R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Venemaa eksport on Euroopa naftakeelu eelõhtul tugev

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Will Horner
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Venemaa eksport on Euroopa naftakeelu eelõhtul tugev
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vene naftatööstus valmistub väljakutseteks. Pildil Rosnefti töötaja.
Vene naftatööstus valmistub väljakutseteks. Pildil Rosnefti töötaja. Foto: ILYA NAYMUSHIN/REUTERS
  • Vene toornafta voog Euroopa Liitu oli oktoobris endisel tasemel

Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) avaldas teisipäeval oma igakuise raporti, mille kohaselt jääks lähinädalatel jõustuvate Lääne sanktsioonide tõttu Euroopa turule tulemata enam kui miljon Venemaa naftabarrelit päevas.

IEA kirjutas, et Venemaa toornaftaeksport Euroopa Liitu ja mujale jäi läinud kuus sisuliselt samaks, hoolimata Brüsseli embargo ja G7 hinnalae ähvardusest.

Venemaa naftaeksport tervikuna tõusis oktoobrikuus 165 000 barreli jagu, 7,7 miljonile päevas. Euroopa Liitu eksportis Venemaa 1,5 igapäevast barrelit, millest kukub ära 1,1 miljonit, kui bloki keelukava detsembri hakul rakendub, ütles IEA.

IEA hinnangul pole selge, millise koguse keelustatud naftast suudaks Venemaa suunata mujale. Aplalt on venelaste allahinnatud naftat napsanud India, Hiina ja Türgi, kuid viimastel kuudel on nende ostutase stabiliseerunud.

Naftaturud leiavad end Venemaa ekspordile kavandatavate keeldude tõttu keerukast olukorrast.

5. detsembril keelavad Euroopa Liidu liikmesriigid Venemaa toornafta impordi ega luba oma ettevõtetel enam finantseerida ja kindlustada venelaste naftalaste. Selsamal päeval rakendub G7-riikide hinnalagi, mis peaks kindlustama Venemaa naftavoogude jätkumise Läände, aga ainult teatava odavhinnaga.

Hinnalagi peaks olema nipp naftatarnete säilitamiseks, kärpides samas Kremli sissetulekuid. Summa pole paigas siiani. USA ametnikud on spekuleerinud, et umbkaudu 60 dollarit barrelist oleks ehk hind, mis motiveeriks venelasi pumpama. Venemaa on aga öelnud, et nemad hinnalaeriikidega kaubelda ei kavatse.

Meetmed on pretsedenditud ning kuidas need toimivad, pole kaugeltki selge. Seetõttu ollakse ka nende mõju suhtes üsnagi kahevahel ning energiatööstusel on keset seda tohuvabohu raske atra seada.

Investeci toormestrateegi Callum Macphersoni sõnutsi on võimatu ennustada, kuidas reageerivad transpordikindlustuse piirangutele näiteks Hiina ja India, kes hinnalaega ei liitu. Lisaks ostavad paljud neist Vene naftat juba niigi sügava soodushinnaga, mistõttu ei pruugi lagi neid loksutada, lisas ta.

«Ma istun siin ja mõtlen, kas see on kõik üks suur komejant või juhtub päriselt ka midagi,» ütles Macpherson.

Praeguse seisuga on Läänel küll õnnestunud õõnestada Venemaa naftatoodangut, kuid sissetulekuid sisuliselt mitte, sest kõrgemate naftahindade tõttu teenivad venelased vähemate barrelite pealt rohkem raha. Oktoobris kekis Venemaa naftatulu 1,7 miljardilt dollarilt 17,3 miljardile, ütles IEA.

Paraku võib Vene naftavoo äkiline katkemine kahjustada keelustajat ennast. Juba praegu piinleb Euroopa majandus kõrgete energiahindade all, mille tõi kaasa Vene gaasi kaotsiminek. Lisaks võib naftakeeld võimendada eurooplaste diislikriisi, kirjutas IEA.

Veel ühe kõrvalmõjuna kasvavad küllap katsed laevatada Vene naftat, varjates selle päritolu, jätkas IEA. Segadust külvatakse ka sihtjaamadega: oktoobris läks IEA andmetel tundmatus suunas merele 450 000 barrelit Vene naftat päevas (septembris 100 000).

Üleilmsed naftatarned jäävad IEA prognooside kohaselt tuleval aastal nõudlusele alla – seda enam, kui venelaste panus väheneb.

Rosnefti spetsialistid töölaua taga.
Rosnefti spetsialistid töölaua taga. Foto: ILYA NAYMUSHIN/REUTERS

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles