R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Troostitul turul säravad tähtedena tarbijaaktsiad

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Pia Singh
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Troostitul turul säravad tähtedena tarbijaaktsiad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Investoritele maitsevad hetkel Hershey aktsiad.
Investoritele maitsevad hetkel Hershey aktsiad. Foto: MIKE BLAKE/REUTERS
  • S&P 500 viimaste päevade priimused on õlu, šokolaad ja purgisupp

Tänavu on aktsiaturul kukkunud peaaegu kõik. Vastuvoolu ujuvad tarbijaaktsiad.

Turust tervikuna on mööda tuhisenud näituseks õlle, šokolaadi ja purgisupi valmistajad. Molson Coors Beverage on tänavu üleval 19, Hershey ja Campbell Soup vastavalt 14 ja 11 protsenti. Taustaks sellele on S&P 500 teinud 18 protsenti langust.

Kuidas küll? Üks põhjus on, et kõikuvatel turgudel ja langusaegadel peetakse tarbijafirmasid üldiselt pelgupaigaks – igapäevakraamiga kauplejad pakuvad tugevat dividendi ja kindlustunnet.

Telli The Wall Street Journali igakuine uudiste ülevaade e-mailile

Liitu uudiskirjaga

Mitu aastat olid tarbijafirmad tehnoloogiasektorist kõvasti maas, kuid nüüd on investorid oma silmapaarid taas nende poole pööranud – tõusva inflatsiooni, karmistuva rahapoliitika ja majanduslanguse riski tõttu.

«Järgmise kvartaliga tuleks rohkem kaitsepositsioonidele nihkuda,» sõnas Ameriprise Financiali strateegiajuht Justin Burgin. «Karuturgudel võidab portfell, mis kõige vähem kaotab.»

Burgini sõnul on nad küll tänaseni tehno-, finants- ja tervishoiuaktsiate poole kaldu, kuid kaaluvad kaitsesse tõmbumist ja kiikavad ka tarbijaaktsiate poole.

Ta märkis, et tarbijafirmade kasumid on praktiliselt paigal püsinud juba kümmekond aastat, mis teeb neist suhteliselt stabiilse investeeringu.

«Nad on kindlad, nad ei muutu… hea koht, kuhu peitu pugeda,» kirjeldas ta kõnealust sektorit.

Mõned analüütikud usuvad, et tarbekaupade pakkujad ning eriti just suured jaeketid võivad lähitulevikus teiste tööstusharudega võrreldes paremini vastu pidada, kui hinnad kerkivad tööjõust kütusteni.

«Lähitulevikus on tarbijaaktsiad portfellis olulised,» ütles Edward Jonesi vanemstrateeg Mona Mahajan. «Fookus on odavama otsa tarbekaupadel ja kuhu need triivivad, kui inflatsioon natuke hammustama hakkab.»

Analüütikud on hoiatanud, et kõrgemad hinnad võivad panna tarbijaid oma ostuharjumusi muutma, lükates majanduse langusse. Morgan Stanley läinudnädalase tarbijaküsitluse järgi on inflatsioon kahe kolmandiku vastanute mure nr 1.

Tarbijaaktsiate tõusu jätkumises kõik investorid kindlad pole.

S&P 500 tarbijasektor püstitas aprillikuus kõigi aegade rekordi, kuid on nüüd mõnevõrra alla tulnud, eriti just suurte jaemüügikettide kurvemate kasumiraportite tõttu. Walmartil jäid esimese kvartali kasumiootused täitmata, põhjuseks kõrged kütusehinnad, tööjõukulud ja laoseisud.

Natixis Investment Managers Solutionsi portfellihaldur Jack Janasiewicz ütles, et tarbekaupade põhiriske on kaks: majanduse jätkuv jahenemine ja rentaabluse võimalik vähenemine. Ta ise hoiab neist aktsiaist eemale, kuna firmadel pole enam muud valikut, kui kõrgemad kulud letihinna siltidele kirjutada.

«Praegu pole aeg, katsun tarbijasektoris lihtsalt kõik tormiks valmis seada,» ütles Janasiewicz.

S&P 500 indeksi siseselt on tarbijasektor ka kallis. Neljapäevase seisuga läks ta kaubaks hinnaga 20,13 korda 12 kuu eeldatavad kasumid – keskmine hind on 16,46-kordne.

Janasiewicz ütles, et nende firma hoidub investeerimast tarbeainetesse, tööstustesse ja toormetesse ning vaatab pigem tervishoidu ja tehnosektori juhtoinaid.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles