R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Kahanev eelarveülejääk vähendab Putini sõjavõimalusi

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Georgi Kantchev
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Kahanev eelarveülejääk vähendab Putini sõjavõimalusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vladimir Putini majandusväljavaated pole aastalõpu lähenedes kiita.
Vladimir Putini majandusväljavaated pole aastalõpu lähenedes kiita. Foto: SPUTNIK/REUTERS
  • Ülejäägi sulades kuivavad kokku Kremli võimalused toetada majandust ja rahastada rünnakut Ukrainas

Venemaa rahandusministeeriumi värskete andmete järgi on riigieelarve oktoobrikuise seisuga plussis 128 miljardi rubla ehk umbkaudu 2,1 miljardi dollariga. Veel aasta tagasi oli ülejääk 2,3 triljonit rubla.

Puudujääki kukkumast hoidis eelarve oktoobris kehtestatud ühekordne energiamaks, kuid analüütikute arvates minnakse miinusse veel selle aastanumbri sees.

Eelarvevõimaluste vähenedes läheb Kremlil keerukamaks stimuleerida majandust, rahustada rahvast ja rahastada sõda.

Räsinud on riigirahandust viimaste kuudega leebunud energiahinnad ning Moskva enda otsus kärpida gaasieksporti Euroopasse – tuleb ju Vene riigi sissetulek valdavalt nafta ja gaasi müügist välismaale. Täiendavalt on eelarvet tuuseldanud septembris välja kuulutatud mobilisatsioon.

«Vene majandus on surve all mitmelt rindelt korraga,» ütles Saksa rahvusvaheliste suhete ja turvalisuse instituudi teadur Janis Kluge. «Majanduskriisi ning nafta- ja gaasiekspordi vähenemise tõttu läheb Venemaal tuleval aastal ots otsaga kokku tulemisega raskeks.»

Naftatanker Peterburi sadamas.
Naftatanker Peterburi sadamas. Foto: ANATOLY MALTSEV/SHUTTERSTOCK

Capital Economicsi analüütikute hinnangul vajub Venemaa riigieelarve käesoleva aasta lõpuks miinusse 1,8 protsendiga sisemajanduse kogutoodangust (SKT), tuleva aasta defitsiidiks pakuvad nad 2,5 protsenti ja 2024. aastaks 4 protsenti. Venemaa valitsus eeldab, et puudujäägiga tuleb leppida vähemalt aastani 2025.

Lääneriikide jaoks on suured eelarvepuudujäägid rutiin, kuid nendel on võimalik globaalturgudelt laenu võtta – mis on Venemaa jaoks sanktsioonide tõttu sisuliselt võimatu.

Hiljuti ennustas Venemaa keskpank SKT tänavuseks languseks 3 kuni 3,5 protsenti. Kvartalite kaupa vaadates võib lõpptulemus aga osutuda nutusemaks. Kui teises ja kolmandas kvartalis kahanes majandus vastavalt 4,1 ja 4 protsenti, siis neljandale kvartalile prognoosib keskpank nüüd 7,1 langusprotsenti.

Samal ajal kui energiahindade taltumine tulusid ähvardab, kasvavad kulutused tempokalt. Detailset ülevaadet väljaminekutest Vene rahandusministeerium küll alates veebruarist avaldanud pole, kuid Moody’se analüütiku Olga Bitškova hinnangul läheb lõviosa riigikaitseks, sotsiaaltoetusteks ja muudeks majanduse toetamise meetmeteks.

Äritegevust on häirinud president Putini otsus värvata täiendavalt armeesse sadu tuhandeid mehi, mis tekitab kaadriraskusi ja kergitab kulutusi värskelt värvatute varustusele.

Reservväelane 31. oktoobril Rostovis kiivrit pähe proovimas.
Reservväelane 31. oktoobril Rostovis kiivrit pähe proovimas. Foto: SERGEY PIVOVAROV/REUTERS

Oktoobris kirjutas Venemaa keskpank, et mobilisatsioon pidurdab lähikuudel nii tarbijanõudlust kui inflatsiooni.

Viini rahvusvahelise majandusuuringute instituudi analüütikute hinnangul võib mobilisatsioon süvendada majanduslangust neljandas kvartalis ning lõigata aastasest SKTst 0,5 protsendipunkti.

Keskmise kodaniku ostujõudu on valitsus turgutanud sotsimaalmeetmetega, nagu pensionitõusud ja toetused lasterikastele peredele. Analüütikute arvetes on riigi toetusest otseselt sõltuvate majapidamiste osakaal seetõttu jätkuvalt suurenenud.

Samal ajal on Soome keskpanga analüütikud kirjutanud, et ilmselt kärbib Venemaa eelarvepuudujäägi vaoshoidmiseks kulutusi infrastruktuurile.

«Ilmselt satub Vene valitsus tuleval aastal arvestatava eelarvesurve alla,» ütles Capital Economicsi analüütik Liam Peach.

Puudujäägi rahastamiseks kavatseb rahandusministeerium võtta riiklikust varafondist ligikaudu triljon rubla. Lisaks võib valitsus paluda riigiomanduses pankadel osta rohkem riigivõlakirju, samuti kaalutakse küllap kõrgemaid makse energiasektorile, eeldab Peach.

Venemaa eelarveaugu tõeline sügavus saab analüütikute sõnutsi ilmsiks detsembris. Kluge sõnutsi on Venemaa kulutused tavaliselt kõige suuremad just aasta lõpus.

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles