R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Dow Jonesi indeks sisenes ametlikult karuturule

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Caitlin Ostroff
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Dow Jonesi indeks sisenes ametlikult karuturule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Dow Jonesi tööstuskeskmine on ametlikult jõudnud karuturule.
Dow Jonesi tööstuskeskmine on ametlikult jõudnud karuturule. Foto: Michael M. Santiago/AFP/ Scanpix

USA tööstusaktsiate indeks Dow Jones on kaotanud viiendiku oma hiljutisest rekordtasemest. See tähendab, et esimest korda viimase kahe aasta jooksul sisenes Dow Jones Industrial Average karuturule.

Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks on langenud tasemele, mida Wall Streeti analüütikud nimetavad karuturuks. Ükskõik, kas investeerite USA aktsiatesse või jälgite, kuidas teie pensionisäästud kokku kuivavad, allpool on toodud teave, mis on teile kindlasti kasulik.

Mis asi on karuturg?

Aktsiad on karuturul, kui põhiindeksid, nagu näiteks Dow Jones või S&P 500, on oma hiljutisest rekordtasemest langenud vähemalt viiendiku võrra. Karuturg ei ole ametlik määratlus, vaid Wall Streeti analüütikute kõnepruuk selle kohta, et turud on languses. Praegu on põhiküsimuseks see, mille poolest praegune karuturg sarnaneb varasemate langustega või erineb nendest.

26. septembri sulgemisajaks oli Dow Jonesi indeks kukkunud oma 4. jaanuari rekordtasemelt üle 20%. Langus tähistab indeksi esimest karuturgu pärast pandeemia poolt tekitatud aktsiate kiirmüüki 2020. aasta alguses. S&P 500 indeks on olnud karuturul alates juunist, samal ajal kui tehnoloogiafirmade aktsiaindeks Nasdaq Composite teatas karuturust märtsis, kuid augustis sisenes pulliturule, vaatamata sellele, et indeks oli oma rekordtasemega võrreldes tunduvalt madalam.

Karuturu vastandiks on pulliturg, mille tekkeks on vaja, et indeks või aktsia sulguks oma viimase aja madalaima tasemega võrreldes viiendiku võrra kõrgemal.

Kui kaua karuturg tavaliselt kestab?

Eelmine karuturg leidis aset 2020. aasta alguses, kui maailm jäi koroonaviiruse pandeemia puhangu pärast seisma. Dow Jonesi indeks oli tagasi pulliturul juba märtsis pärast 11-päevast karuturgu. S&P 500 indeksil läks vaja 126 kauplemispäeva, et laskuda rekordtasemelt karuturule ja tõusta tagasi uuele kõrgtasemele.

2020. aasta alguse niivõrd lühike karuturg oli pigem erand kui reegel. Uue pullituru vundamenti ei saa rajada enne, kui investorid on veendunud, et aktsiahinnad enam ei kasva ja turg hakkab lõpuks elavnema. Ettevõtte Yarden Research andmetel kestis S&P 500 karuturg aastatel 2007–2009 kokku 517 päeva (sh päevad, kui börsikauplemist ei toimunud). Sellele eelnev karuturg aastatel 2000–2002 kestis tervelt 929 päeva.

Aktsiaindeksid võivad mõnikord liikuda karuturu tasemete lähedal, ilma et nad tegelikult seda piiri ületaks. Nii 2011. kui ka 2018. aastal langes S&P 500 indeks müügiralli tulemusena 19%. Samas kui mitmed majandussektorid ja mõned muud indeksid langesid üle 20%, siis tehniliselt ei sisenenud S&P indeks karuturule.

Karu ja pulli kuju Saksamaal Frankfurdi börsi hoone ees.
Karu ja pulli kuju Saksamaal Frankfurdi börsi hoone ees. Foto: KAI PFAFFENBACH/ Reuters/ Scanpix

Mis vahe on karuturul ja majanduslangusel?

Sageli eelneb karuturg majanduslangusele ehk retsessioonile. Samas kui karuturg kirjeldab lihtsalt aktsiate või muude väärtpaberite väärtuse langust, määratleb USA majandusuuringute büroo National Bureau of Economic Research majanduslangust kui perioodi, mil majanduse negatiivne reaalkasv (SKT langus) kestab vähemalt kaks järjestikust kvartalit.

Ajaloos on olnud mitmeid karuturge, millele ei järgnenud majanduslangust. Investeeringute haldusfirma Invesco andmetel on 1930. aastate alguse ülemaailmsest majanduskriisist kuni 2020. aasta lõpuni registreeritud 17 karuturgu, millest üheksaga kaasnes majanduslangus. Teema võttis tabavalt kokku Nobeli preemia laureaat majandusteadlane Paul Samuelson, kes kirjutas, et Wall Streeti indeksid on ennustanud viimasest viiest majanduslangusest üheksat.

Miks aktsiahinnad langevad?

Aktsiahindade languse taga on mitme teguri koosmõju. Nendest esimene ja tähtsaim on inflatsioon ja mure, et USA keskpanga tegevus inflatsiooni taltsutamisel võib viia majanduse järsu aeglustumiseni, vähendades börsiettevõtete kasumit ja seeläbi nende väärtust.

Tarbijate nõudluse kasv ja tarneahelate katkestused seoses mõnes Hiina linnas koroonaviiruse tõkestamiseks kehtestatud piirangutega on tõstnud hindu. Elektroonika ise on kallinenud kiibipuuduse tõttu. Venemaa sõda Ukraina vastu on toonud kaasa energiahindade hüppelise tõusu.

Kõrged hinnad kahandavad tarbijate ostujõudu ja vähendavad ettevõtete kasumlikkust.

Inflatsiooni ohjeldamiseks on Föderaalreserv tõstnud intressimäärasid, mis peaks teoreetiliselt nõudlust pärssima. Kõrgemad intressimäärad suurendavad tulu, mida saab teenida lühiajaliselt rahapaigutuselt ja ühtlasi muudavad vähem atraktiivseks pikemaajalisi rahapaigutusi, näiteks tehnoloogiaettevõtete aktsiatesse. Samas, kui Föderaalreserv peaks tõstma intressimäärasid liiga palju, võib see majanduskasvu aeglustada ja tekitada majanduslanguse.

Mis on korrektsioon?

Aktsiahinna korrektsioon on aktsia vähemalt 10% hinnalangus võrreldes aktsia kõige viimase tipuga. Kuigi korrektsioon vähendab aktsia, võlakirja, valuuta või kauba väärtust, on korrektsioon paljudele investoritele signaaliks osta väärtpaberit madalama hinnaga.

Kas peaksin muretsema oma 401(k) kogumisplaani ja pensionisäästude pärast?

Pensionieale lähenejate jaoks võib selline aktsiaturu langus olla tõesti probleem. Kuid aktsiaturu pika ajaloo perspektiivis ei pääse karuturud mõjule. Hea soovitus selle kohta, kuidas teenida aktsiaturul korralikku kasumit, on investeerida aktsiatesse siis, kui turud on madalseisus. Pärast 2008. aasta finantskriisi on aktsiad olnud pulliturul 11 aasta jooksul.

Isegi kui arvestada hiljutist aktsiarallit, on Dow Jonesi indeks 26. septembri seisuga ligi 60% kõrgem kui 2020. aasta madalaim tase.

Kes võttis kasutusele karuturu mõiste?

2020. aasta karuturu algusfaasis kirjutas Wall Street Journali kolumnist Jason Zweig sellest, millist rolli on pullid ja karud finantsmaailma ajaloos etendanud.

Ta intervjueeris Minnesota ülikooli keeleteadlast Anatoly Libermani, kelle väitel hakati Suurbritannias finantsoptimiste kutsuma pullideks ja finantspessimiste karudeks juba 18. sajandi alguses.

Pull pidi sümboliseerima innuka ostja möirgamist, samas kui karu on võetud fraseologismist «müüa karu nahka, enne kui karu on käes», mis üsna tabavalt kirjeldab lühikeseks müüki, kus kaupleja müüb laenatud aktsiaid lootuses osta need tagasi madalama hinnaga.

Mõisted pulliturg ja karuturg tulid käibesse tegelikult alles 1850. aastatel, ütleb leksikograaf Barry Popik, ja isegi siis kasutati neid sageli vaid ühe kauplemispäeva iseloomustamiseks. Pulli- ja karuturu 20% künnis võeti kasutusele alles 1950. aastate lõpus ja 1960. aastate alguses. Mõlemad mõisted tulid jäädavalt kasutusse pärast peadpööritavat aktsiahindade tõusu 1980. ja 1990. aastatel kinnistusid mõlemad mõisted aktsiaanalüütikute ja börsiajakirjanike kõnepruugis.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles