R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Föderaalreservi dokumendid näitavad soovi aeglustada intressimäära tõusutempot

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Nick Timiraos
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Föderaalreservi dokumendid näitavad soovi aeglustada intressimäära tõusutempot
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
USA keskpank ( Föderaalreserv) kinnitas  2.novembril juba neljanda järjestikuse 0,75-protsendilise intressitõusu.
USA keskpank ( Föderaalreserv) kinnitas 2.novembril juba neljanda järjestikuse 0,75-protsendilise intressitõusu. Foto: Jonathan Ernst/ Reuters/ Scanpix

USA rahanduspoliitika kujundajad on andnud märku plaanist aeglustada intressimäära tõusu, kuid hoiatavad, et järgmisel aastal võivad intressimäär tõusta oodatust kõrgemale.

Enamik Föderaalreservi ametnikke, kes veel novembri alguses kiitsid heaks 0,75 protsendipunktise tõusu, on seisukohal, et intressimäärade tõstmise tempot peaks aeglustama.

Kolmapäeval avaldatud arutelukoosoleku protokollist saab välja lugeda, et järgmise kuu koosolekul võidakse leppida kokku intressimäära tõstmises 0,5 protsendipunkti võrra.

«Märkimisväärne on see, et enamik koosolekul osalejatest leidis, et varsti võiks olla asjakohane aeglustada intressitõstmise kasvutempot,» öeldi protokollis.

Föderaalreservi ametnikud kiitsid oma 1.-2. novembri kohtumisel heaks neljanda järjestikuse ülisuure intressimääratõusu, mis viis võrdlusmäära vahemikku 3,75-4%. Sooviga taltsutada inflatsiooni, mis läheneb viimase 40 aasta rekordtasemele, on Föderaalreserv tõstnud intressimäärasid kiireimas tempos alates 1980ndate aastate algusest.

Sel kuul toimunud koosolekul osalenud 19 ametnikku toetasid otsust tõsta intressimäärasid ja nõustusid üldjoontes sellega, et intressimäärade tõstmist tuleb jätkata. Siiski selgub protokollist, et osad Föderaalreservi ametnikest hoiatasid intressimäärade liiga kiire tõstmise eest samas kui teised on mures, et tõstmiste mõju ei pruugi olla piisavalt suur, et õigustada nende aeglustamist.

Mõned esimesse leeri kuuluvad ametnikud ütlesid, et on suur risk, et intressimäärade tõus võib «ületada selle, mis on vajalik inflatsiooni vähendamiseks 2%-le». Samuti hoiatasid mõned, et jätkuv intressimäärade tõstmine 75 baaspunkti võrra «suurendaks finantssüsteemi ebastabiilsuse või muutuse riski.»

Koosolekul osalejate vähemus leidis samas, et võib olla on parem oodata, kuni on konkreetseid märke sellest, et «intressimäärad avaldavad mõju ja et inflatsioonisurve oluliselt väheneb.»

Septembris toimunus koosolekul prognoosis enamik Föderaalreservi ametnikke, et intressitase jõuab järgmise aasta alguses umbes 4,6%le.

Uusi prognoose Föderaalreserv oma novembri koosolekul välja ei pakkunud. Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles 2. novembri pressikonverentsil, et võttes arvesse tugevat tööturgu ja kõrget inflatsiooni oleks selline prognoos olnud ilmselt kõrgem.

Protokolli kohaselt väljendati seisukohti, et kõrge inflatsioon ja tugev tööturg õigustaksid võrdlusmäära tõstmist järgmisel aastal «varem oodatust mõnevõrra kõrgemale.»

Intressimäärade tõstmise eesmärgiks on ohjeldada inflatsiooni ja vähendada nõudlust, millega kaasnevad karmimad finantseerimisnõuded, kõrgemad laenukulud, madalamad aktsiahinnad ja tugevam dollar.

Koosoleku protokolli kohaselt prognoosivad USA Keskpanga töötajad, et majanduslangus järgmisel aastal on «peaaegu sama tõenäoline» kui nende baasprognoosis väljapakutud nõrk majanduskasv. See tähendas majanduse kasvuväljavaadete halvenemist peale sügisel toimunud rahaturunõuete karmistamist.

«Ka 50 baaspunkti oleks märkimisväärne tõus,» ütles Philadelphia Föderaalreservi president Patrick Harkerin selle kuu alguses peetud kõnes.

Oma hilisemates avalikes kommentaarides on ametnikud üldjoontes kiitnud heaks plaani tõsta 13.-14. detsembri koosolekul intressimäärasid 0,5 protsendipunkti võrra, kuid rõhutanud ohtu, et see võib tekitada majanduses sügava languse.

«Ka 50 baaspunkti oleks märkimisväärne tõus,» ütles Philadelphia Föderaalreservi president Patrick Harkerin selle kuu alguses peetud kõnes.

Eelmisel nädalal ütles Föderaalreservi juht Christopher Waller, et keskpank jätkab tõenäoliselt lähikuudel intressimäärade agressiivset tõstmist ka seda tehakse 50 baaspunkti kaupa. Ta võrdles Föderaalreservi lennukipiloodiga, kes peab pärast õhkutõusmist leidma sobiva lennukõrguse. «Mida kõrgem on intressimäär, seda tugevam on vajadus aeglustada tõusunurka, kuid jätkata samal ajal tõusu,» ütles ta.

Sel suvel ja sügisel ütles mitu Föderaalreservi ametnikku, et enne intressimäärade kasvutempo aeglustamist või peatamist tahavad nad näha selget tõestust, et inflatsioon liigub 2% suunas. Kuid 2. novembril toimunud pressikonverentsil ütles Powell, et aeglustuvad inflatsiooninäitajad ei ole kunagi olnud «sobiv test» otsustamaks, kas aeglustada või peatada intressimäärade tõstmist.

Selle asemel on Föderaalreservi ametnikud, sealhulgas asutuse juht, tõstnud fookusesse küsimuse, kui kõrgeks peaksid intressimäärad tõusma. Intressimäära futuuriturgude investorid prognoosivad, et intressimäär on järgmiseks märtsiks tõusnud pisut kõrgemale kui 5%, kirjutab CME Group.

USA keskpanga juht Jerome Powell 2. novembril pressikonverentsil. 
USA keskpanga juht Jerome Powell 2. novembril pressikonverentsil. Foto: ELIZABETH FRANTZ/ Reuters/ Scanpix

Oktoobris tõusid tarbijahinnad aeglasemalt kui viimastel kuudel, teatas tööministeerium. Põhihinnad, mis ei sisalda volatiilseid toidu- ja energiakaupu, tõusid septembriga võrreldes 0,3%, mis on aastane väikseim kasv ning langesid aastases võrdluses 6,3%, võrreldes 6,6%-ga.

Mõned ametnikud on väitnud, et inflatsiooni osas on näha julgustavaid märke, näiteks tarneahelaprobleemide leevendumises ning eelmisel aastal hüppeliselt tõusnud kaubahindade languses.

Kuid teised on mures, et palgad jätkavad kasvamist kiirusega, mis ei võimalda hoida inflatsiooni 2% tasemel, isegi kui hindade kasv jägmisel aastal mõnevõrra vaibub.

«Kui ma mõtlen praegusele inflatsioonile, siis tundub, et tarneahelate ja tootmissektori probleemides on saabunud murrang. Nüüd on tõesti määravaks teguriks saanud tööjõud,» ütles Kansas City Fed president Esther George eelmisel nädalal antud intervjuus.

Tema sõnul teeb talle muret suur hinnasurve töömahukates teenindussektorites, kus hinnatõus aeglustub või peatub alles majanduslanguse tingimustes.

Föderaalreservi järgmine rahapoliitikateemaline kohtumine leiab aset 13.-14. detsembril.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles