R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Maailma majandused ilmutavad järsu languse märke

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: Maailma majandused ilmutavad järsu languse märke
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saksamaa äriaktiivsus on kaotamas kiirust. Pildil töölised Stuttgardis Porschet kokku panemas.
Saksamaa äriaktiivsus on kaotamas kiirust. Pildil töölised Stuttgardis Porschet kokku panemas. Foto: Ronald Wittek/EPA
  • Ostujuhtide indeksid (PMI) osutavad nõrkusele nii tootmises kui ka teenustes
  • Kõrged hinnad on andnud hoobi tarbijanõudlusele

Värskete analüüside järgi on USA, Euroopa ja Jaapani äritegevus augustis vähenenud ja viitab maailmamajanduse teravale langusele.

Ameerikas vedasid äritegevuse allakäiku teenused, kuid kukkus ka tootmine. Rolli mängisid languses nii kõrge inflatsioon, materjalinappus kui ka intressikergitused, ütles S&P Global.

USA ostujuhtide komposiitindeks, mis katab nii tootmise kui teenused, oli augustis 45,9 (juulis 47,7). Kukkumist on kogunenud juba kaks kuud järgemööda, näitaja on madalaim alates maist 2020. Indeksi neutraalpunkt on 50, millest ülespoole jääb kasv ja allapoole langus.

Telli The Wall Street Journali uudiste ülevaade e-mailile.

Liitu uudiskirjaga

«Erasektori kohale on kogunenud pilved. Uued teenusetellimused on taandunud langusterritooriumile, peegeldades vähenenud nõudlust tootmises,» ütles S&P Global Market Intelligence’i vanemanalüütik Siân Jones.

USA majandus on languses juba kaks kvartalit järjest, kuigi töökohti lisandub jõuliselt ja töötus on poole sajandi rekordmadaluses. Inflatsioon püsib Föderaalreservi agressiivsemale intressipoliitikale vaatamata valusalt kõrgel.

Teist kuud järjest on languses ka Euroopa äritegevus, mida mõjutavad küttehooaja ootuses energiliselt kerkivad energiahinnad.

Euroala ostujuhtide komposiitindeks langes juulikuise 49,9 juurest augustis 49,2 peale, mis on 18 kuu madalaim. Tööstustoodang langeb juba kolmandat kuud järjest, teenuste sektor vältis libastumist vaid napilt. Tellimuste vähenemisest on teatanud ettevõtted mõlemast sektorist, mis viitab raskustele eelseisvatel kuudel. Tehastesse kuhjub müümata kaupa.

«Kuhjuvad varud annavad märku, et tööstuses niipea paremaid aegu oodata pole,» ütles S&P Globali analüütik Andrew Harker.

Saksamaa PMI osutas äriaktiivsuse kõige järsemale kukkumisele alates juunist 2020, esmakordselt pärast esimese pandeemialaine lõppu on langusse läinud Prantsusmaa.

Euroalas nõrgestavad majapidamiste ostujõudu kõrged energia- ja toiduhinnad, ohustades ettevõtete kasumeid. Ukraina sõda kõigutab nii perede kui äride kindlustunnet tuleviku suhtes.

Inflatsioonihüppest hoolimata jätkub tänaseni siiski eurotsooni pandeemiajärgne taastumine, mis on olnud Ameerikaga võrreldes aeglasem, kuna riiklikud piirangud tühistati hiljem – Euroopas olid mõned majandussektorid osaliselt või täielikult suletud valdava osa aastast 2021. Piirangutest vabanedes tegi euroala majandus tänavu teises kvartalis teatava kiirenduse, samal ajal kui USA teist kvartalit järjest kahanes.

Praeguse seisuga on USA teenuste PMI pudenenud juunikuiselt 47,3 punktilt 44,1 peale – kliendid on olnud kõhklevad ja kukkumine seetõttu terav, ütles S&P Global.

Möödunud 17 kuuga kõrvutades kergitavad USA teenusepakkujad praegu hindu aeglasemalt, seda nii tellimuste loiduse kui ka kasvava konkurentsi tõttu. Langenud on teenusepakkujate sisendhinnad, samal ajal annavad endast jätkuvalt ja teravalt tunda transpordikulud.

Tööstustoodang on Ameerikas teist kuud languses, seda nii nõrgenenud nõudluse kui kestvate tarnehädade tõttu. Samas on tootjate kulutused kasvanud kõige aeglasemalt alates jaanuarist 2021.

Euroala majandusele võib pandeemiast taastunud suveturism kolmandas kvartalis mõõduka kasvu kinkida, kuid samas osutab S&P raport reisi- ja puhkusetööstuse jahenemisele augustis.

See aga näitab, et euroala aeglustumine on juba alanud ning analüütikud ei usu, et tsoonil neljandas kvartalis langust vältida õnnestub, eriti kui energiahinnad majapidamiste eelarvetest suurema ampsu haukavad. Majanduslanguse kestus ja karmus sõltub aga sellest, kui kõva hoobi majapidamised saavad – ning kas rakendub energia normimine, mis koheselt kärbib tehasetoodangut.

Barclaysi analüütikute arvates näeb euroala käesolevas kvartalis kasvu, neljandas ja tuleva aasta avakvartalis aga langust. Oma kliendikirjas rõhutasid nad, et mõõdukat majanduslangust prognoosida oleks gaasitarnete ebakindlust arvestades «üleliia optimistlik».

S&P Globali andmetel on erasektori aktiivsus allamäge liikuma läinud ka Jaapanis ja Austraalias.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles