R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Kremli toetajad tormasid kaitsma taganemist Hersonist

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Ann M. Simmons
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Kremli toetajad tormasid kaitsma taganemist Hersonist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Suvine vaade Hersonile: VENEMAA ON SIIN IGAVESEKS!
Suvine vaade Hersonile: VENEMAA ON SIIN IGAVESEKS! Foto: SERGEI BOBYLEV/ZUMA PRESS
  • Karmi liini ajajatest kumab siiski frustratsioon

Moskva propagandamasin üritab Hersonist taandumise kaotusvalu juures head nägu teha.

Siiski võib tegemist olla tõsise hoobiga president Vladimir Putini sõjalistele eesmärkidele. Herson asub umbes 160 kilomeetrit põhjapoole Krimmi poolsaarest, kus seisab ankrus Venemaa Musta mere laevastik. Ühtlasi on tegemist Dnepri suudmelinnaga, mis kujutab endast strateegilist veeteed läbi Ukraina keskosa.

Septembrikuisel tseremoonial Suures Kremli palees kuulutas Putin Hersoni oblasti Venemaa osaks ning teatas, et «Hersoni, Luhanski, Zaporižžja ja Donetski elanikud on nüüdsest igavesti meie kodanikud».

Riigimeedia kajastab taganemist kui jõudude koondamiseks tarvilist strateegilist sammu. Ägemeelsem leer oli aga viimaste kaotuste peale juba niigi vihane ning mõistab ostustavalt hukka taandumise ainsast oblastipealinnast, mis Vene vägedel seni Ukrainas vallutada on õnnestunud.

Putin ise taandumiskorraldust kommenteerinud ei ole. Teadaanne kõlas kolmapäeval kaitseminister Sergei Šoigu suu kaudu, kes omakorda viitas väejuhi, kindral Sergei Surovikini hinnangule lahinguväljalt. Mistahes tagasilöögid Ukrainas ongi Venemaa liider veeretanud sõjaväejuhatusele ning avalikult on armee strateegiat lubatud kritiseerida vaid valitud seltskonnal.

Seetõttu Putin taandumise pärast kodumaal ilmselt erilisi tagasilööke ei koge, eeldavad analüütikud. Šoigu sõnutsi astuti selline samm Vene sõjaväelaste elu ja tervise huvides, pidades silmas potentsiaalselt pikale venivat operatsiooni.

«Raske pole kindlust võtta, raske on sõjakäiku võita,» tsiteeris Vene Föderatsiooni Föderaalassamblee föderatsiooninõukogu esimehe esimene asetäitja Andrei Turtšak Telegramis Lev Tolstoi romaani «Sõda ja rahu».

«Meie poisid olid Hersoni all suures ohus,» jätkas ta. «Iga hetk oleks nende varud võidud läbi lõigata ning sellises situatsioonis on kaitseliini äärmiselt raske hoida.»

Turtšak lisas, et ohus olid ka laiema piirkonna tsiviilelanikud, kuna saboteerida oleks võidud lähedalasuva Kahhovka hüdroelektrijaama tammi.

Mõned peavad taganemist mõistlikuks ja põhjendatud sammuks, teised on aga šokis ja sügavalt pettunud.

Sõjaväe tippjuhatuse otsust kiitsid ka paramilitaarid, kes vägede varasemaid taandumisi üldiselt kritiseerisid. Eriliselt avaldasid nad toetust kindral Surovikinile, kes andis oktoobris oma väehulkade väljakutsetest – ka Hersonis – sünge ülevaate ning hoiatas, et olukord on kõike muud kui kerge. Kindral rõhutas tookord, et lõunarinde prioriteet on säästa tsiviilisikuid ja sõjaväelasi.

«Emotsionaalselt jagan ma Hersoni otsuse kibedust, nagu kõik teisedki,» kirjutas Telegramis Sevastopoli kuberner Mihhail Razvožajev. Kuid ta hoiatas inimesi kiirustades kohut mõistmast ning toonitas, et enne taandumisotsust tehti tsiviilelanikkonna ohutsoonist väljatoimetamiseks tohutuid pingutusi.

«Ma kuulasin [kindral Surovikini] ettekannet tähelepanelikult ja tahan öelda, et usaldan teda,» ütles Razvožajev. «Ja nagu alati, otsustab selle üle ajalugu, kellel õigus oli ja kes kiiruga järeldusi tegi.»

Samas toonis rääkis oma kolmapäevaõhtuses saates ka Kremli-meelne teleajakirjanik Vladimir Solovjov, kelle sõnutsi oli taandumine Hersonist «väga raske otsus ning sellise otsuse tegemiseks tuleb olla väga vapper».

Carnegie' rahvusvahelise rahu fondi Moskvas baseeruv vanemteadur Andrei Kolesnikov ütles, et üldiselt positiivne reaktsioon taandumisele võib peegeldada väsimust – konfliktist hakkavad väsima isegi need, kes Putinit tavaliselt toetavad. Sellises atmosfääris poleks tark riskida tapatalgutega Hersonis, kogu rahva silme all, ütles ta: «Vastupidi, tähtis on näidata, et Kreml hoolib inimestest.»

Loomulikult pole kõik taandumisega rahul, rääkis sõltumatu Moskva analüüsifirma R.Politik asutaja Tatiana Stanovaja.

«Kremli leer on lõhestunud,» ütles ta ja selgitas, et mõned peavad taganemist mõistlikuks ja põhjendatud sammuks, teised on aga šokis ja sügavalt pettunud.

«Tegelikult on see kaotus,» kirjutas Telegramis Vene sõjakorrespondent Roman Saponkov pärast seda, kui Hersoni munitsipaalhoonetelt Vene lipud maha võeti. «Mina lootsin viimse hetkeni, et see on kaval plaan ja taandumist ei tule. Aga on nagu on.»

Teine sõjareporter Anna Dolgareva kirjutas Telegramis, et «Hersonist lahkumisele pole mingit vabandust, mitte ühtegi».

Mõne analüütiku hinnangul riskib Putin poolehoiuga hiljuti Venemaa osaks kuulutatud neljas oblastis.

Kremli-meelne politoloog Sergei Markov ütles, et Putin tõotas neid territooriume mitte iial hüljata, kuid Hersonist taandumine saadab kohalikele sõnumi, et loosung «Venemaa on siin igaveseks» oli õõnes.

Ja seda aduvad kõigi teiste Vene kontrolli all olevate alade elanikud, rääkis ta. «Sõnas ja vaimus ollakse ehk Putiniga, aga koostööd hakatakse kartma.»

Mõne analüütiku arvates jätkab Putin ilmselt sõnumiga, et Hersonist taandumine pole katastroof ning Venemaa on võimeline suurteks võitudeks.

«Kuid reaalsuses on see tohutu lüüasaamine,» ütles Markov. Ta usub, et Vene eliit võib kakata kahtlema, mis sellest Ukraina kampaaniast lõppude lõpuks saab.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles