R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Amazon ja Berkshire Hathaway võiksid olla uue ettevõtte tulumaksu suurimad tasujad

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Richard Rubin
, ajakirjanik, WSJ
Amazon ja Berkshire Hathaway võiksid olla uue ettevõtte tulumaksu suurimad tasujad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Miljardär Warren Buffett peaks ettevõtetete miinimumtulumaksu koormat kandma.
Miljardär Warren Buffett peaks ettevõtetete miinimumtulumaksu koormat kandma. Foto: Brendan Mcdermid/ Reuters/ Scanpix

Vaid mõned suurettevõtted oleksid maksnud enamuse USA uuest 15% ettevõtte tulumaksu kogusummast kui see oleks saanud seaduseks juba 2021. aastal, selgub uuringust.

Sellised gigandid, nagu Berkshire Hathaway Inc. ja Amazon.com Inc., oleksid maksnud suurema osa ettevõtte uuest alamääraga tulumaksust, mille eelnõule president Biden eelmisel kuul alla kirjutas.

Põhja-Carolina ülikooli maksuteadlased analüüsisid börsil noteeritud suurettevõtete maksudeklaratsioone, et teha kindlaks, millised neist oleksid uut maksu maksnud, kui see oleks kehtinud juba möödunud aastal. Uuringu tulemusena leiti, et 2021. aastal oleksid uut ettevõtte tulumaksu maksnud vähem kui 80 börsil noteeritud USA ettevõtet ja et ainult kuus ettevõtet, nende hulgas Amazon ja Warren Buffetti konglomeraat Berkshire Hathaway, oleksid maksnud poole hinnangulisest 32 miljardi dollari suurusest kogumaksust.

Uus tulumaks, mis peaks jõustuma 2023. aasta jaanuaris, on demokraatide kliima-, tervishoiu- ja maksuseaduste paketi suurim tuluallikas. Maksupakett, mille tulu moodustab prognoosi kohaselt kümne aastaga 222 miljardit dollarit, muudab maksusoodustusi ja ettevõtete tulumaksupoliitikat. Demokraadid tegid maksupaketi sihiks suurettevõtted, mis on börsil noteeritud, kuid mis seni on maksnud USAs suhteliselt vähe makse.

 Berkshire Hathaway aktsionäride koosolek 30.aprillil 2022. Kui seadus oleks kehtinud juba eelmisel aastal, pidanuks konglomeraat tulumkasu tasuma 8,3 miljardit eurot.
 Berkshire Hathaway aktsionäride koosolek 30.aprillil 2022. Kui seadus oleks kehtinud juba eelmisel aastal, pidanuks konglomeraat tulumkasu tasuma 8,3 miljardit eurot. Foto: Scott Morgan/ Reuters/ Scanpix

«Neid, kes maksavad ka tegelikult palju maksu, ei ole üldse palju,» ütles Jeff Hoopes, UNC Chapel Hill raamatupidamisprofessor, kes on üks uuringu autorid. «Ma arvan, et samuti ei ole need igal aastal ühed ja samad ettevõtted.»

Kuigi see polnud seadusepaketi eesmärk, on see võinud mõjutada ka mõningaid USA rikkamaid ärimehi. Varasemas õigusloomeprotsessis tegid mõned demokraadid ettepaneku maksustada otseselt miljardäride väljamaksmata kasumid. Kuigi seda ettepanekut vastu ei võetud, hakkab uus ettevõtte tulumaksu alammäär suurendama ka mõnede jõukate aktsionäride maksukoormust, nende hulgas Berkshire omanik Warren Buffett ja Amazoni omanik Jeff Bezos.

Börsiinfo kohaselt kuulus aasta alguses Warren Buffettile 16% Berkshire Hathaway aktsiatest ja Jeff Bezosele ligi 13% Amazoni aktsiatest. Mõlema ärimehe esindajad ei soovinud teemat kommenteerida.

Uue maksuseaduse mõju analüüsivad praegu ka ettevõtete finantsjuhid ning raamatupidamisfirmad, ja samal ajal valmistuvad lobitegevuseks. Neid, kes on juba uue maksupaketi mõju avalikult hinnanud, on veel vähe.

Ka UNC tehtud uuringul olid omad piirangud. Kuna nende käsutuses ei olnud konfidentsiaalseid maksudeklaratsioone, mis oleksid võimaldanud teha täpseid arvutusi, pidid uuringu autorid kasutama avalikult kättesaadavaid finantsandmeid. Maksude minimeerimiseks võivad ettevõtted muuta oma käitumist. Selline oleks näiteks olukord, kus ettevõte maksab ühe aasta uut alammääraga ettevõtte tulumaksu, ja saab sellelt maksusoodustusi, mida ta saab kasutada järgmistel aastatel.

Eelnõu kohaselt peavad äriühingud, mille avalikult deklareeritav kasum ületab miljard dollarit, maksma makse kaks korda: üks kord tavasüsteemi alusel 21% määraga ja teine kord 15% määraga ning seejuures kasutades erinevaid mahaarvamisi ja seaduslikke maksusoodustusi. Nad maksavad tulumaksu vastavalt sellele, kumb on kõrgem.

Uue süsteemi puhul on lähtekohaks finantsaruandes kajastatud tulu, mitte tavapäraselt maksustatav tulu. Nende kahe lähenemise erinevused, näiteks dividendide osas, võivadki ajendada ettevõtet uut maksu maksma.

UNC hinnangul oleks Berkshire Hathaway maksnud uue maksuna 2021. aastal 8,3 miljardit dollarit, mis on umbes veerand kogusummast, millele oleks järgnenud Amazon 2,8 miljardi ja Ford Motor Co. 1,9 miljardiga.

Kui neile lisada ka järgmised kolm ettevõtet - AT&T Inc. 1,5 miljardit, eBay Inc. 1,3 miljardit ja Moderna Inc. 1,2 miljardit - oleks see olnud üle poole kogusummast ehk 31,8 miljardist dollarist.

Berkshire Hathaway esindajad ei soovinud uuringus toodud arvusid kommenteerida. Ka Amazoni esindaja keeldus uuringu tulemuste kommenteerimisest, ja ütles, et ettevõtte ootab valitsuselt suuniseid uue maksu osas. Amazon ütles, et tema poolt makstav tulumaks on ettevõtte investeerimisotsuste, soodustuste ja USA seadusandluse kombinatsioon.

 Väärtpaberijärelevalve andmetel kuulus Jeff Bezosele ligi 13 protsenti Amazoni aktsiatest.
 Väärtpaberijärelevalve andmetel kuulus Jeff Bezosele ligi 13 protsenti Amazoni aktsiatest. Foto: Jay Biggerstaff

AT&T pressiesindaja ütles, et ettevõtte hinnangul ei mõjuta uus maks ettevõtte poolt 2023. aastal makstavat ettevõtte tulumaksusummat. «Meie maksudeklaratsioone ei koosta mitte ülikooliteadlased, vaid koolitatud ja professionaalsed maksuspetsialistid,» ütles pressiesindaja.

Moderna 2021. aasta maksumäära, mis oli esimene aasta kui ettevõtte teenis ärikasumit, mõjutas äritegevuse netokahjumi mahaarvamine, mis oli seotud uurimiskuludega, ütles ettevõtte finantsjuht Jamey Mock. Samuti maksis ettevõte suure osa oma 2021. aasta maksudest 2022. aastal. «Me ei näe neid ühekordseid tingimusi oma tulevastes maksuarvestustes ette,» ütles ta.

Fordi pressiesindaja Melissa Miller ütles, et ettevõte maksab kõik tasumisele kuuluvad maksud ja osutas seaduses toodud maksusoodustustele, mille eesmärk on kiirendada üleminekut elektrisõidukitele.

Heather Jurek, eBay maksude asepresident, ütles, et uuringus ettevõtte kohta tehtud arvutused ja seaduse tõlgendused olid ebatäpsed. «UNC tehtud järeldused on mõjutatud 2021. aasta erakorralistest asjaoludest, mille kordumine on eBay arvates ebatõenäoline,» ütles ta.

Üks vähestest ettevõtetest, kes on avalikustanud üksikasjaliku analüüsi uue maksu arvatavast mõjust on Exelon Corp. Kinnisvarahooldusega tegelev valdusettevõte ütles augustis oma börsiteates, et uus maksukulu oleks ettevõttele umbes 200 miljonit dollarit aastas alates järgmisest aastast, mis on veerandi võrra vähem kui etevõte varem prognoosis.

Exelon ütles, et ta jätkab maksuseaduse hindamist ja loodab saada kasu soodustustest seoses investeeringutega elektrisõidukitesse ja elektrivõrgu moderniseerimisse.

Duke Energy Corp. tegevjuht Lynn Good ütles augustis investoritele, et uus maks mõjutab ka tema ettevõtet, kuid ei esitanud selle kohta arve. Ettevõtte pressiesindaja ütles, et UNC 2021. aasta kohta tehtud hinnang, mis oli 802 miljonit dollarit, on liiga kõrge. Ta ütles, et ettevõte loodab ära kasutada taastuvenergia ja tuumaenergiaga seotud maksusoodustusi.

Maksude parem vastavusse viimine avalikustatud kasumiga on olnud seadusandja tahtlik tegevus. Siiski muudab see ettevõttele raskemaks teenida maksimaalset kasumit, et jätta aktsionäridele head muljet, sama ajal kui ettevõttele oleks kasulikum näidata maksustatavat kasumit väiksemana, et maksta riigile vähem makse.

USA president Joe Biden on öelnud, et uus maks tähendab, et aeg, kus kasumlikud ettevõtted ei maksnud makse on nüüdseks möödas.

«On ettevõtteid, mis erinevatel põhjustel jäävad alatiseks maksma uue alamääraga tulumaksu,» ütles April Little raamatupidamisfirmast Grant Thornton LLP.

Mõned kasumlikud ettevõtted võivad ka edaspidi maksta väga vähe või üldse mitte föderaalset tulumaksu. Ettevõtted saavad tasaarvestada kuni 75% oma maksukohustusest erinevate seaduslike maksusoodustustega, sealhulgas Kongressi poolt just laiendatud taastuvenergia toetusega. Uus maksuseadus sisaldab ka erisätteid, millest saavad kasu ettevõtted, mis investeerivad juhtmevaba spektri projektidesse, kindlaksmääratud hüvitistega pensioniskeemidesse ja teevad märkimisväärseid kapitaliinvesteeringuid.

«Meil on maksueelnõu, mille eesmärk on täita seaduselünki, kuid mis ise kubiseb nendest,» ütleb Hoopes.

«Meil on maksueelnõu, mille eesmärk on täita seaduselünki, kuid mis ise kubiseb nendest,» ütleb Hoopes.

Maksunõustajad ütlevad, et ettevõtted püüavad seadust mõista, osutades ebakindlusele, nagu valuutakursikahjude ja -kasumite käsitlemine, kapitaliseeritud amortisatsiooni mahaarvamised ning ühinemisi ja omandamisi käsitlevad eeskirjad.

Järgmise aasta algusest hakkavad ettevõtted avalikustama kasumiprognoose, maksma hinnangulist maksu ja kajastama kvartaalselt kasumimaksu. Samuti võivad nad hakata koostama maksustrateegiaid ja otsima võimalusi arvestada tulusid ja kulusid teistmoodi.

«Hetkel ma näen, et enamik inimesi on mures, sest nad ei saa aru, kuidas see on mõeldud toimima? Kuidas ma saan seda teha ilma ise hulluks minemata?» ütles Diana Wollman, partner advokaadibüroos Cleary, Gottlieb, Steen & Hamilton LLP.

«Nad kulutavad rohkem aega sellele, et aru saada, mida valitsuselt vastu nõuda, olgu selleks siis selgus või regulatiivne kaalutlusõigus ja siis üritavad aru saada, kuidas uues olukorras käituda,» ütles Wollman.

Märksõnad
Tagasi üles