R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: USA süüdistab Vene oligarhi Oleg Deripaskat sanktsioonide rikkumises

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Corinne Ramey
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: USA süüdistab Vene oligarhi Oleg Deripaskat sanktsioonide rikkumises
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Oleg Deripaska.
Oleg Deripaska. Foto: Evgenia Novozhenina

Neljapäeval avalikustas USA justiitsministeerium süüdistuse Vene alumiiniumimagnaadi, oligarh Oleg Deripaska ja kolme naise vastu, kellest üks on USA kodanik.

Deripaskat ja kolme tema kaasosalist süüdistatakse sanktsioonidest kõrvalehiilimises ja muudes kuritegudes. See on veel üks läänemaailma katse panna Venemaa presidendi Vladimir Putini jõukad toetajad vastutama Venemaa agressiooni eest Ukrainas.

Föderaalprokurörid süüdistavad Deripaskat, kes on Venemaa alumiiniumigigandi Rusali omanik, ja kaht tema kaasosalist – Venemaa kodanikku Natalia Bardakovat ning New Jersey elanikust USA kodanikku Olga Shrikit – katses rikkuda USA kehtestatud sanktsioone ja nendest mööda hiilida.

Lisaks süüdistavad prokurörid Natalia Bardakovat ja Jekaterina Voroninat, kes on väidetavalt Oleg Deripaska sõbratar, valetunnistuste andmises föderaalagentidele. Olga Shrikit süüdistatakse ka dokumentide hävitamises.

Prokuröride kinnitusel on süüdistavad kulutanud sadu tuhandeid dollareid skeemis, mille eesmärk oli võimaldada Jekaterina Voroninal reisida vähemalt kaks korda Venemaalt USAsse, et sünnitada USA's laps ja seeläbi kindlustada talle Ameerika kodakondsus. Voronina sai USAsse sisenemise keelu enne teise lapse sündi, ütlesid prokurörid.

USA ametivõimud vahistasid Olga Shriki neljapäeval. Tema advokaat keeldus süüdistust kommenteerimast.

Ülejäänud kolm süüdistatavat jäeti vabadusse. Deripaska esindaja ei vastanud Wall Street Journali päringutele. Ülejäänud kahte süüdistatavat ei õnnestunud kätte saada.

Süüdistus on osa lääneriikide koordineeritud tegevusest, mida on veebruaris alanud sõjalisest invasioonist saati korraldatud eesmärgiga tõsta Putini ja tema toetajate jaoks Ukraina sõja hinda, kehtestades muu hulgas sanktsioone paljudele Vene oligarhidele, kes väidetavalt võlgnevad oma varanduse Kremlile. Deripaska on Kremlile lähedane globaalse haardega Vene ärimees, kelle ettevõtmised on toetanud Vladimir Putini välispoliitilisi eesmärke.

«Täna avalikustatud süüdistus on tõestus Ameerika Ühendriikide jätkuvast toetusest Ukraina rahvale seoses Venemaa elluviidava sõjategevusega,» ütles New Yorgi lõunapiirkonna prokurör Damian Williams. «Seda süüdistust tuleks võtta kui hoiatust, et sanktsioone rikkuda üritavad isikud võetakse vastutusele.»

USA rahandusministeerium sanktsioneeris Oleg Deripaska 2018. aastal seoses Venemaa sekkumisega USA presidendivalimistesse, küberrünnakute ja muude provokatsioonidega. Eelmisel aastal lükkas kohus tagasi metallimagnaadi katse pääseda sanktsioonide alt. Deripaska on pikka aega olnud USA õiguskaitseorganite vaateväljas, sest tema nimi jooksis läbi ka Donald Trumpi 2016. aasta presidendivalimiste kampaania uurimise materjalidest. Varem oli ta aidanud leida Ukrainas töökohta USA poliitilisel konsultandil Paul Manafortil, kellest hiljem sai Donald Trumpi kampaaniajuht.

Oleg Deripaska omab ja kontrollib ettevõtet Basic Element Ltd, mis haldab tema erinevaid ärihuvisid, ütlesid prokurörid.

Oleg Deripaskat ja tema kaaslasi süüdistatakse ka katses hiilida mitme aasta jooksul kõrvale sanktsioonidest, sealhulgas USA finantsasutuste abil, võimaldades Deripaskal omada USAs kolme väärtuslikku kinnisvara, ütlesid prokurörid. Deripaska äripartner Olga Shriki aitas prokuröride väitel müüa Deripaskale kuulunud California muusikastuudiot rohkem kui 3 miljoni dollari eest.

Teine väidetav kaasosaline Natalia Bardakova käskis Shrikil saata Deripaska kontaktidele lilli ja kingitusi. Kingituste saajate hulgas oli näiteks USA telesaatejuht, lilli saadeti ka Kanada endisele parlamendiliikmele ja Jekaterina Voroninale, kes oli saabunud USAsse, et sünnitada Deripaskale laps.

Süüdistuse kohaselt aitasid Olga Shriki ja Natalia Burlakova 2020. aastal Jekaterina Voroninal reisida USAsse sünnitama, mille tulemusena sai laps USA kodakondsuse. Prokuröride väitel koordineeris Olga Shriki sünnitusega seotud arstiabi ja eluaseme eest tasumist. Süüdistuse kohaselt osalesid kõik kolm katses varjata Oleg Deripaska nime, sealhulgas muutes veidi lapse perekonnanime kirjapilti.

Sel aastal tegid Olga Shriki ja Natalia Bardakova prokuröride sõnul katse aidata Jekaterina Voroninal reisida USAsse, et sünnitada paari teine laps, ehkki Voroninale oli kehtestatud USAsse sisenemise keeld.

Märtsis ennustas Deripaska, et lääneriikide Venemaale kehtestatud sanktsioonid viivad Venemaa riigina pikaajalisse majanduskriisi, ning kutsus osapooli üles sõlmima Ukraina sõja lõpetamiseks rahu. Ta kirjeldas sanktsioone kui uut raudset eesriiet, mis on Venemaa läänest eraldanud.

Venemaa suudab kriisist väljuda, kuid ainult siis, kui sõda Ukrainas lõpeb, ütles ta toona. «Põhiline ja esmane eesmärk on sõlmida kompromiss rahu saavutamiseks,» ütles Deripaska toona konverentsil.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles