R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Vene majandust vaevavad mobilisatsioon, sanktsioonid ja langevad energiahinnad

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Ann M. Simmons
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Vene majandust vaevavad mobilisatsioon, sanktsioonid ja langevad energiahinnad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kremli tornid peegeldumas suletud Louis Vuittoni kaupluse aknast 7. märtsil 2022.
Kremli tornid peegeldumas suletud Louis Vuittoni kaupluse aknast 7. märtsil 2022. Foto: YURI KOCHETKOV/EPA
  • Sõjapidamise rahastamisele Ukrainas majandusväljavaade head ei tähenda

Venemaa majandus kannatab Lääne sanktsioonide, energiahindade langemise ja kuluka mobilisatsiooni käes ning on kogenud sel sügisel teravat langust.

Vene majandusarengu ministeerium ütles läinud nädalal, et septembrikuist kukkumist kogunes aastatagusega kõrvutades 5 protsenti, kolmas kvartal oli all 4,4%.

Juba kaheksandat kuud kestva sõjategevuse rahastamine võib sellist majandusväljavaadet arvestades muutuda keerukaks, arvavad analüütikud.

Siiamaani on Lääne sanktsioonide mõju leevendanud nafta- ja gaasimüügist sülle kukkunud tulu. Nüüdseks on kõrged energiahinnad naftanõudlust tagasi tõmmanud ning Moskva peab müüma naftat odavamalt, kui eelarve tasakaalus hoidmiseks tarvilik. Gaasivoogusid Euroopasse on Venemaa samal ajal oluliselt kärpinud.

Nagu näitavad värsked andmed, on Putini septembrimobilisatsioon harvendanud töötajate ridu riigis. Sajad tuhanded väeteenistuse vanuses mehed on kas relvajõududesse värvatud või maalt põgenenud.

Oktoobris küsitles Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liidu (RSPP) sadat suuremat ettevõtet, kellest enamiku tööjõud on kahanenud. Siiski on tulud samale tasemele jäänud, ütles enamik neist.

Enam kui kolmandik firmadest tunnistas, et mobilisatsiooni mõju töötajate arvule oli negatiivne või äärmiselt negatiivne, rohkem kui pooled väljendasid tuleviku suhtes pessimismi.

Septembris ütles Vene peaminister Mihhail Mišustin, et tuleva aasta eelarvedefitsiit saab olema ligikaudu kolm triljonit rubla (mis võrdub 48,1 miljardi dollariga) ehk 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Samuti hoiatas Mišustin, et eelarvepuudujäägiga tuleb valitsusel arvestada veel vähemalt kolm aastat. Oktoobris andis ta rahandusministeeriumile korralduse võtta riiklikust varafondist tänavuse eelarvepuudujäägi katteks 16 miljardi dollari väärtuses vahendeid.

Möödunud nädalal avaldas Venemaa keskpank, et prognoosib käesolevaks aastaks SKT kukkumist 3–3,5 protsenti. Tuleva aasta langusprotsent peaks panga prognooside kohaselt jääma vahemikku 1–4.

Eelmise nädala neljapäeval avaldas reitinguagentuur S&P, et Venemaa teenustesektori ostujuhtide indeks on oktoobris kukkunud 43,7 punktile ehk negatiivsele territooriumile pärast septembrikuist näitajat 51,1. Tegemist on kõige madalama tasemega alates märtsist, täpsustas agentuur.

«Äritegevust on kahjustanud kliendinõudluse kukkumine ja kliendibaasi vähenemine, samuti klientide ostujõu langus,» kirjutas S&P Global ja lisas, et oma osa on siin välismaiste klientide nõudluse kahanemisel juba kaheksandat kuud järjest.

Mõni päev tagasi kandis Venemaa statistikaamet ette, et septembrikuine neto jaemüük oli 3,5 triljonit rubla ehk aastatagusest 9,8 protsenti vähem.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles