Vastuseis võib põhjustada probleeme Euroopa Komisjonile, kes käis sel nädalal välja kondikava eelseisvateks külmakuudeks ilma piisava hulga Vene gaasita. Ettepanekus kutsutakse kõiki Euroopa Liidu liikmesriike kärpima oma gaasikasutust 15 protsendi jagu alates augustist. Komisjon andis mõista, et kriisiolukorras võidakse teha need piirangud kohustuslikuks.
Expresso veergudel reageeris ettepanekule Portugali energiaminister. Minister selgitas, et põua tõttu on piiratud Portugali võimalused genereerida hüdroenergiat, mistõttu kasutatakse elektritoodanguks suuremal määral maagaasi. Ta ütles, et kavandatavad gaasikärped võiksid tuua Portugalis kaasa elektrinappuse. Hispaania ütles omalt poolt, et kasinuskava tähendaks sealsete tarbijate jaoks ebaproportsionaalseid ohvreid.
Hispaania ja Portugali jaoks pole Vene gaasitarnete vähenemine niivõrd valus, kuna neil on olemas infrastruktuur veeldatud maagaasi (LNG) importimiseks suurtes kogustes.
Kujunenud vastaseis on järjekordne mõra Euroopa Liidu ürituses sõjateele läinud Venemaa karistamisel ühtset fronti esitada. Koordineeritult USA, Suurbritannia ja teiste Lääne jõududega asus blokk esimestel sõjanädalatel varmalt Moskva vastu sanktsioone vallandama. Hiljem on Vene energia vallas erimeelsused tekkima hakanud.
Madridi ja Lissaboni hoiaku tõttu võib Brüsselil minna raskeks kärpekohustusele üleliidulist heakskiitu kindlustada. Tuleval teisipäeval arutavad komisjoni ettepanekut liikmesriikide energiaministrid ning selle läbiminekuks on tarvis rohelist tuld vähemalt 15 valitsuselt, kes esindaksid vähemalt 65 protsenti Euroopa Liidu elanikkonnast.
Tõenäoliselt põrkab plaan vastuseisu vastu teistestki liikmesriikidest. Varasemalt on Ungari vetostanud kütuseekspordi keelu, mis muuhulgas puudutas maagaasi.