R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Kokkuvarisenud krüptobörsi FTX pankrotiasi loob pretsedendi

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
WSJ: Kokkuvarisenud krüptobörsi FTX pankrotiasi loob pretsedendi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
FTX tahab  pankrotikohtult heakskiitu.
FTX tahab pankrotikohtult heakskiitu. Foto: Andre M. Chang/ Zuma Press Wire/ Scanpix

FTXi uus juhtkond paneb oma lootused pankrotikohtule, mis hakkab teisipäeval arutama ajaloo suurimat krüptofirma pankrotti.

Teisipäeval hakkab Delaware'i osariigi pankrotikohus arutama, kas anda krüptobörsile FTX pankrotikaitse või mitte. Ettevõtte uuelt juhtkonnalt oodatakse detailset ülevaadet sündmustest, mis viisid krüptobörsi järsu kokkuvarisemiseni ja selgitust meetmetest, millega ettevõte on taganud klientide vahendite ja muude varade turvalisuse.

FTXi advokaatide ees seisab pretsedenditu ülesanne kaitsta ettevõtet suurimas krüptofirma pankrotiasjas, mida iseloomustavad karmid süüdistused endise juhtkonna vastu ja peagi algav vaidlus Bahama valitsusega, sest sellest riigist juhtisid ettevõtte omanikud krahhiga lõppenud krüptoäri.

Ettevõtte pankrot on juba mõjutanud negatiivselt kogu krüptoturgu ja selle lõplik mõju FTXi hinnanguliselt miljonile kliendile selgub palju hiljem. Toome allpool ära ülevaate kohtumenetluse põhilistest osalistest ja mõnest küsimusest, mis tulevad kohtus tõenäoliselt arutluse alla.

Miks läks FTX pankrotikohtusse?

FTX, mille tegevjuhiks on nüüd John J. Ray III, palub kohtu nõusolekut mitmele taotlusele, mida ettevõte on esitanud Delaware'i osariigis Wilmingtonis asuvale pankrotikohtule. Teisipäevase kohtuistungi päevakorras on näiteks ettevõtte taotlus saada kohtult luba jätkata börsi igapäevast äritegevust. Suurettevõtete puhul on sellise taotluse esitamine pankrotis oleva ettevõtte poolt rutiinne ja selle kinnitab pankrotikohtunik üldjuhul ühe päevaga.

See, et tegevuse jätkamise taotluse esitamiseks kulus ettevõtte uuel juhtkonnal rohkem kui nädal pärast pankrotiavalduse esitamist, on iseenesest tõestus sellest, kui kiiresti ja ootamatult toimus platvormi kokkuvarisemine ja tekkis vajadus paluda kohtult pankrotikaitset.

Samal ajal mõtlevad ettevõtte uued juhid juba sellele, kellelt osta sisse küberturbeteenuseid ja muid äritegevusele olulisi teenuseid. Lisaks luuakse süsteemi ettevõtte allesjäänud vahendite haldamiseks ja töötajatele palga maksmiseks pankroti ajal.

Kumbki ei ole kindlasti lihtne ülesanne. FTXi nõustajad ütlesid kohtule antud tunnistustes, et enne pankrotikaitse taotlemist tabas ettevõtet «erakordne vahendite väljavool». Ja kuigi pankrotikaitse taotlemine on makseraskustes ettevõtete restruktureerimisel üsna tavaline protsess, säilitades olemasolevad omandisuhted ja võimaldades ettevõttel oma äritegevust jätkata, on seekordne kohtuistung ajalooline, sest mitte kunagi varem ei ole püütud elustada nii suurt pankrotistunud krüptofirmat.

Mis roll on selles Bahamal?

Oodatakse, et uus juhtkond teavitab kohut ka värsketest arengutest vaidluses Bahama valitsusega, sest Bahamal elab FTXi asutaja ja endine tegevjuht Sam Bankman-Fried. Teisipäevasel kohtuistungil on oodata infot ka selle kohta, kellele tegi FTX rahaülekandeid peale pankrotikaitse avalduse sisseandmist.

Krüptobörsi juhid on väitnud, et pärast pankrotiavalduse esitamist on Bahama ametivõimud lasknud ettevõttest kanda välja selle varasid. Bahama väärtpaberikomisjon, mis juhib FTXi kokkuvarisemise uurimist, on kinnitanud ülekannete toimumist, selgitades, et andis korralduse kanda ettevõtte FTX Digital Markets kõik digitaalsed varad Bahama valitsuse kontrolli all olevasse rahakotti «hoiule» ja väidab, et ülekannete tegemine oli seaduslik.

Ettevõtte likvideerijad, kelle määras Bahama kohus, on öelnud, et krüptovõtmed, mis on vajalikud krüptovarade kandmiseks FTXi kontserni ja sealt välja ja mille väärtus moodustas ühel hetkel hinnanguliselt 16 miljardit dollarit, asuvad Bahama tütarettevõtte kontrolli all.

See, kui suur osa FTXile kuulunud krüptovaluutast võib olla praegu Bahama valitsuse kontrolli all, ei ole teada. Bahama likvideerijad on väitnud, et FTX ajas kogu oma äri läbi Bahama äriüksuse, mis tähendab, et tõenäoliselt ootab ees vaidlus selle üle, millises jurisdiktsioonis tuleks asja menetleda ja kelle kontrolli all oli ettevõtte vara.

Olukorra muudab segasemaks see, et samas kui pankrotikaitset palunud struktuuriüksusi juhib uus tegevdirektor, kelle valis enne ettevõtte pankrotti minemist välja FTXi omanik Sam Bankman-Fried, ei ole Bahama tütarettevõte pankrotikaitset taotlenud ja on kohalike likvideerijate kontrolli all.

Bahama likvideerijatega peetava vaidluse tulemus võib samuti määrata selle, kas suurem osa kohtumenetlustest hakkab toimuma USAs või Bahamal ja kuidas peaksid jagunema varad.

Kes on FTXi pankrotiasja kohtunik?

Kohtuistungeid juhib USA pankrotikohtunik John Dorsey, kellel on erinevalt paljudest oma kolleegidest eelnev kogemus krüptovaldkonnast, olles menetlenud krüptoettevõte Cred Inc. pankrotiasja.

Hoolimata oma aastakümnetepikkusest kogemusest pankrotijuristina, on kohtunik Dorsey suhteline uustulnuk Delaware'is, mis on New Yorgi ja Houstoni kõrval üks põhilistest pankrotikohtutest.

Enne tema kohtunikuametisse nimetamist 2019. aastal oli kohtunik Dorsey enam kui kaks aastakümmet ärivaidluste kohtuadvokaat ja töötas kahes Wilmingtoni suurimas pankrotihalduri teenust osutavas firmas. Ta on osalenud selliste ettevõtete, nagu American Home Mortgage Investment Corp., Nortel Networks Inc. ja Touch America Holdings Inc., pankrotivaidlustes.

Ta oli 16 aastat õigusbüroo Young Conaway Stargatt & Taylor LLP partner, esindades kliente pankrotikohtu menetluses. Enne seda praktiseeris kohtunik Dorsey õigusbüroos Richards Layton & Finger PA ja oli osariigi tolleaegse senaatori Joe Bideni riigisekretär. Osariigi valimisteenistuse andmetel kandideeris ta 1998. aastal demokraadina osariigi peaprokuröriks.

Delaware'i kohtu veebilehe andmetel alustas Dorsey oma karjääri USA armees sõjaväepolitsei uurijana ja USA õhujõududes kontinentidevaheliste ballistiliste rakettide stardiohvitserina.

FTX pole kohtunik Dorsey esimene krüptovaluutaga seotud kohtuasi. Alates 2020. aastast on ta menetlenud krüptovaluuta börsi Cred Inc. likvideerimist kaasuses, mida ilmestasid kadumaläinud bitcoin'id, äriühingu puudulik juhtimiskontroll ja väidetavalt ettevõtte tippjuhtkonda kuulunud põgenenud vang. Cred, mis investeeris oma klientidele kuulunud krüptovaluutat, jõudis enne oma pankrotistumist tegutseda umbes kaks aastat.

Milliste teiste märkimisväärsete juhtumitega on kohtunik Dorsey seotud olnud?

Kohtunik Dorsey menetletud pankrotiasjadest suurim (enne FTXi) on ravimitootja Mallinckrodt PLC, üks vähestest ravimifirmadest, mis on nõudnud pankrotikaitset seoses hagidega, mis puudutasid opioidsete valuvaigistite tootmist.

Malinckrodti pankrotiasja raames toimusid kohtus vaidlused ravimifirma makstud 1,7 miljardi dollari üle opioididega seotud hagide rahuldamiseks, samuti vaidlused ravikindlustusfirmadega konkurentsieeskirjade rikkumise üle seoses firma põhiravimi H. P. Acthar geeli hinnakujundusega.

Veebruaris kiitis kohtunik Dorsey heaks hüvitise maksmise opioidihagide eest ja ettevõtte restruktureerimiskava, sealhulgas ravimifirma tegevjuhi ja tippjuhtide vastutusest vabastamise.

Viimase punkti vaidlustasid Rhode Islandi ametivõimud, leides, et Mallinckrodti tegevdirektor peaks samuti vastutama ettevõtte pankroti eest. Kohtunik Dorsey kiitis heaks Mallinckrodti tippjuhtide ja nõukogu liikmete vastutusest vabastamise, märkides, et see on Delaware'i osariigi seadustega lubatud.

Mõned kohtud on sellised mittekonsensuslikud vastutusest vabastamise taotlused tagasi lükanud, sealhulgas Sackleri perekonna, OxyContin Maker Purdue Pharma LP omanike ning jaemüügibrändide Ann Taylor ja Lane Bryant endise omaniku juhtivtöötajate puhul.

Kes on FTXi uus tegevjuht?

Ettevõtte uus tegevjuht John J. Ray III on aastakümneid tegutsenud pankroti- ja restruktureerimishaldurina, kes on aidanud võlausaldajatel saada tagasi miljardeid dollareid sellistest pankrotipesadest, nagu Enron Corp., Nortel Networks ja paljud teised suurettevõtted.

63-aastane Ray juhib USA äriregistri andmetel Florida osariigis Napolis asuvat restruktureerimisvaldkonna konsultatsioonifirmat Owl Hill Advisory LLC. Kohtutoimiku andmetel teenib Ray FTXi tegevjuhina 1300 dollarit tunnis, mis on restruktureerimisvaldkonna tippjuristide ja sarnase töökogemusega nõustajate tasu.

Oma vande all antud tunnistuses ütles Ray, et ta ei ole mitte kunagi oma karjääri jooksul «näinud niivõrd läbikukkunud ühingujuhtimist ja usaldusväärse finantsteabe täielikku puudumist.»

Mida me teame FTXi rahalisest seisust?

FTX on öelnud, et tõenäoliselt ei ole ta suuteline enne järgmise aasta jaanuarit koostama täielikku ja detailset bilanssi koos kõikide varade ja kohustistega. Uus juhtkond on öelnud, et nii kliendivahendite haldamise kui ka sisekontrollisüsteem olid puudulikud.

Laupäeval kohtule dokumente esitades ütles FTXi esindaja, et on tuvastatud 216 pangakontot, mille saldod on positiivsed ja kus asub umbes 564 miljonit dollarit. Siiski on suur osa sellest rahast välismaal asuvates struktuuriüksustes, mis on esitanud pankrotiavalduse otse, või seda liigitatakse nn piiratud vahenditeks, mis tähendab, et ka teistel võib olla nendele vahenditele nõudeõigus.

Rääkides eelmisel nädalal FTXi bilansist, pehmendas uus tegevjuht mõnevõrra oma esialgset karmi hinnangut, öeldes, et eelauditi kohaselt on kontserni paljudel reguleeritud või litsentseeritud tütarettevõtetel USAs ja väljaspool seda «maksevõimeline bilanss, vastutustundlik juhtimine ja väärtuslikud frantsiisilepingud».

Kui palju võlgneb FTX oma võlausaldajatele?

FTX ei ole avalikustanud täielikku nimekirja võlausaldajatest ega deklareerinud oma koguvõlga. Ettevõtet nõustanud Alvarez & Marsali tegevdirektori sõnul on FTXil tõenäoliselt üle miljoni võlausaldaja. Ta lisas, et FTXil on raskusi ligipääsuga olemasolevatele kliendinimekirjadele ning et krüptoplatvormi klientide arvu täpsem väljaselgitamine on väga aeganõudev tegevus.

Viimastel päevadel on ettevõte siiski avaldanud osalist infot oma võlgade kohta. 50 suurima võlausaldaja nimekiri, kes kõik on FTXi kliendid, näitab, et ettevõte võlgneb ainuüksi neile kokku 3,1 miljardit dollarit, kusjuures suurim individuaalne võlanõue on umbes 230 miljonit dollarit.

FTX ütles, et on tuvastanud kontod 36 pangas USAs ja välismaal, sealhulgas Wells Fargo & Co., Tokyo Star Bank, Bank of Cyprus ja Commercial Bank of Dubais.

Mida muud loodab FTX kohtus saavutada?

Ettevõtte uued juhid on öelnud, et raamatupidamise kord ja arvestus FTXis olid nii puudulikud, et seni pole olnud võimalik tuvastada isegi kõiki neid hankijaid, kes on ettevõtte jaoks kriitilise tähtsusega.

Ühe kõige olulisema tarnijana on FTX nimetanud ettevõtteid, mille ülesandeks oli kaitsta andmeid kaotsimineku eest. Nüüd taotleb FTX kohtult luba maksta nendele andmeturbeettevõtetele välja nende poolt nõutavad summad, esmalt 9,3 miljonit dollarit ja kogusummas kuni 17,5 miljonit dollarit.

FTX soovib kohtult ka luba maksta hüvitist oma töötajatele, kellele ettevõte enne pankrotiminekut väidetavalt võlgnes hinnanguliselt miljon dollarit. FTX on öelnud, et pankrotiminekule eelnes ulatuslik vahendite väljavool ettevõttest. USAs on FTXil umbes 140 töötajat ja sõltumatut töövõtjat, kellele lisanduvad 190 töötajat mitmekümnes riigis, sealhulgas Bahamal, Austraalias, Jaapanis, Prantsusmaal, Venemaal, Etioopias, Hiinas ja Singapuris.

Ettevõtte väitel on FTXi töötajatele makstud hüvitist osaliselt FTXi krüptovaluutas ja aktsiaoptsioonides, kuid see süsteem on alates pankrotiavalduse sisseandmisest peatatud.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles