R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Venelased põgenesid sõttamineku eest paadiga Ameerikasse

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Alicia A. Caldwell
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Venelased põgenesid sõttamineku eest paadiga Ameerikasse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Beringi meri.
Beringi meri. Foto: Wikipedia.org

Arvatavasti äsjase mobilisatsiooni eest pagevad Vene kodanikud randusid sel nädalal kaugel Alaska saarekesel, et USA võimudelt varjupaika paluda.

Kahe mehega alus saabus 145 kilomeetri pikkusele St. Lawrence’i saarele teisipäeval, teatas sisejulgeolekuministeerium (DHS) neljapäeval. Saar paikneb Venemaast 80 kilomeetrit idasuunas Beringi meres.

Koos kaasvabariiklasest Alaska senaatori Dan Sullivaniga väljastatud pressiteates selgitas senaator Lisa Murkowski, et venelased randusid Gambelli küla all ja võeti kohalike ametnike poolt vahi alla seniks, kuni Ameerika Ühendriikide Tolli- ja Piirikaitseamet (CBP) neile 1200 kilomeetri kaugusel leidunud rannavalvelennukiga järele tuli.

«Koostöös kohalike külaelanikega abistame me valitsust mõlema isiku tuvastamisl, kuid võime juba praegu kinnitada, et föderaalreageerimine lonkas,» kirjutas Murkowski.

Meestega tegeldakse praegu edasi Anchorage’is, teatas DHS.

Sullivan täpsustas pressiteates, et külaliste saabumisest teatas talle külavanem. Otsekohe helistas ta sisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkasele, võttes arvesse Venemaa ja USA vahel valitsevaid pingeid.

«Mida see intsident meile pajatab? Esiteks ei soovi venelased Putini eest Ukrainasse sõdima sõita. Teiseks: arvestades Alaska lähedust Ameerikale etendab meie osariik USA riiklikus julgeolekus eluliselt olulist rolli,» ütles Sullivan.

Pärast president Vladimir Putini septembrikuist korraldust värvata väeteenistusse 300 000 inimest, on riigist lennu-, raud- ja maanteed pidi põgenenud kümnete tuhandete kaupa valdavalt sõjaväevanuses meesterahvaid.

Veebruariinvasiooni eel ja selle kiiluvees on Ühendriikidesse põgenenud umbkaudu 30 000 venelast, et lasta end migratsiooniametnikel sadamates ja maismaapiiripunktides vahistada. Peaaegu kõigil neil on võimaldatud viibida riigis edasi, et taotleda varjupaika või teisi seadusega tagatud kaitsevõimalusi – protsess, mis võib väldata aastaid.

Alaskasse tullakse haruharva. Alates 1. oktoobrist 2021 – mil algas valitsuse viimane eelarveaasta – kuni augusti lõpuni on seal CBP andmetel vahi alla võetud vaid viis venelast.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles