R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Hallidest juustest on saamas naiste uus identiteet

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Rachel Feintzeig
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Hallidest juustest on saamas naiste uus identiteet
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hallipäine naine
Hallipäine naine Foto: Shutterstock
  • Üha rohkem keskeas naisi laseb oma juustel halliks minna. Neid ei huvita, mida teised arvavad.

54-aastane Maria Colsey Heard vaatas oma uut esindusfotot. Tema lokkis juuksed, mis tavaliselt olid blondeeritud, olid nüüd hallid. Teda valdas ühekorraga šokk ja enesega rahulolu.

«Minu esimene mõte oli, et näen nüüd tõesti välja üle 50,» ütles Silver Springis tegutsev advokaat. «Fotolt vaatas mulle vastu minu bioloogiline vanus.»

Kuid samas tundis ta oma uut portreefotot vaadates ka omamoodi vabadust rahast ja ajast, mis seni kulus ilusalongile, ja seda, et talle meeldib see uus etapp tema elus ja ta on selle üle uhke.

«Ma esitlen oma uut identiteeti,» ütles ta iseendale ja laadis foto üles tööportaali LinkedIn.

Üha rohkem naisi veedab päevi kontoris või ärikohtumistel, ja paljudel on sel sügisel uus hõbedajuukseline välimus. See on füüsiline muutus, mida kannab soov olla autentne ja enesekindel ning trotsida stereotüüpe.

See muutus algas pandeemia algusaegadel kui uksed pidid sulgema ka juuksurisalongid. Paljud naised leppisid olukorraga ja otsustasid vaadata, mis juhtub. Nad peitsid ootamatud värvimuutused juustes strateegiliselt paigutatud peapaela alla või panid Zoomi kõnedeks juuksed patsi. Aga ühel hetkel leidsid paljud, et neile meeldis pilt, mis peeglist vastu vaatas.

Loomulikult ei läinud see muutus lihtsalt, sest ühiskonnas valitseb endiselt suur eelarvamus vanemate naiste suhtes ja on palju inimesi, kes sosistavad teiste selja taga, et see või too naine on lasknud end käest minna ja võistluses noorematega alla vandunud. Aga kõigest sellest sapist hoolimata jäid need naised endale truuks ja näitavad oma hõbedasi juukseid uhkusega. See pole olnud kerge, kuid nad on mõistnud, et nad tegelikult ei hooli.

«See on ühtaegu riskantne ja äge,» ütleb Joan C. Williams, kes California Ülikooli Hastings Law tööõiguskeskuse direktorina uurib soolist võrdõiguslikkust töökohal. Tema leppis oma uue halli välimusega umbes kümmekond aastat tagasi.

Ka nooruslikud popstaarid, nagu laulja Ciara ja modell Cara Delevingne on kandnud halli soengut kui moeröögatust. Lisaks sellele on alates pandeemia algusest toimunud muutused ka tööriietuses, mis on nüüd palju vabameelsem.

Aga näiteks Kanada ringhäälingu uudisteankur Lisa LaFlamme puutus halliks minnes kokku teistsuguse olukorraga. Pärast seda, kui telejaam lõpetas temaga selle aasta alguses töölepingu, hakkasid tema toetajateks kiirtoiduketid, nagu näiteks Wendy's Canada, mis värvis ka oma maskottide pead halliks. LaFlamme’i endine tööandja väidab, et vanus, sugu ja hallid juuksed ei mänginud töölepingu lõpetamisel rolli.

Või võtke näiteks kindlustuses töötav Precious Norman-Walton, kes aastaid sirgendas juukseid ja värvis neid punaseks ja pruuniks. Naine kuulis pealt, kuidas tema kolleegid omavahel halvustasid vanemaid naisi, väites et neil ei ole klientide teenindamiseks piisavalt energiat ja pilkasid üht hõbejuukselist tööotsijat. Miks peavad juuksed, mis olid tegelikult hallid juba siis, kui ta oli 30ndates aastates, juhtima kõrvale tähelepanu või, mis veel hullem, olema takistuseks?

«Sõnum oli selge,» ütleb 43-aastane Planos elav naine.

Kuid ikkagi jäi teda närima tunne, et miks on ta sunnitud varjama seda, kes ta tegelikult on.

Üha rohkem keskealisi naisi otsustab värvimise asemel loomulikult hallide kiharate kasuks.
Üha rohkem keskealisi naisi otsustab värvimise asemel loomulikult hallide kiharate kasuks. Foto: Shutterstock

Sündmuseks, mis andis talle julgust juuksevärvist loobuda ja lõigata juuksed lühikeseks, oli kogu maailma ja eluviisi pea peale keeranud pandeemia.

Muidugi tabas teda oma uue välimusega esimest korda tööle minnes küsimuste laviin. Oli ta haige? Stressis? Kas tal on keskeakriis?

«Ei,» andis ta kolleegide kõikidele küsimustele ühe vastuse. «See on minu tahe.»

Kui 2020. aasta detsembris tühistas Sheri Booms Holmi juuksur pandeemia tõttu tema broneeringu, otsustas 61-aastane Sheri, et saab ka ilma juuksurisalongita hakkama. Ta oli meeldivalt üllatunud, kui tema juustesse segunes armas hõbedane toon ja äkki tundis ta ennast hoopis enesekindlamalt kui varem. Ta hakkas kandma heledamat värvi riideid ja vahetas huulepulka.

«Nooremad põlvkonnad ei pööra vanematele inimestele eriti tähelepanu,» ütleb ta. Nii et miks mitte lasta oma juustel minna halliks ja panna selga fuksiavärvi jakk, leidis St. Paulis elav naine. «Pikemas perspektiivis tekitab just see sinus parema enesetunde.»

Loomulikult tundsid mõned naised, kellega ma rääkisin, end ilma oma juuksevärvita abitult. Nad rääkisid, kuidas püüdsid Zoomi koosolekutel kramplikult hõbedat oma juustes varjata ja kartsid, et see kõik võib maksta neile edendamise, tulutoova projekti või isegi töökoha. Mõned naiskolleegid heitsid neile ette seda, et nad ei tee vananemise varjamiseks midagi. Texases Planos elav finantsnõustaja ja koolitaja Chi Dong oli terve aasta hallipäine, kuid siis lasi end uuesti blondeerida. Ta ütleb, et tegi selle otsuse oma meessoost äripartneri märkuse peale.

Kohtusin Racine'is elava tarkvaraarendaja Julie Marie Totschiga päev enne tema igakuist 120 dollarit maksvat juuksurisalongi visiiti. «Küll oleks tore, kui homme hommikul ütleksime me kõik pärast ärkamist, et aitab selle peitmisest,» ütleb naine. Tegelikkuses ei taha ta, et kolleegid arvaksid, et ta on töötamiseks juba liiga vana või et tal oleks aeg pensionile minna.

«Kui ma laseksin neil oma halle juukseid juukseid näha, tuletaks see kõigile meelde, et ma olen tiimi kõige vanem liige,» ütleb 54-aastane naine.

Töötavate naiste sellised mured ei ole alusetud, ütleb Exeteri Ülikooli dotsent Louise Pendry, kes uurib vanuse rolli töökeskkonnas. Isegi kolmeaastased lapsed võivad võimendada negatiivseid stereotüüpe vanusest, nt seisukohta, et mida vanem on inimene, seda ebapädevam ta on. Osalt seetõttu peetakse ühiskonnas mis tahes vanuses naisi meestest sageli vähem pädevateks, ja see tekitab omamoodi topeltstandardi, lisab soolist võrdõiguslikkust uuriv Williams. Oma veel avaldamata uurimistöös leidsid dr Pendry ja tema kaasautor, et erinevalt meestest ei näinud uuringus osalenud naised hallinevate juustega naise palkamises probleemi. 

Dr Pendry sõnul ei kao nii sügavalt juurdunud stereotüübid üleöö. Meeste halle juukseid seostatakse sageli elukogemuse ja usaldusväärsusega, märgib ta. Samal ajal valatakse naised üle reklaamidega, kus pakutakse kortsudevastaseid kreeme, näonahka noorendavaid seerumeid, spetsiaalset spreid hallide juuksejuurte varjamiseks, Botoxit ja täiteaineid. «Naistele avaldatakse tohutut survet, et nad ei vananeks.»

Blogipidaja Carly Riordan, kes on saanud oma jälgijatelt halvustavaid kommentaare, ütleb, et need teda ei häiri. 33-aastane Carly, kes elab New Jerseys, ütles, et sellest on mitu aastat tagasi, kui ta leppis hallide juuksejuurtega ja hakkas oma soengut poolitama keskelt, et efekti veelgi võimendada.

«Ma ei ole minemas enneaegselt halliks,» ütleb ta. «Ma lihtsalt ei varja seda.»

Tõtt-öelda talle isegi meeldib oma uus välimus. Ta leiab, et ilma halli juuksesalguta on tema tumepruunid juuksed igavad. Lisaks kubiseb Instagram blogijatest, kes on noored saledad emad. Hallid juuksed on see, mis aitab teda teistest eristada.

Ta ütleb, et sotsiaalmeedias tegutsev blogija peab arvestama sellega, et tema jälgijad leiavad alati midagi, mille kallal viriseda.

«Kui see mulle meeldib, siis see on kõik, mis mulle korda läheb,» ütleb ta.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles