R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: FTX tühjendas riskantsete panuste tegemiseks klientide kontosid. Jäi vahele

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: FTX tühjendas riskantsete panuste tegemiseks klientide kontosid. Jäi vahele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Neljapäevane hoiatus Londonis, et FTX ei anna hoiuseid kätte.
Neljapäevane hoiatus Londonis, et FTX ei anna hoiuseid kätte. Foto: LEON NEAL/GETTY IMAGES
  • Boss mainis sel nädalal investoreile, et sõsarfirma võlgneb neile 10 miljardit dollarit

Krüptobörs FTX laenas endaga seotud maaklerfirmale Alameda Research miljardite dollarite väärtuses klientide varasid ning sillutas seega tee oma hukatuseks, rääkisid kursis olevad allikad.

Tegevjuht Sam Bankman-Fried ütles sel nädalal toimunud investorite koosolekul, et Alameda võlgneb FTXile ligikaudu 10 miljardit dollarit. Tegemist oli klientide poolt börsitehinguteks kontole kantud rahaga. Bankman-Fried ütles kohalviibijatele, et otsus polnud targemate killast, rääkisid kohalviibijad.

Ühtekokku oli FTXil kliendivarasid 16 miljardi dollari eest ning seega laenas börs sõsarfirmale Alameda sellest enam kui poole.

Lisaks võttis Alameda teistelt ettevõtetelt laenuraha veel 1,5 miljardit dollarit, rääkisid allikad.

FTXi pressiesindaja keeldus kommentaaridest.

Läinud pühapäeval laekus FTXile varade väljavõtmise soove ligikaudu 5 miljardi dollari ulatuses, mistõttu börs esmaspäeval väljavõtmised seiskas, selgub Bankman-Friedi teisipäevahommikusest säutsust. Seejärel asus FTX kriisikiirusel lisainvesteeringuid otsima.

Selsamal teisipäeval õnnestus neil leppida kokku hiidkonkurendiga Binance, et too ostab nad ära. Järgmisel päeval taganes Binance aga tehingust, sedastades, et FTXi seis on nende hinnangul lootusetu.

Ühe allika sõnutsi uurivad FTXi finantsseisu parasjagu väärtpaberikomisjon SEC ja USA justiitsministeerium.

Teisipäeval külmutas Bahama saarte väärtpaberikomisjon FTXi sealse tütarfirma varad ning määras ajutise halduri valvama, et firmast varasid välja ei viidaks.

Hoiuste väljavõtmise peatamine FTXi poolt oli investorite jaoks paras šokk. Rängalt sai kahjustada ka Bankman-Friedi reputatsioon, kes digitaalvaluutade reguleerimist avasüli tervitanud oli ning esitles end kui eetilist ja filantroopilist ettevõtjat.

Samuel Bankman-Fried 9. veebruaril 2022 USA senati põllumajandus-, toitlustus- ja metsanduskomitee ees digireguleerimisest rääkimas.
Samuel Bankman-Fried 9. veebruaril 2022 USA senati põllumajandus-, toitlustus- ja metsanduskomitee ees digireguleerimisest rääkimas. Foto: SAUL LOEB/AFP

«Ühegi börsi klientidel ei tohiks tekkida probleeme ligipääsuga oma kontodele,» ütles Briti ökonomist Frances Coppola. «Nende varadega ei tohiks mitte midagi teha. Nad peaksid sõna otseses mõttes istuma seal, et inimesed saaks neid kasutada.»

Kui FTXi tervise pärast esmaspäeval muretsema hakati, säutsus Bankman-Fried: «Kõik FTXi kliendihoiused on tagatud. Kliendivarasid me ei investeeri (isegi mitte riigivõlakirjadesse).» Hiljem kustutas ta selle säutsu ära.

Neljapäeva hommikult säutsus Bankman-Fried, et Alameda Research peatab kauplemise.

Traditsioonilistel turgudel tuleb maakleritel hoida klientide raha muust firmavarast lahus, üleastumiste eest võivad regulaatorid neid karistada. Näiteks määras toormefutuuride komisjon CFTC 2013. aastal 100 miljonit dollarit trahvi MF Globalile kliendivarade väärkasutamise eest, kui too kaks aastat varem kokku kukkus – samuti riskantsete panuste pärast.

Pärast aastapikkust pankrotiprotsessi said MF Globali kliendid aga oma raha lõpuks tagasi. Kuna FTX kappas aga ringi krüptonduse Metsikus Läänes, jääb selline õnnelik lõpp ilmselt pigem ära.

Nagu näib, oli kurja juureks FTXi suhe Alamedaga, mis oli tuntud agressiivse kauplemise poolest laenurahaga. Juba varem olid mõned krüptokauplejad väljendanud muret, et nende kahe vahekord võis kujutada endast huvide konflikti.

Mõlema asutaja on Bankman-Fried ise, kes neis ka enamusosalust omab. Kuni läinud aastani oli ta ühtlasi ka Alameda tegevjuht, kuid taandus siis sellelt postilt, et keskenduda FTXile.

Alameda tegevjuht on Stanfordi kraadiga Caroline Ellison, kes sarnaselt Bankman-Friediga töötas varem algoritmipõhises maaklerfirmas Jane Street Capital. Alameda on registreeritud Hongkongis – nagu varasemalt ka FTX, mis mullu Bahama saartele kolis.

Teoorias teenivad börsid nagu FTX raha selle pealt, et võimaldavad klientidel krüptorahadega kaubelda ja koguvad tehingutelt lõivusid. Alameda üritas erinevatel viisidel teenida kursikõikumistelt, mis on ärimudelina riskantsem.

Üheks Alameda strateegiatest oli arbitraaž: osta münt ühes kohas ja müüa mujal kallimalt maha. Algupoole õnnestus neil näiteks osta bitcoin’i USAs ja müüa Jaapanis, teenides tehingult kasumit.

Veel tegelevad nad tehingutega krüptobörsidel, teenides ostu ja müügi hinnavahelt päeva jooksul.

Viimasel ajal sai Alamedast suurtegija niinimetatud tootluspõllunduses, mille all mõeldakse investeerimist intressilaadset tulu tõotavatesse tokenitesse. Analüüsifirma Nansen andmetel on üks nende krüptorahakott genereerinud alates aastast 2020 enam kui 550 miljonit dollarit kauplemiskasumit.

Tootluspõllundus võib aga olla riskantne, kuna hakatuseks lähevad tokenid hirmus kalliks – kui kasumijanus investorid jaole tormavad –, nende lahkudes aga kukuvad kokku.

«Põhimõtteliselt sa nagu nopid teerulli ees penne,» ütles analüütik Andrew Van Aken. «Dollarite või stablecoin’ide eest ostad sa neid ülimalt spekulatiivseid münte.»

Sam Bankman-Fried nooruspõlves.
Sam Bankman-Fried nooruspõlves. Foto: FTX/via REUTERS

—Kaasautorid: Peter Rudegeair, Caitlin Ostroff ja Alexander Gladstone

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles