R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Disney andis tegevjuhile kinga ja asendas ta eksjuhiga

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: Disney andis tegevjuhile kinga ja asendas ta eksjuhiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Robert Iger teatas pühapäeva õhtul töötajatele saadetud e-kirjas, et naaseb ettevõttesse.
Robert Iger teatas pühapäeva õhtul töötajatele saadetud e-kirjas, et naaseb ettevõttesse. Foto: Xavier Collin/Image Press Agency/ Scanpix
  • Bob Iger naaseb meelelahutusfirmasse, mille juhi kohalt ta alles eelmise aasta lõpus lahkus.

Walt Disney Co. nõukogu otsustas eile lõpetada päevapealt teenistuslepingu tegevjuht Bob Chapekiga. Uueks tegevjuhiks saab Robert Iger, kes lahkus ettevõttest alles eelmise aasta lõpus.

«Nõukogu on jõudnud järeldusele, et kogu meelelahutustööstust raputavate muutuste taustal on just Bob Igeril unikaalne kogemus juhtida Disney läbi selle murrangulise perioodi,» ütles Disney nõukogu esinaine Susan Arnold.

«Täname Bob Chapekit tema panuse ja pika karjääri eest Disney's, mille hulka kuulus ettevõtte juhtimine läbi pandeemia poolt tekitatud erakordsete väljakutsete,» lisas ta.

Tegevjuhi üllatav vahetus tabas Disney’t ettevõtte jaoks tormilisel ajal.

Ettevõtte sel kuul avaldatud neljanda kvartali majandustulemused jäid tugevalt ootustele alla, ehkki viimase aastaga oli ettevõte näidanud tugevat kasvu ja analüütikud ootasid rekordilist tulu ja kasumit, eriti lõbustusparkide äriüksuses. Samas kui Disney lõbustusparkide äriüksus on taastunud sellest, kui pandeemia tõttu oldi sunnitud sulgema tegevuskohti kogu maailmas, toodab üksuse alla kuuluv voogedastusäri jätkuvalt suurt miinust.

Eelmise tegevjuhi Bob Chapeki plaanide kohaselt pidi Disney voogedastusäri teenima oma esimese kasumi 2024. aasta septembris. Ärisuuna neljanda kvartali kahjum oli 1,47 miljardit dollarit, mida on üle kahe korra rohkem kui aasta varem.

Lisaks hoiatas Disney novembris esmakordselt, et kasumisse jõudmine on reaalne ainult juhul, kui õnnestub märkimisväärset majanduslangust vältida. Pärast kasumiaruande avaldamist kukkus Disney aktsia hind 13 protsenti ja on aasta algusest oma väärtusest kaotanud enam kui 41 protsenti.

Lisaks on Disney sel aastal olnud mitme suure riskifondi surve all. Ajalehe allikate kinnitusel ostis pärast pettumust valmistavate kasuminäitajate avaldamist näiteks Trian Fund Management LP enam kui 800 miljoni dollari väärtuses Disney aktsiaid. Viieprotsendilise avalikustamiskünnise alla jääv osalus fondi ilmselgelt ei rahulda ja viimane kavatseb oma osalust Disneys kindlasti suurendada.

Bob Chapek oli Disney juhatuse esimehe ametis alates 2020. aasta veebruarist.  
Bob Chapek oli Disney juhatuse esimehe ametis alates 2020. aasta veebruarist.  Foto: Kin Cheung/ AP/ Scanpix

Allikate väitel on Nelson Peltzi, Ed Gardeni ja Peter May poolt asutatud investeerimisfondi eesmärgiks saada endale koht Disney nõukogus, et sundida meelelahutushiiglast tegema muutusi äritegevuses ja vähendama kulusid. Muuhulgas on Triani asutajad seisukohal, et Bob Iger ei ole sobiv inimene ettevõtet juhtima.

Augustis omandas Disney’s osaluse aktivistist investori Dan Loebi investeerimisfirma Third Point LLC, mis oli oma Disney aktsiad varem sel aastal maha müünud. Tollasele tegevjuhile saadetud kirjas nõudis Loeb, et Disney teeks oma äritegevuses mitmeid suuri muudatusi. Näiteks soovitas ta Disneyl loobuda oma spordikanalist ESPN, värskendada nõukogu koosseisu ja kärpida kulutusi, kuigi kuu aega hiljem taganes spordikanali müümise nõudmisest.

Investori rahustamiseks nimetas Disney oma nõukogusse digireklaami veterani Carolyn Eversoni.

Eile õhtul töötajatele saadetud meilis teatas Bob Iger, et naaseb Disney tegevjuhtkonda.

«Ma olen tohutult tänulik ja alandlik – ja pean tunnistama, et ka natuke hämmeldunud –, et ma teatan teile täna õhtul uudise, et ma naasen Walt Disney Company tegevjuhiks,» kirjutas Iger oma meilis, mida on näinud ka Wall Street Journal.

WSJ allikate väitel said mitmed Disney tippjuhid esmakordselt teada, et uus tegevjuht on Bob Iger alles tema pühapäevasest meilist, samas kui mitmed neist viibisid samal õhtul Elton Johni kontserdil Los Angeleses Dodger Stadiumil, mida striimiti otseülekandena Disney voogedastusteenuse Disney+ kaudu.

Kahe WSJ allika väitel pidi Disney tegevjuht Bob Chapek juhatama Eltoni Johni kontserdi sisse, kuid allikate sõnul ei ole kindel, kas ta kontserdil viibis või mitte. Mõned Disney töötajad ütlesid, et Bob Igeri pühapäevane meil tekitas neil kahtlusi, kas tegemist ei ole libauudise ja häkitud meilikontoga.

Teadupärast algasid läbirääkimised Bob Igeri ja Disney nõukogu vahel alles mõni päev tagasi. Samas on ta viimase aasta jooksul vähemalt kahel korral avalikult öelnud, et ta ei ole huvitatud Disney'sse naasmisest. Viimastel kuudel on Igeri fookuses olnud idufirmadesse investeerimine ja nende nõustamine, eriti tehnoloogiasektoris.

Ebaharilik on ka see, et alles sel suvel pikendas nõukogu tegevjuhi teenistuslepingut 2024. aasta lõpuni. Tollal ütles nõukogu esinaine Arnold, et ajal, mil pandeemia tabas ettevõtet eriti raskelt, suutis firma Chapeki juhtimisel tormist tervena välja purjetada ja paremas vormis kui enne.

Disney aktsiahind, mis reedel sulgus tasemel 91,80 dollarit aktsia kohta jäi pühapäeva õhtuni muutumatuks. Mõned analüütikud on avaldanud arvamust, et tegevjuhi vahetus võib anda ettevõtte aktsiale tuule tiibadesse.

«Igerit nähakse katalüsaatorina, kes suudab parandada Disney sisupoolt ja meie prognoosime ka suuremaid pikaajalisi strateegilisi muutusi voogedastusäris,» kirjutas Wells Fargo analüütik Steven Cahall aruandes oma klientidele.

Lahkuvalt tegevjuhilt kommentaari saada ei õnnestunud.

Hoolimata sellest, et nõukogu oli Chapekit kuni praeguseni üksmeelselt toetanud, on tegevjuhi tool kõikunud üsna tugevalt, eriti pärast suurt meediakära tekitanud tüli Florida osariigi vabariiklasest kuberneri Ron DeSantisega selle aasta alguses. Disney, mis annab Floridas tööd enam kui 70 000 inimesele, kritiseeris nimelt avalikult eelnõu, mille eesmärk oli vähendad algkoolides seksuaalse identiteedi ja seksuaalkasvatuse õpetamist.

Peale Disney kriitikat eelnõu aadressil allkirjastas osariigi kuberner seaduseelnõu, millega likvideeriti erimaksupiirkond, mis oli seni võimaldanud Disney’l hallata oma suva järgi Orlandos maad, millel asuvad ettevõtte teemapargid, hotellid ja kuurordid.

 Walt Disney logo New Yorgi börsi ekraanil.
 Walt Disney logo New Yorgi börsi ekraanil. Foto: Richard Drew/ AP/ Scanpix

Allikate vältel oli 62-aastase Chapeki ja 71-aastase Igeri läbisaamine kõike muud kui sõbralik. Chapeki väitel sekkus Iger peale tegevjuhi kohalt lahkumist endiselt aruteludesse Disney strateegiliste otsuste üle. Lisaks väitis Iger mitmes intervjuus peale oma lahkumist, et just tema aitab ettevõttel tulla toime pandeemiast põhjustatud raskustega.

Chapeki puudused tulid eriti reljeefselt esile märtsis, kui ta püüdis lahendada Florida kuberneriga tekkinud tüli. Endiste ja praeguste töötajate väitel sattus Chapek tollal ettevõtte sees kriitika alla, kuna leiti, et erinevalt Bob Igerist ei suutnud ta tajuda tüli peensusi ega seda, mis on ettevõtte töötajatele oluline.

Erinevalt Chapekist on Iger olnud alati poliitiliselt aktiivne ja on toetanud liberaalseid seisukohti sellistes valdkondades nagu abort ja valimisõigus. Ka Chapek ise on tunnistanud, et kõhkles sekkumast Florida hariduseteemalise eelnõu aruteludesse, kuna leidis, et ettevõte ei peaks sekkuma osariigi poliitikasse.

Hiljem tunnistas Chapek, et hindas valesti ja halvasti seda, mis on oluline Disney töötajatele, eriti LGBT kogukonna liikmetele. Kirjas Disney töötajatele ütles ta, et ta ei suutnud olla töötajate jaoks «tugevam liitlane» ja vabandas, et vedas neid alt.

Pärast tüli Florida kuberneriga vallandas Disney oma valitsussuhete juhi ja korraldas kollektiiviga mitmeid arutelusid, et parandada suhteid töötajatega.

Informeeritud allikate sõnul kasvas kollektiivi kriitika tegevjuhi aadressil ka pärast tema teenistuslepingu pikendamist ja et viimastel nädalatel on mitmed Disney tippjuhid öelnud kolleegidele, et nad on kaotamas usku oma tegevjuhti. Disney töötajate väitel loeti Chapeki suurimaks puuduseks suutmatust võita ettevõtte tele- ja filmistuudiote loovjuhtide ja nn. kujutlejate (immagineers, st Disney maagilise kogemuse loojad) usaldust.

Bob Iger töötas Disney tegevjuhina aastatel 2005-2020, peale mida ta taandus nõukogu esimeheks ja aitas juhtida ettevõtte loovprojekte. 15 aasta jooksul omandas Disney tema käe all agressiivselt erinevaid ettevõtteid, mille hulgas oli animatsioonifirma Pixar, «Tähesõdade» tootja Lucasfilm, koomiksiraamatute impeerium Marvel ja filmistuudio 21. Century Fox meelelahutusäri ehk filmi- ja telestuudiod. Kõige selle tulemusena muutus Disney meelelahutuskonglomeraadist Hollywoodi üheks mõjukaimaks ettevõtteks.

Disney’sse naasva Igeri üheks viimastest ja edukaimatest projektidest oli ettevõtte voogedastusteenuse Disney+ käivitamine 2019. aasta lõpus. Ajastus ei oleks saanud olla parem, sest järgmise aasta alguses lahvatanud pandeemia tõttu suleti kinod ja lõbustuspargid ning tarbijad olid sunnitud jääma koju. Kolme tegevusaastaga on Disney+ kanaliga liitunud 164,2 miljonit tellijat üle kogu maailma.

«Praegu olen tegevjuhi toolil mina, kuid ma tean, et ma pole viimane, kes sellel kohal istub.» Bob Chapek

Oktoobris ajalehele Wall Street Journal antud intervjuus ütles Bob Chapek, et tema eesmärk tegevjuhina on vaadata kartmatult tulevikku ja teha Disney nüüdisaegsemaks, võtta kasutusele moodne tehnoloogia ja arendada edasi uuendusi, mida juurutasid tema eelkäijad, nende hulgas ettevõtte asutaja Walt Disney ja endised tegevjuhid Michael Eisner ja Bob Iger.

«Ma tahan, et Walt Disney Company oleks paremini valmis järgmiseks sajaks aastaks kui siis kui ma selle ametikohale asusin,» ütles ta tollal. «Praegu olen tegevjuhi toolil mina, kuid ma tean, et ma pole viimane, kes sellel kohal istub.»

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles