R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Mida teha teades, mida aktsia homme teeb

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Jason Zweig
, kolumnist, WSJ
WSJ: Mida teha teades, mida aktsia homme teeb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Mina tean!
Mina tean! Foto: Dawn Hudson
  • Vahel arvavad investorid, et teavad täpselt, mis nurga taga ootab
  • Seda laadi kindlustunne on tihtilugu kurjast

Kujuta ette, et sa tead homseid uudiseid juba ette. Teeks see sinust parema investori?

13. oktoobril teatas tööministeerium, et tarbijahinnaindeks kerkis septembris aastatagusega kõrvutades 8,2 protsenti. Hävitades lootused, et inflatsioon langeb.

Aga oletame et sa oleksid 12. oktoobril täpselt ette teadnud, mis järgmise hommiku inflatsiooniraportis seisab?

Sa oleks panustanud aktsiate kukkumisele, sest tujukas turg satuks ju selliste uudiste peale kindlasti paanikasse, eks?

Ja sa poleks iial ära arvanud, mis järgmiseks juhtus.

Turu avanedes kolisesid aktsiad küll otsejoones 2 protsenti põhja suunas, kuid tegid siis äkitsi «ümber poord!» ja põrutasid taeva poole ning sulgusid ligi 3 protsenti üleval – üks suurimaid päevaseid pendeldusi üldse.

Ja tollest oktoobrikuu 13. päevast peale on USA aktsiad tõusnud umbkaudu 9 protsenti.

Võib-olla võtsid inimesed seisukoha, et need halvad uudised polnud piisavalt halvad, et Föderaalreserv tõstaks novembrikuisel koosviibimisel intressimäärasid veelgi jõulisemalt, kui juba paratamatuks peetavad 0,75 protsendipunkti? Võib-olla tundus neile, et oleks veel hullemini võinud minna.

Kes seda teab… Aga seda me võime küll teada, et isegi homsete uudiste teadmine ei tähenda veel ilmtingimata seda, et sa tulusa tehingu teed. Seepärast ongi niivõrd oluline oma pikaajalise strateegia juurde jääda, selle asemel et viimast veendumusillusiooni taga ajada.

Wall Street tavatseb ikka targutada, et investorid vihkavad ebakindlust. Vihata tuleks hoopis kindlustunnet.

Mõtleme korraks koos, milles kõiges turud viimasel ajal veel kindlad on olnud.

Alles juuli lõpus see oli, kui turul valitses veendumus, et Föderaalreserv – kes tänavu intressimääradele kõvasti tungrauda keeras – neid 2023. aastal järsult langetab. Nüüd ei oota seda enam küll mitte keegi.

Läinud detsembris tõusis Tesla turuväärtus nelja päevaga ligi 200 miljardi dollari võrra, mida on rohkem kui Fordi ja General Morotsi väärtus kokku. Ja seda kõike usulainel, et Tesla kasv iial kinni ei jäägi. Tänavu on Tesla all juba 36 protsenti. Häving on peaaegu kaks korda suurem, kui too jõulukuine tõus.

Jaanuaris laulsid strateegid kui kooripoisid, et aktsiad sel aastal 6 kuni 11 protsenti kosuvad. Hetkeseisuga on S&P 500 minetanud ligi 20 protsenti.

Veidi varem oli Wall Street kõrgeks kiitnud nn kvaliteetaktsiad (kõrgkasumlikud ja madala võlatasemega). Mis pidavat mis tahes turuoludes kindlat kaitset pakkuma. Kuid on sel aastal uimerdanud S&P 500 keskmisest 4 protsenti madalamal.

Või bitcoin'i fännide veendumus, et just digiraha ostujõuga imet teeb? Praeguse seisuga on nad all üle 50 protsendi.

Ja ega etteteadjate read väikeinvestorite ja finantsproffidega piirdu.

Teades, millises šokeerivas mahus kauplevad aktsiatega Ameerika riigiametnikud (WSJ hiiduuring avaneb siit).

Aktiiv ehk umbkaudu 80 kõrget asjapulka, nende pereliikmed või finantsnõustajad tegid aastal 2016–2021 üle 80 000 turutehingu.

Väike näide: ühe naisasjapulga abikaasa panustas üheainsa aastaga (2020) teatud aktsiate langusele enam kui 9500 korda. Ehk siis keskeltläbi 38 tehingut turupäeva kohta.

Nii see kindlustunne inimestel pähe lööbki. Ajad aga järgmist väikevõitu taga, adrenaliin on üleval, peas keerlemas veendumusvirvendused kõigest, mida sa nüüd omast arust ette tead.

Turgudele sellised asjad ei istu. Nemad ei taha, et keegi meist – nutikas või totakas – täpselt ette teaks, mis saama hakkab.

Edu toob investorile enesekontroll, samuti suutlikkus seljatada luulud.

Uskumused, mis otsekui igavikuliste tõdedena tunduma hakkasid – inflatsioon on surnud, intressimäärad jäävad kauemaks madalamaks, aktsiatele alternatiivi pole, tehnohiiud on kaljukindel kaup jne –, on puha upakil. Läinud neljapäeval pudenes Meta/Facebooki turuväärtuselt üheainsa päevaga ligi 85 miljardit dollarit.

Just sellistel aegadel tuleb investoritel järgmise kindla asja suhtes eriliselt valvas olla. Ei ole sul vaja iga prognoosi peale tõmblema hakata. Ja mida kindlam mingi ennustus kõlab, seda enam tuleks selles kahelda.

Juba ülehomme üritab keegi kõiketeadja sulle seletada, hääl kindlustundest kime, millal inflatsioon järele annab, millal intressimäärad alla tulevad ja milline sektor järgmiseks tõuseb või langeb.

Ja lauale kallab ta kuhjade kaupa kunagisi andmeid. Sa oled sügavalt liigutatud. Keegi hoolib! Ma polegi üksi! Hea karjane kutsub ja mul tuleb minna. Nojah, tõenäoliselt võssa.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles