R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Pankrotis FTX sai tegevjuhiks Enroni elluärataja

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Jonathan Randles
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Pankrotis FTX sai tegevjuhiks Enroni elluärataja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Enroni endine juht Jeff Skilling saabumas föderaalkohtusse 18. aprillil 2006.
Enroni endine juht Jeff Skilling saabumas föderaalkohtusse 18. aprillil 2006. Foto: RICHARD CARSON/REUTERS
  • John J. Ray III toodi pardale hetk enne platvormi põhjaminekut

Ajaloolist krüptopankrotti lahti harutama värvatud tippjuht on koukinud kreeditoridele tagasi miljardeid dollareid Enronist, Nortelist ja teistest viimastel kümnenditel kokku varisenud suurfirmadest.

John J. Ray III määrati tegevjuhiks loetud hetked enne seda, kui asutaja Sam Bankman-Fried end tagandas ja FTX USA pankrotiseaduse 11. peatüki embusse viskus. Nüüd on Ray ülesandeks kõik vajalik välja uurida ning harutada lahti pundar, mis koosneb enam kui 130 pankrotikaitset palunud tütarfirmast, üle 100 000 võlausaldajast ja vähemalt 10 miljardist dollarist varade ja kohustuste kujul.

Avalike dokumentide järgi põrutas FTX reedel peatükki 11 paraja vaardiga ning isegi esmaspäevaks polnud veel esitatud rutiinseid päringuid protseduuri kulude katmise kohta.

Ray on teinud endale nime kui kindla käega kapten kaoses. Ettevõtete ümberstruktureerimisele spetsialiseerunud ettevõtte Paul Hastings kaasesimehe Luc Despinsi sõnutsi on pankrottide lahkamine mehe «leivanumber. Tema trump. Ta on väga strateegiline, supernutikas. Tavaliselt teistest kaks sammu ees».

Aastail 1998–2002 aitas Ray pankrotikaitsest läbi laveerida rõivafirma Fruit of the Loom, abiks seesama Despins.

Aastal 2001 löödi hingekella Enronile. Vahemikus 2004–2009 aitas Ray uueksloodud energiahiiu esimehena kreeditoride raha päästa. Läbiti ligikaudu 1000 kaasust, varasid kisti välja kõikvõimalike firmade lõugade vahelt, kaasa arvatud pangad.

2008. aasta seisuga oli Enroni võlausaldajaile taastatud umbkaudu 828,9 miljonit dollarit, mis Ray tookordse pressiteate järgi tähendas ligi 52 senti dollari kohta ja ületas üüratult esialgsed ootused ja lootused.

Suurprojekte on Ray hoolde seejärel usaldatud mitmeid. Aastal 2010 alustas ta ühte pikemat pankrotisaagat üldse, kui korrastada tuli Kanada telekomi Norteli ja selle USA tütarde rusuhunnik. Ray juhtimisel müüdi maha Norteli erinevad ärid, 4,5 miljardit dollarit saadi patentide eest Microsoftilt, Apple’ilt ja teistelt.

Kommentaarideks Ray enne artikli ilmumist kättesaadaval polnud. Hetkel juhib ta Florida äriregistri andmetel restruktureerimisfirmat Owl Hill Advisory.

Peatüki 11 alusel on tal avarad volitused uurida FTXi raamatupidamist, ajada klientide raha jälgi ning valgustada läbi Bankman-Friedi enda tehingud. Seadus nõuab, et Ray tegutseks nii FTXi kui selle klientide ja kreeditoride huvides.

Vahetult enne pankrotiavalduse esitamist ütles Bankman-Fried investoritele, et firmas haigutab kuni 8 miljardi dollarine auk. Varem on WSJ kirjutanud, et FTX kasutas klientide vara rahastamaks riskantseid tehinguid sõsarplatvormil Alameda Research.

Laupäeval edastas FTX Ray nimel Twitter-säutsu, et varasid katsutakse saada tagasi igast ilmakaarest.

Vasakult: endine Briti peaminister Tony Blair, endine USA president Bill Clinton ja tänaseks endine FTXi tegevjuht Sam Bankman-Fried konverentsil Crypto Bahamas 2022.
Vasakult: endine Briti peaminister Tony Blair, endine USA president Bill Clinton ja tänaseks endine FTXi tegevjuht Sam Bankman-Fried konverentsil Crypto Bahamas 2022. Foto: Trustnodes.com

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles