorid piiranguist toitunud e-idufirmadesse parkisid.

Pööre puudutab tehnoloogiasektorit laiemalt. Aktsiaturul on klobida saanud Meta (neiupõlvenimega Facebook), Twitter, Uber jt ning kulusid kärbivad nemadki.

Idufirmadest on pagenud paljud suured varahaldurid. Riskikapitalistid võõrastavad kõrgeid firmaväärtusi ning nõuavad, et ettevõtted vähem kulutaksid ja rentaablust remondiksid – kannapööre pärast aastatepikkust rõhuasetust kasvul, kasumlikkuse arvelt. Idud on pinges: keegi ei tea, kust järgmine investeering tulema peaks. Pelgad paar kuud tagasi võimsalt õitsenud ettevõtted vallandavad töötajaid, kärbivad turundust, tühistavad projekte ja ronivad kasvõi nahast välja, et raha otsa ei lõpeks.

«Lamav politseinik see ilmselgelt pole,» ütles Index Venturesi riskikapitalist Mike Volpi. «See on korralik korrektsioon, [ühe] tsükli lõpp.»

Riskikapitalist Mike Volpi 2019. aastal Bloombergile intervjuud andmas.
Riskikapitalist Mike Volpi 2019. aastal Bloombergile intervjuud andmas. Foto: CHRISTOPHER GOODNEY/BLOOMBERG NEWS

Märtsis säutsus idujuht Doug Ludlow saatusekaaslastele hoiatuse: «Ots otsaga kokku, kiirkorras! Tänavu tõmmatakse riskikapitali kõvasti tagasi.»

Ludlow kõneles kogemustest. Kursis oleva allika kinnitusel läks neil luhta rahakogumise voor, kuna investorid ei suutnud hinnas kokkuleppele jõuda. Käiku läks plaan B: sootuks tagasihoidlikum korjandus insaiderite ringis.

Finantsteenuste firma on tal kolmeaastane, nimeks MainStreet Work. Värske kava kohaselt tuleb neil bilanss tasakaalu saada hiljemalt aastaga – pigem siiski kuue kuuga. Koondada tuleb 45 inimest ehk kolmandik kaadrist.

«Iga dollarit tuleb võtta, nagu oleks ta sul viimane,» ütles Ludlow.

Matt Schulman tegevjuhib tarkvaraidu Pave. Tema kinnitusel takseerivad investorid brutokasumit nagu ei kunagi varem. Pave’i ärimudel on töövõtjate abistamine palgaplaanide koostamisel ja läbirääkimisel töötajatega. Hiljuti on tulnud end ümber positsioneerida. Kui varasemalt pakuti end abiks värbamisel, siis nüüd olemasolevate töötajate hoidmisel. Liiga paljud on värbamise pausile pannud, et algse strateegiaga edasi liikuda.

Just äsja koostas Schulman nimekirja 15 viisist, kuidas kulutusi kärpida. Üks oli värvata rohkem odavregioonidest nagu Ladina-Ameerika.

Riskikapitali korrektsioon on kui kukkumine pilvelõhkuja katuselt. Kümnendiga kallati idudesse 1,3 triljonit dollarit. Iga-aastaselt tekitati sadu miljardi-või-enama dollari väärtusega firmasid, millest huvitusid välisriikide valitsused ja tipmised riskifondid.

2021. aastal kogusid riskifondid idufirmadesse investeerimiseks 132 miljardit dollarit ehk 2019. aastaga kõrvutades ligi kahekordse, kümnenditagusega võrreldes aga kuuekordse summa (tol ajal oli fonde tänasest hulgast kolmandik). Läinud aasta lõpukvartalis lõid riskikapitali investeeringud 95 miljardiga rekordi.

Liiga suur raha, et seda efektiivselt ja mõistlikult kasutada, ütlevad mõned investorid. Tarkvaraidude puhul aktsepteeriv väärtusmõõdik kerkis 100-kordsele jooksvale aastatulule, mis on valdkonna ajaloolisest normist 10 korda kõrgem.

«Kui kõike kogu aeg üles hinnata, hakkad seda lõpuks ise ka uskuma,» ütles Londoni riskikapitalist Gil Dibner.

Kõrgete firmaväärtustega suuri summasid kokku kühveldavad idufirmad sattusid kolossaalse kasvusurve alla ning kukkusid seetõttu tempokalt värbama ja ettevõtteid üle võtma. Mõnede puhul kannatas töökvaliteet, ülevõtmised olid mõtlematud, juhtkond oli omadega hajali ning raha põles kiiresti, ütlesid investorid ja idufirmaasutajad.

«Paras rüselus oli,» ütles Dibner. «Kui sa põhimõtteliselt kõikjale niivõrd palju raha pillud, läheb inimestel sihik paigast ära.»

Nüüd on pandeemilist börsirallit üles kütnud tehnoloogiafirmad ühed suurimatest turuluuseritest. Meta ja Amazoni aktsiad on tänavu kukkunud üle 30 protsendi, Apple, Microsoft ja Alphabet kõik ligikaudu 20 protsenti ning Netflix suisa 69 protsenti. S&P 500 on aasta algusest all 16 protsenti ning Nasdaqi komposiitindeks kaotanud oma novembrikuisest tipust rohkem kui veerandi.

Otsekohe selgus, kuivõrd ülehinnatud olid erakätes tehnofirmad. Intressimäärade tõustes võitluseks 8-protsendilise inflatsiooniga minetasid oma võlu ettevõtted, kelle kasumid alles aastate kaugusel tulevikus terendasid.

Suuri summasid jahtivaile idudele on eriliselt olulised crossover-fondid – suured varahaldurid, kes nii aktsiaisse kui erafirmadesse investeerivad. Mullu laekus sellistelt halduritelt ligikaudu 70 protsenti idudesse investeeritud dollaritest. Mõned nagu Coatue Management ja D1 Capital Partners taganesid idufirmadest tõtlikult, kui börsilangus nende investeeringuid nahutama hakkas. 2022. aasta avakvartaliga kuivasid crossover’ite riskiinvesteeringud kuue kvartali rekordmadalusse.

SoftBank Group, mis oma Vision Fundi raames kahte idurahastut peab, kaotas käesoleva aasta esimese kolme kuuga oma peamiselt tehnoloogiaportfellilt 26,2 miljardit dollarit. Nad ütlesid, et võtavad eelseisva aastaga iduinvesteeringuid mullusest poole kuni kolme neljandiku jagu vähemaks.

Riskifond Tiger Global oli pandeemia päevil üks suurimaid idufirmadesse investeerijaid. Nemad jäävad oma liistude juurde hoolimata sellest, et käesolev aasta tõotab kujuneda ajalooliselt nigelaks ning põhifondist on praeguse seisuga aastapõhiselt pudenenud 45 protsenti. Küll aga nihutab Tiger sihiku algstaadiumis firmadele, millel on kõvasti kasvuruumi ning börsileminek alles silmapiiri taga.

Ühtekokku kukkusid riskikapitali investeeringud esimeses kvartalis neljandaga kõrvutades 26 protsenti. Mõned investorid ütlesid, et läinud aastaga võrreldes teevad nad tänavu tehinguid kolmandiku või poole jagu. Ühes kasvuaktsiate kategoorias kadus idufirmade väärtusest avakvartaliga 42 protsenti, näitab Carta statistika.

Taolise rahastusvaakumi tingimustes on meeleolud Räniorus «negatiivseimad alates dot-com krahhist», ütles riskikapitalist David Sacks.

Thrasio, mille enam kui 300 jaebrändi müütavad kõiksugu kraami putukalõksudest moppideni, esineb investoritele tehnoloogiafirmana (viimases finantseerimisvoorus väärtusega üle 5,5 miljardi dollari), kuigi tehnoloogiatahk on neil kleenuke. Oma esimesed 100 miljonit käibedollarit tegid nad ilma inseneritiimita ning kasutasid Google’i tabeleid, rääkis kursis olev allikas.

Lisaks riskikapitali pirtsutamisele seisab Thrasio nüüd silmitsi tõusvate kauba- ja reklaamikuludega, ka Amazoni müüjaile tuleb tasuda kõrgemat lõivu. Kulud pitsitavad paljusid: alates märtsist on USA riskikapitalitoetusega idufirmad koondanud üle 8200 töötaja.

Reefi köök Miamis.
Reefi köök Miamis. Foto: refreshmiami.com

Reef Technology, mis parklatesse kiirkööke ehitab, jäi seekord rahakogumisega jänni. Unistatud oldi suisa miljardist dollarist. Koondatud on sadu inimesi, suletud kööke, ootele pandud maksmata arveid. Hiljuti õnnestus rahastusteks käed lüüa küll, kuid summas 250 miljonit dollarit.

Kulleriidul Gopuff jäi äsja saamata 1,5 miljardit dollarit, nüüd otsitakse miljardit. Koondatud on 450 inimest ehk 3 protsenti tööjõust.

Teatud struktuursetel põhjustel täielikku krahhi siiski ei oodata. Digipööre, millele pandeemia paraja tõuke andis, on investorite hinnangul permanentne. Paljud idud suplevad rahas ja peavad lihtsalt õppima, kuidas mitte laristada.

Tehnotööstuse elujõudu on näidanud ka varasemad tagasilöögid. Mäletatavasti jahenes investorite armastus tarkvarafirmade vastu aastal 2016. Kolm aastat hiljem karistasid investorid oma suurkaotuste eest vastselt börsile läinud tehnoloogiafirmasid. Mõlemal puhul põrkasid tehnoinvesteeringud aga kähku tagasi – ning veelgi kõrgemale.

Buss Londonis Gopuffi reklaamimas.
Buss Londonis Gopuffi reklaamimas. Foto: MIKE KEMP/IN PICTURES/GETTY IMAGES

«2001 see pole, minu arvates, ja 2008. aasta stsenaarium samuti mitte,» ütles endine Cisco Systemsi tegevjuht ja nüüdne riskikapitalist John Chambers. «Marginaalsed idud lihtsalt raha ei saa, mis on minu meelest tegelikult tervislik.»

Riskikapitalidele on kliimajahenemine kergenduseks – ära on jäänud trügimine hiigelfondidega. Sacks rääkis, kuidas tema Craft Ventures võis investeerida kahte arenenud staadiumis idufirmasse vabana suurhaldurite konkurentsist, kes kuus kuud tagasi hinna palju kõrgemale oleksid ajanud.

Samal ajal on riskikapitalistid kangutamas tagasi ka õigusi, mis turukuumuses firmaasutajaile said loovutatud. Rohkem kirjutatakse lepinguisse nüüd näiteks klausleid, mille alusel investorid oma investeeringuilt ka siis kasu saavad, kui idufirma väärtus edasistest rahastusvoorudes või börsile pürgides langeb. Mõned pakuvad idudele küll kapitali, kuid firmaväärtusele kirjutavad alla alles siis, kui aasta lõppedes tuludest ja kuludest teatud pildi saavad.

Igal juhul peaks idud vaimu valmis panema: enne leevendust läheb lahinguks.

«Paljud lähevad idudesse kui võitlusse,» ütles inimressursside vallas tegutseva tarkvahakatise Lattice president J Zac Stein. «See neid küllap ootabki.»

—Kaasautor: Eliot Brown

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles