R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Mis mees on Hiina uus nr 2?

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: Mis mees on Hiina uus nr 2?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Li Qiang poseerimas pressile 23. oktoobril 2022.
Li Qiang poseerimas pressile 23. oktoobril 2022. Foto: TINGSHU WANG/REUTERS
  • Karjääri järgi otsustades on Li Qiang pigem ärimeelne pragmaatik
  • Tähtsates parteiasjades tavatseb ta siiski kuuletuda

Xi Jinpingi uus parem käsi Li Qiang on oma pikal parteiteel käitunud kord nii, kord naa.

Üldiselt on Li Hiinas tuntud kui ärimeelne pragmaatik, kes kompartei reegliraamatu piire kombata ei karda. Insaiderite hinnangul on ta ikkagi pigem lojalist, kes Pekingi poliitika agressiivselt ja efektiivselt täide viib – kui vaja.

Kumb pool peale jääb, küsivad nüüd paljud.

Li on kolmandaks ametiajaks pukki jäänud Xi kauaaegne lähedane abiline.

Mõnede ettevõtjate, investorite ja õpetlaste arvates võiks varasemast järeldada, et mõõdukama Li mõju tõttu võib autokraatlik Xi tulevikus teatud määral maheneda – lõdvendades ehk lockdown-poliitikat ja andes hingamisruumi tehnoloogiafirmadele.

Shanghai tüüri juures viibides säilitas Li lähedased suhted tehnoloogiamagnaatidega, nagu Alibaba asutaja Jack Ma, ning kui Xi mullu eraettevõtlust pitsitama asus, hakkas ta mõnele neist vahemeheks, räägivad kursis olevad allikad.

Li ja Ma kätlemas 2017. aastal Wuxi internetimessil.
Li ja Ma kätlemas 2017. aastal Wuxi internetimessil. Foto: IMAGINE CHINA/REUTERS

Võtmehetkedel on Li siiski liidri järgi joondunud. Tänavu lajatas ta Shanghaile ühe karmimatest lockdown’idest kogu Hiinas, kuigi katsus alguses lihtsamalt läbi ajada.

Kui Xi läinud nädalal oma uue meeskonna välja käis, kukkusid Hiina aktsiaindeksid ja jüaan kolinal. Mitmed investorid ja analüütikud muretsevad, et vanadest võitluskaaslastest – nagu ka Li – pakatav poliitbüroo lämmatab poliitilise debati ja võib võtta vastu rumalaid otsuseid.

«Li on näidanud head initsiatiivi ja instinkte, kuid ikka ja jälle on ta osutunud ülimalt lojaalseks ning oma instinktid maha matnud,» rääkis Jörg Wuttke, kes Hiinas Euroopa Liidu kaubanduskoda juhatab ja sealsete liidrite seas juba pikemat aega ringi liigub. «Xi tahab tiimi, kes tema ideed nüüd ühte jalga marssides ellu viib.»

Seetõttu tuleb välisfirmadel valmistuda aegadeks, mil Hiina pole orienteeritud niivõrd majandusele, kuivõrd stabiilsusele, kontrollile ja vara ümberjaotamisele, hoiatab ta.

Mõnede Li kunagiste töökaaslaste hinnangul võib kummatigi loota, et tänu pikaajalistele ametialastele suhetele presidendiga – nende koostöö sai alguse 2000ndate hakul – võib tal siiski rohkem manööverdamisruumi olla, kui ametist lahkuval peaministril Li Keqiangil, kes sisuliselt Xi varju jäigi.

Võibolla delegeerib liider oma vanale usaldusisikule rohkem volitusi ning keskendub ise peamiselt riiklikule julgeolekule ja ideoloogiale, oletavad nad.

Xi ja Li poliitbüroo uue alalise komiteega avalikkuse ette ilmumas.
Xi ja Li poliitbüroo uue alalise komiteega avalikkuse ette ilmumas. Foto: KEVIN FRAYER/GETTY IMAGES

Mõne vaatleja hinnangul on Xi viimasel ajal mikrojuhtimisest väsimise märke ilmutama hakanud. Viimasel ajal kritiseerib Xi sageli ametnikke, kes bürokraatlikku paberimäärimisse sukelduvad ja tegudeni ei jõuagi.

«Mõned ei tee ühtegi liigutust enne, kui partei keskjuhatus juhtnööre ei anna,» manitses XI jaanuaris 2021. Ja kurtis, et paljud ametnikud pole komplitseeritud ülesannete täitmiseks piisavalt kompetentsed – ja ilma tema isiklike juhisteta jääks enamik asju seetõttu joonde ajamata.

Li (63) on aga tuntud oma võime poolest Xi tihtilugu arusaamatud ja vahel vasturääkivad korraldused lahti mõtestada, selgemalt sõnastada ja ellu rakendada. Tema määramine Hiina järgmiseks peaministriks tuleva aasta kevadel on vaatlejate hinnangul igatahes samahästi kui otsustatud.

Mis omakorda viitab võimalusele, et Xi ettevõtlust ja innovatsiooni siiski oluliseks peab, ütles ameeriklasest konsultant Robert Kuhn, kes on vestelnud mitmete Hiina liidritega ning kohtunud alates aastast 2006 mitu korda ka eeldatava peaministri endaga.

Ühel koosolekul unustas Li end ettevõtlusest heietama ja sisenes teemasse ülimalt sügavuti, meenutas Kuhn.

Kuhni mäletamist mööda rääkis Li sellest, mis parema ettevõtluskeskkonna loomiseks tarviline oleks. «Ta sai aru, et otsustav faktor on konkurents,» ütles Kuhn ning lisas, et Li jagas oma mõtteid sellest, kuidas valitsus ettevõtjate elu kergemaks võiks teha.

Üks hiinlasest ettevõtja meenutas sajandialguse päevilt, mil Li oli Xi kaadriülem Zhejiangi provintsis, et too suhtles sundimatult kõikide, ka endast madalamal pulgal paiknevate tegelastega. Li pidas pisikest magamistuba Xi ametihoones ning viibis seal sageli, kui ülemus hilisööni tööd vihtus.

Li on ilmutanud isemõtleja kalduvusi ning söandanud astuda riskantseid samme, kui need tema meelest partei huvides olid, ütles allikas. Kuid ta pidavat oma lahinguid valima väga hoolikalt.

Aasta algupoolel soovitas Li keskvalitsusel ettevõtlusreegleid lõdvendada, rääkisid allikad. Hiina majanduse jahenedes kirjutatakse uusi reegleid tõesti varasemast vähem, kuid Li roll selles pole teada.

Li kõnelemas Zhejiangi provintsi 2015. aasta rahvakongressil.
Li kõnelemas Zhejiangi provintsi 2015. aasta rahvakongressil. Foto: IMAGINE CHINA/REUTERS

Li sündis aastal 1959 ja alustas oma tööalast karjääri koduses Zhejiangis. Ülikoolis tudeeris ta põllumajanduse mehhaniseerimist, astus parteisse ning liikus kohalikus hierarhias üha ülespoole.

2002. aastal saabus Zhejiangi sealseks parteijuhiks määratud Xi. Li pandi samal ajal juhtima sadamalinna Wenzhou, kus ta eraettevõtluse heaks nii mõndagi ära tegi.

«Ilma eraettevõtluseta jääks Wenzhou linnaarendus vähemalt sajandi jagu ajast maha,» ütles ta ajakirjanikele aastal 2003 ning kiitis töökat ja hakkajat linnarahvast. «Valitsus peaks peamiselt olema hea teenija, tüürimees ja vahemees,» ütles ta tookord.

2004. aastal tõusis Li provintsi peasekretäriks ning ühtlasi Xi tippnõunikuks, kes aastal 2007 Shanghaisse üle viidi. Li jäi Zhejiangi ja määrati 2010ndate hakul kuberneriks.

Aastal 2014 toimus Zhejiangis rahvusvaheline internetikonverents, mille eel esines Li ettepanekuga käivitada linnas pilootprojekt: võtta maha riiklikud veebikontrollid ja avada netiväravad Lääne firmadele.

Idee kukkus läbi, sest saamata jäid arvukad nõutavad allkirjad.

Üheks Li edukamaks initsiatiiviks oli ärisõbralike ja kenama keskkonnaga väikelinnade kujundamine – selle kiitis keskvalitsus heaks ning mudel on levinud üle Hiina.

Aastal 2016 määrati Li naaberprovintsi Jiangsu parteibossiks. Peatselt peale saabumist korraldas ta kohtumised prominentsete ettevõtjatega nagu Ma, et elavdada suhtlemist ärikogukonnaga ja julgustada investeeringuid.

«Eramajandus on dünaamiline majandus, rahvast rikastav majandus,» kajastas teda kohalik meedia.

Järgmisel aastal edutati Li poliitbüroosse ja ta kolis Shanghaisse parteijuhiks – positsioonile, kust Hiinas sageli kõrgemale edasi liigutakse.

Shanghais olid tema vastutada välisinvesteeringud firmadesse nagu Tesla, mis sinna 2 miljardi dollarise tehase püsti pani. Seejuures lubati Teslal jääda ainuomanikuks, samal ajal kui kõigil teistel välismaistel autotootjatel kästakse asutada ühisettevõtteid Hiina firmadega.

Paljude ettevõtjate silmis on Li suhteliselt liberaalne parteilane, kes poliitikajutule äriarutelu eelistab. Aastal 2017 kohtus ühe rahvusvahelise investeerimisfirma tippjuht kümnekonna Hiina ametnikuga, kelle seas istus ka Li. Jutt käis laienemisplaanidest. Enamik hiinlasi alustas oma juttu Xi tsitaatidega, kuid Li jättis selle osa vahele ja rääkis ainult ärist, rääkis läänlane.

«See näitab, et ta tunneb end Xi suhtes turvaliselt. Ta pole tüüpiline Hiina poliitik.»

Li linna parteibossina Shanghai rahvusvahelisel energiabörsil.
Li linna parteibossina Shanghai rahvusvahelisel energiabörsil. Foto: FANG ZHE/XINHUA/ZUMA PRESS

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles