R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Tehnoloogiasektor viidi koondamisrežiimile

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Sebastian Herrera
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Tehnoloogiasektor viidi koondamisrežiimile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
San Francisco kunstiinstituudi tudeng protestimas koondamiste vastu teaduskonnas.
San Francisco kunstiinstituudi tudeng protestimas koondamiste vastu teaduskonnas. Foto: Steve Rhodes/Flickr
  • Amazon ja Lyft hoiatavad majanduslanguse eest

Neljapäeval löödi tehnoloogiasektorile häirekella: kopsakatest koondamistest teatasid küüdipakkuja Lyft ja maksefirma Stripe, Amazon lubas külmutada värbamistegevuse kuudeks.

«Ees ootab ebatavaline makromajanduslik keskkond, mistõttu tuleb viia värbamised ja investeeringud [reaalsusega] vastavusse,» kirjutas alluvatele Amazoni asepresident Beth Galetti.

Pärast aastatepikkust pretsedenditut kasvu ja rekordkasumeid tuleb tehnohiidudel kohanduda postpandeemilise ostukäitumisega, ümber tuleb hinnata kulutused reklaamile ja turundusele. Mõnel tuleb täiendavalt kärpida kaadrit – mida on niigi vähemaks nüsitud.

Teiste sektoritega võrreldes näib tehnoloogiatööstuse seis nigelam, mis võib tuleneda Covidi-aastate küllusest tiivustatud uljusest.

«Kui kõik hästi läheb, saab negatiivset tootlikkust varjata,» ütles investeerimisfirma Adams Funds tegevjuht Mark Stoeckle. «Kui kasv kinni või kängu jääb, tuleb mõtlema hakata, et kuhu me raha kulutame.»

«Tehnoloogiafirmadele, kes juba aastaid ainult kasvu kogenud ongi, tuleb koondamine kui kultuurišokk ja kergelt see neil ei lähe,» hoiatas Stoeckle.

Amazoniga samalaadseid uudiseid kõlab ridamisi.

Lyfti kaasasutajad John Zimmer ja Logan Green ütlesid neljapäeval, et koondavad 13 protsenti kohtadest ehk ligi 700 inimest. Sellest töötajaile kirjutades viitasid nad majanduslanguse võimalusele ning lisasid, et eeldatavasti hakkavad kasvama sõidujagamise kindlustuskulud. Lyfti palgal on üle 5000 inimese – autojuhte arvestamata. Juba juulis koondas Lyft neist 60 ning andis mõista, et kavatseb mõnes osakonnas eelarveid koomale tõmmata.

Koondamistest teatas töötajatele neljapäeval ka Stripe, suurusjärk on 14 protsenti. Tegevjuht Patrick Collison tõi põhjustena välja jonnaka inflatsiooni, energiašokid, kõrgemad intressimäärad, väiksemad investeerimiseelarved ja kasinama idufirmarahastuse.

Selsamal päeval teatas 22 protsendi kaadri koondamisest Dapper Labs, kes korv- ja jalgpalliliigade NBA ja NFLi materjalidest mittevahetatavaid märke vorbib. Juba suvel vabanesid vastavalt 18 ja 9 protsendist töötajatest krüptobörs Coinbase Global ja maaklerfirma Robinhood.

Väljakutseid kõrgub tehnofirmade ees müriaadina. Facebooki emafirma Meta kavatseb kärpida kulusid (osalt koondamiste kaudu) 10 protsendi jagu, kuna müük kukub ja virtuaalreaalsus on visa vedu võtma. Google nõuab osadelt töötajatelt firmasiseselt uutele töökohtadele kandideerimist – vastasel juhul tuleks siirduda laia ilma uusi väljakutseid otsima. Apple'i juhid räägivad, et on värbamisel kaalukad ja hoolikad.

Samal ajal plaanib Twitteris suurkoondamisi uus omanik Elon Musk. Töötajate ja kursis olevate allikate hinnangul võidakse 7500 inimesest minema saata pooled. Muu hulgas tahetakse harvendada inseneride ridu, räägivad nad.

Püksirihma tuleb pingutada vaatamata juba varasematele katsetele kaalu langetada. Näiteks pani Amazon tänavu pidurit uute ladude rajamisele. Tunnitöölisi värvatakse viimastel kuudel siiski agressiivselt – ees ootab ju jõuline jõuluaeg.

Amazon täheldab samas märke majanduskliima halvenemisest. Läinud nädalal ütles finantsjuht Brian Olsavsky, et tarbijate ostuhuvi on hakanud vähenema.

Ettevõtte aktsiad on kukkunud kivina pärast viimast kvartaliaruannet, kus aasta lõpuks nutuseid müügitulemusi ennustati. Tegevustulu võib nende sõnul langeda nulli ja nelja miljardi dollari vahemikku – ja seda Amazoni löökkvartalis.

Tipus ollakse majanduse pärast mures. Läinud nädalal hoiatas Amazoni tegevjuht Andy Jassy, et ettevõte peab oma investeeringud balanssi ajama. Sõnad kõlasid pärast asutaja Jeff Bezose säutsu: «Aeg on valmistuda tormiks.»

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles