R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Ukraina netiarmee NAFO võitleb Vene trollidega ja tänab toetajaid koerameemiga

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Daniel Michaels
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Ukraina netiarmee NAFO võitleb Vene trollidega ja tänab toetajaid koerameemiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: WSJ, @BRAVOKILO6464
  • Rohujuuretasandi liikumine NAFO loob veebimeeme Ukraina toetajatele ja mõnitab Vene propagandat

Ukraina on NATO riikidelt saanud sõjalise abina juba üle miljoni tonni relvastust, sealhulgas tanke, haubitsaid ja laskemoona. Suurt tuge on saadud ka teiselt sarnase nimega organisatsioonilt NAFO, kuid seda sarkasmi, naeruvääristamise ja rahakogumise kujul.

NAFO ehk North Atlantic Fella Organization ei ole seotud NATOga, kui nimede sarnasus välja jätta. See on sihtotstarbeline ühendus, mis ühendab kübernaute, harrastuskunstnikke ja annetajaid. NAFO võitleb sotsiaalmeedias Vene propagandaga ja kogub Ukrainale raha, mille eest ostetakse varustust Ukraina eest võitlevatele sõduritele, näiteks Gruusia vabatahtlike leegionile ja toetatakse humanitaarabikampaaniaid läbi Saint Javelini veebisaidi.

Organisatsiooni üks asutajatest usub, et NAFO tegevus on aidanud Ukrainal koguda annetustena üle miljoni dollari.

Organisatsioonil puudub range hierarhia. NAFO liikmed ujutavad oma postitustega üle erinevaid sotsiaalmeedia platvorme, et mõnitada Venemaa propagandat ja selle levitajaid, toetada Ukrainat ja naeruvääristada Venemaad toetavaid kommentaare. Koos postitustega riputatakse üles lihtsakoelisi kollaaže koertest, kes kannavad sõjaväevormi või muid rõivaid ja mida kujutatakse sõjafotode taustal. Kommentaarides kasutatakse selliseid venekeelseid sõnu nagu vatnik, mis on Kremli fanaatikute halvustav nimetus, ja pilgatakse Venemaa toetajate sageli puudulikku inglise keelt, näiteks väljendiga «What air defense doing?».

NAFO fella'd on näiteks Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov ja Eesti peaminister Kaja Kallas. Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis külastas hiljuti Ukraina sadamalinna Odessat ja kandis oma spordijaki all NAFO fännisärki. USA eksmerejalaväelane Trevor Reed, keda hoiti Venemaal peaaegu kolm aastat vangis, kandis samasugust särki oma intervjuus MSNBC-le.

Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov on ametlkult NAFO fella.
Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov on ametlkult NAFO fella. Foto: SASCHA STEINBACH/ EPA/ Scanpix

Venemaa on aastaid püüdnud trollide abil mõjutada avalikku diskussiooni sotsiaalmeedia kaudu endale soodsas suunas. Lääne luureagentuurid on süüdistanud Moskva trollivabrikuid, sealhulgas Internet Research Agency't, Kremli toetamises, välisriikides valimiste mõjutamises ja viha õhutamises. Kuna need postitused on tihti liiga ametlikud ja huumorivabad, siis jääb nende kõlapind väikeseks. Seetõttu on NAFO postitused meelega absurdsed.

«See on tõeliselt hea viis paljastada Putini propaganda hullumeelsust,» ütles vabariiklasest USA Esindajatekoja liige ja isehakanud fella Adam Kinzinger. «Väga äge on näha, kui tõhus see kõik võib olla.»

Kommenteerides NAFO tegevust sotsiaalmeedias ültes NATO esindaja, et ehkki kahel organisatsioonil ei ole mingit seost, «on meil üks ühine eesmärk aidata Ukrainat ja paljastada Venemaa väärinfo». Sellised rohujuuretasandi kogukonnad näitavad vaba, demokraatliku ja mitmekesise ühiskonna tugevust, lisas ta.

NAFO kasvas 2022. aasta kevadel välja sotsiaalmeedia aruteludest Ukraina toetajate vahel ja vägikaikaveost venemeelsete postitajatega. Juunis Twitteris puhkenud sõnavahetus Venemaa suursaadikuga oli Ukraina partisanide jaoks tõehetk. Ukraina toetajad võtsid Vene diplomaadi ühe säutsu jutulõngas «Teie ütlesite selle mõttetuse välja. Mitte mina» ja tegid sellest oma moto, mida nüüd trükitakse T-särkidele.

«Suur osa kõigest sellest on toimunud hetke ajel ja kõik lihtsalt asetub oma kohale,» ütles NAFO asutajate hulka kuuluv poolakas, kes postitab Kama nime all.

Aasta alguses uut Twitteri meemi otsides jäi Kama valik pidama karvasel shiba inu tõugu koeral, kelle selga ta siirdas Poola sõjaväevormi. Sümbol oligi sündinud ja sai kiiresti viraalseks, kus kõikmõeldavatest rõivastes shiba inu ja teist tõugu koerad kaunistasid venevastaseid postitusi.

 Saint Javelin Kiievi maja seinal. 
 Saint Javelin Kiievi maja seinal. Foto: Pavlo_bagmut/ZUMA Press/ Scanpix

Vesteldes ühe Ukraina toetajaga, kasutas Kama umbes samal ajal tema kohta sõna fella. Kama räägib, et sellest tekkis arutelu ettevõtmise nime üle ja nii jõutigi NAFOni. Nii nimi kui ka maskott said kiiresti viraalseks.

«See on kõige loomulikumalt kasvanud liikumine, millega olen seotud olnud,» ütles NAFO teine asutaja, ameeriklane, kelle «kutsung» on Pete.

Kama ja teiste fella'de jaoks, kes elavad Euroopa selles osas, kus kunagi domineeris Nõukogude Liit, on NAFO naasmine külma sõja perioodi Nõukogude repressiooniaparaadi juurde.

«Nõukogude ajal olid režiimi vastased sunnitud tegutsema põranda all,» ütles [Leedu välisminister] Gabrielius Landsbergis, kelle kodumaa Leedu oli esimene, kes 1990. aastal Nõukogude ikke maha raputas. «Õnneks on tänapäeval Putini ja režiimivastaste tegevus avalik, valjuhäälne ja nähtav.»

Fella'd viskavad ka nalja Kremli vandenõuteooriate üle. Paljud NAFO liikmed on oma sotsiaalmeedia profiilis märkinud enda asukohaks Langley, mis on teadagi Luure Keskagentuuri peakorter, visates nii nalja sagedaste Venemaa väidete üle, et kõige taga on USA luure. Eksmerejalaväelase Reedi Twitteri profiilis on koos naerusilmse emotikoniga kirjas: «Ei teeni 10 tuhandet dollarit PSYOPSide eest», mis on sõjaväeline kõnepruuk psühholoogilistele operatsioonidele ehk infosõjale.

«Ei ole võimalik veenda kedagi, kes ei taha kuulda võtta kainet mõistust, seetõttu me lihtsalt naeruvääristame neid,» ütles Kama. «Mulle meeldib mõte sellest, et inimesed, nagu Venemaa suursaadik, näevad koera ja jälgivad meid sellest hoolimata ka edaspidi.»

NAFO annab Ukraina toetajatele personaalse meemi.
NAFO annab Ukraina toetajatele personaalse meemi. Foto: WSJ, Courtesy Kama

Veelgi olulisem on fella'de toetus Ukraina sõjategevusele Saint Javelini veebisaidil ja veel teiste allikate kaudu. Saint Javelin on nime saanud USA õlalt väljalastava tankitõrjerelva Javelin järgi, mis mängis otsustavat rolli Kiievi kaitsmisel Vene armee rünnaku eest selle aasta alguses. Saint Javelini veebisaidil müüakse erinevat kaupa, sealhulgas Venemaad pilavaid ikoone pühakut meenutava naise pildiga, kes hoiab õlal Javelini, ja NAFO logoga tooteid, mille eest kogutakse Ukrainale humanitaarabi.

NAFO toetajad saavad postitada kuvatõmmise oma annetusest ja taotleda personaalset meemi. Praeguseks on NAFO ümber koondunud üle 80 vabatahtliku kunstniku. Kunstnikud saavad toetajatelt iga päev umbes 50 taotlust meemi loomiseks, ütles Pete, ja praeguseks on neid kujundatud juba 10 000.

Iga meemi taga on annetus või Ukrainat toetava kauba ost, tõenäoliselt kogusummas üle miljoni dollari, ehkki ametlikku arvepidamist ei toimu, ütleb Pete.

Esindajatekoja liige Kinzinger, kes on endine õhujõudude piloot, sai meemina koera, kellel on seljas lendurivorm ja kes istub ratastel hävituslennukis.

«Ma arvan, et see on päris vinge,» ütles Kinzinger, kes sai teada koer-annetuse-vastu-süsteemist alles pärast annetuse tegemist NAFO kontole Twitteris. Ta ütles, et on sellest liikumisest teiste kongresmenidega natuke vestelnud.

«Seda on raske seletada, kui te ei ole seda näinud tegevuses, kui te ei ole näinud teksti: Hei, me oleme kamp karvaseid koeri, kes võitlevad väärinfoga,» ütles ta.

Aprillis Valge Maja poolt kokkulepitud vangide vahetuse käigus vabanenud Reedi meemil on kujutatud mereväe maskeerimisriietuses koera, kes hoiab käes sõjaväe automaati.

«Ohhoo, see on midagi, milles ma tahaksin kindlasti osaleda,» meenutas ta hetke, kui ta kuu alguses NAFO otsa komistas. «Olen uhke, et saan osaleda kõiges, mis annab karule ninanipsu,» ütles ta, viidates Venemaa rahvussümbolile.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles