R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Kuidas matusebürood lõbusat (püsi)teenust müüvad

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Dominique Mosbergen
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Kuidas matusebürood lõbusat (püsi)teenust müüvad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Festivalipidaja Gail Rubin aastal 2018 Albuquerque' tänaval eelteenuseid reklaamimas.
Festivalipidaja Gail Rubin aastal 2018 Albuquerque' tänaval eelteenuseid reklaamimas. Foto: DAVID BLEICHER
  • Pakutakse elusmatuseid, golfivõistlusi, lastele trampliine ja nalja

Surnumatjad otsivad võimalusi, kuidas potentsiaalseid kliente varakult teenust tarbima – ja kukrut kergendama – meelitada.

Äsjasel messil Baltimore’is said matusekorraldajad koolitust, kuidas ehitada üles vajaduseelne püsiklientuur ning genereerida sooje sissejuhatusi. Nõuandeid: õhtusöögid kabelis, surmakohvikud ja hauaplatsiloteriid.

«Ma müün teenust, mida keegi ei taha, aga lõpuks ikkagi vajab,» rääkis osaleja Brandon Patterson.

Pattersoni sõnutsi kogunes tema oktoobrikuisele bürooüritusele poolsada inimest. Söödi, joodi, kuulati elavat muusikat, lapsed said hüpelda täispuhutud kindlusõuel. Loterii oli. Võita võis tema äri logoga vurrkannusid ja pileteid gospelkontserdile. Rahvale laulis Grammyga pärjatud Major. Patterson peab selliseid üritusi omalaadi jäälõhkujateks – et inimesed lahkumislainele häälestada.

Phoenixi konsultatsioonifirma Foresight Companies andmetel tuleb matusebüroode ärist üle veerandi elavisikutelt. Tööstusharu haistab kasvuvõimalusi – USA matusekorraldajate liidu NFDA märtsikuise küsitluse järgi enamik jänkisid oma matuseid veel ette valmistanud pole. Umbkaudu 15 protsenti 40+ põlvkonnast on küll kirjalikult üht-teist korraldanud, kuid maksma on selle eest hakanud kõigest kolmandik neist.

NFDA andmetel saab keskmise ärasaatmise koos surnuvalve ja matmisega praegu 8000 dollariga, mis on 1990ndate hakuga kõrvutades kaks korda rohkem. Lisanduvad hauakivi, plats jms.

Insaiderite hinnangul on eelteenused hea viis endale meelerahu kindlustada. «Leinajatelt langeb lisakoorem,» ütles Ohio matuseärimees Neil Fogarty.

Võimalus on tasuda tulevase kirstu eest kohe, tänaste hindadega. Saab ka osamaksetena vastavasse fondi.

Milline auto valida?
Milline auto valida? Foto: Michelle Gustafson
Kleidimood.
Kleidimood. Foto: Michelle Gustafson
Urnimood.
Urnimood. Foto: Michelle Gustafson

«Inimesed hakkavad plaanima ja avastavad, et issakene küll, nii palju igasugu otsustamist,» rääkis Fogarty, kes korraldas hiljutisel nädalavahetusel Daytonis kolmepäevase festivali «Before I Die» – enne kui ma suren.

Programmi kuulus surmateemaline õhtusöök kalmistul, vaadati vastavasisulisi filme (nagu Pixari «Coco») ja kohvitati koolnukohvikus, kus vesteldi hauatagustel teemadel.

Ettekandega esines Gail Rubin, kelle kogemused valdkonnas ulatuvad aastasse 2017. Ta müüs ka festivalikorraldamise oskusteabe komplekte: kuidas koostada kava, kuidas mängida mängu «Äsjasurnu» (küsimustikuga lähedase viimastest soovidest).

Pensionil advokaat Bob Hoffman (76) hakkas käima enne-kui-ma-suren-festivalidel umbes neli aastat tagasi ning on soetanud enda ja naise tuha tarvis 7000 dollarise maalapi pealinnas Washingtonis. Muusikavalikust on paigas Joni Mitchelli «Woodstock» ja Ben E. Kingi «Stand by Me», ülejäänu on esialgu veel lahtine ja loksub loodetavasti paika eelseisvatel festivalidel.

Californias Bakersfieldis tegutseb matusebüroo Greenlawn Funeral Homes, Cremations & Cemeteries, kes korraldab kliendiüritustel golfipalli ämbrisse viskamise täpsusvõistlusi. Auhinnaks on 30 protsenti hinnaalandust ettemakstud matusepaketilt või hauaplatsilt. Ühel 2019. aasta surmaeelsel festivalil läks kaubaks 20 vajaduseelset paketti. Külastajatel oli võimalus piiluda tühja hauda, kombata kirstu sisemust ja tutvuda kremeerimisseadete mehhanismidega. Greenlawn korraldab ka surmast ja matustest rääkimise õhtuid restoranides ja baarides.

«Alguses mõned ütlesid, et see on lugupidamatus, kuid üldiselt on palju positiivset tagasisidet,» rõõmustab firmajuht Jim La Mar.

Ashley Aley (53) käis surmakohvikus Albuquerque’ hooldekodus aastal 2018. Ta soetas kremeerimise ning on hakanud tõmbama koomale oma maist vara ja pisendama digitaalset jalajälge. «Ma olin vist üks nooremaid seal,» meenutab ta.

Arizona matusebüroo Mountain View Funeral Home & Cemetery tekitab endale püsikliente elusmatustega. Leidub neid, kes tulevad tähistama oma veel-mitte-surnud lähedase lahkumist, näituseks tulevase kadunukese hällipäeval. Wyndie Scott korraldas nende kaudu oma mehele vägeva peo, kust ei puudunud kaaneta kirst täis õllepurke ja matuserongkäik pesuehtsa surnuvankriga. «Et mees teaks, kui palju ta meile kõigile tähendab,» seletas Scott.

Lõpus loosis Scott välja mõned kaks-ühe-hinnaga tuhastamisdiilid. «Ühele naisele see nii meeldis ja üks sõbranna ütles, et midagi nii imelikku ja ebamugavat pole ta eales näinud.»

Messimeeleolu.
Messimeeleolu. Foto: Michelle Gustafson

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Märksõnad
Tagasi üles