R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Zuckerberg liigutas loiult. Ja lõhkus ikkagi asju

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Dan Gallagher
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Zuckerberg liigutas loiult. Ja lõhkus ikkagi asju
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Metamees ja valge kaisukaru.
Metamees ja valge kaisukaru. Foto: MICHAEL NAGLE/BLOOMBERG NEWS
  • Meta meeletu värbamine oli vaid osa probleemist
  • Tänaseni kratsivad investorid virtuaalmaailmale mõeldes kõvasti kukalt

Metaversumis olnuks kõik oluliselt lihtsam.

Kesknädala hommikul teatas omaaegse Facebooki tüürimees Mark Zuckerberg töötajatele mastaapsetest koondamistest. Meta kaader kahanes 13 protsenti, lahkub ligikaudu 11 000 inimest. Kõlab karmilt? Ongi. Kogu oma 18-aastase ajaloo vältel pole Facebook veel kordagi koomale tõmmanud – ilmestasid ju lõviosa teekonnast kahekohalised kasvunumbrid ja megakasumid. Mis lubasid igal aasal tuhandeid värvata, ning seda pirakate palkade ja priimade boonuste poolest tuntud sektoris.

Kuid 11 000 on vaid 4000 võrra vähem kui Meta tänavu tööle võetute koguarv. Ajal, mil mõned probleemid endast juba selgelt märku andsid. Esiteks oli languses kriitiline reklaamiäri, mida räsis kombinatsioon faktoritest, nagu jahenev majandus, TikToki konkurents ja Apple’i manööver, mida Facebookis «signaalikaotuseks» kutsutakse – vähenes võimalus jälgida kasutajate tegevust täppisreklaamide sihtimiseks. Veebruari algupoole kandis Meta ette aastatagusest vaid 20 protsenti etema neljanda kvartali reklaamitulu (mis on 10 punkti allpool eelnenud kaheksa kvartali keskmist). Samuti tuli esmakordselt ette kanda aktiivsete igapäevakasutajate vähenemine. Järgmisel päeval läks see uudis firmale maksma üle neljandiku turuväärtusest.

Vägagi varakult selgus aga veel üks asi. Nimelt investorite kõhedustunne Metaversumi pärast, mis mullu oktoobris koos firmanime muutusega välja käidi. Kuus kuud hiljem olid Meta aktsiad all juba 34 protsenti – poole rohkem, kui kaashiidudel Microsoft, Amazon ja Alphabet/Google sellesama ajaga.

Koondamised kergitasid küll aktsiat otsekohe ligi 8 protsenti, kuid liigset lootust sellele hilinenud kulukärpekatsele panna ei tohi. Sest äri kui selline sõltub jätkuvalt sellest, kui paljusid padukasutajaid Facebook ja Instagram igapäevaselt paeluvad. Mis TikToki-taoliste ajaröövlite areenile astudes pole kaugeltki kindel. Lisaks on just Facebook eriliselt luubi all privaatsuse, turvalisuse ja poliitika pärast.

Ja hirmus ebaefektiivne Meta äsjaste kärbete eel polnud. Aastatulu teeniti kolmanda kvartali lõpu seisuga umbkaudu 1,35 miljonit dollarit töötaja kohta, mis paigutub S&P 500 indeksi ülemisse viiendikku ning tagab tehnoloogiafirmade ridades viienda koha.

Oma hommikukirjas alluvatele võttis Zuckerberg vastutuse selle eest, et ta kulutusi varem vähendada ei võtnud. Siiski on 38-aastane miljardär jätkuvalt metaversumivaimustuses ning viitas vaid vihjamisi võimalusele, et võib kaaluda rahapõletamise talitsemist visiooni virgutamiseks. Ja kui uus suund mõnele osanikule ei istu, pole peale hakata suuremat midagi. Isegi oma uues formaadis on vana Facebook ikkagi enamusosaniku (eba)kindlates kätes. Nii et mingu siis ilusti või hullusti, Zuckerbergi töökoht on kindel.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles