R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Uus koroonalaine purustab lootuse Hiina majanduse kiirest taastumisest

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Jason Douglas
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Uus koroonalaine purustab lootuse Hiina majanduse kiirest taastumisest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Hiina teatas rekordilistest koroonanakatumistest kogu riigis.
Hiina teatas rekordilistest koroonanakatumistest kogu riigis. Foto: JADE GAO/ AFP/ Scanpix
  • Maailma suuruselt teist majandust kägistab uus koroonalaine, mis juba mõjutab nii USAd kui Euroopat.

Sellal kui keskpangad kogu maailmas jätkavad inflatsiooni ohjeldamiseks intressimäärade tõstmist, purustab Hiina kõigi aegade suurim koroonaviiruse puhang lootuse riigi majanduse kiirele taastumisele, süvendab muret tarneahelate pärast ja suurendab survet maailmamajandusele.

Rekordarv uusi nakatumisi ja Hiina võimude karm reaktsioon kustutas lootusekiire, et elu Hiinas normaliseerub. Veel käesoleva kuu alguses avaldas Hiina 20 punktist koosneva plaani, millega näiteks lühendati karantiiniperioode ja leevendati kinnitatud juhtumite lähikontaktsetele seatud piiranguid.

Kuna Pekingi nulltolerants koroonaviiruse suhtes jääb kindlasti jõusse ka järgmise aasta esimesel poolel, siis ei saa Hiinast niipea globaalse majanduskasvu vedurit samas kui USA ja Euroopa majandus logiseb igast küljest. Paljud majandusteadlased usuvad näiteks, et USA majandus läheb millalgi järgmise 12 kuu jooksul langusesse.

«On avaldatud lootust, et isegi kui muu maailmamajandus aeglustub, siis Hiina oma kiireneb,» ütles Shuang Ding, Standard Charteri peaökonomist Hongkongis. Ta ütles, et seda tõenäoliselt siiski ei juhtu enne järgmise aasta teist poolt ja tingimusel, et Hiina valitsus suudab tõsta vaktsineeritust ja haiglate suutlikkust.

Majandusteadlaste arvates on üheks lootusekiireks asjaolu, et Hiina majanduse nõrk kasv järgmisel aastal peaks tähendama väiksemat nõudlust Hiinas energia ja muude toorainete järele ning vähendama üleilmset inflatsioonisurvet, andes keskpankadele, tarbijatele ja ettevõtetele hädavajalikku hingetõmbeaega.

Teisest küljest on võimalus, et Hiina koroonapiirangud vallandavad uue kriisi globaalsetes tarneahelates, nagu juhtus Shanghais, mis selle aasta kevadel oli kaks kuud lukus.

Kuna Pekingi nulltolerants koroonaviiruse suhtes jääb kindlasti jõusse ka järgmise aasta esimesel poolel, siis ei saa Hiinast niipea globaalse majanduskasvu vedurit samas kui USA ja Euroopa majandus logiseb igast küljest.

Sel nädalal lahvatasid kokkupõrked Hiina politsei ja maailma suurima iPhone'i montaažitehase töötajate vahel Kesk-Hiinas asuvas hiiglaslikus tehaselinnakus, mis on nädalaid püüdnud saada koroonaviirust kontrolli all ja on olnud sunnitud vähendama koosteliinide võimsust. Protesteerisid tuhanded Foxconn Technology Groupi tehasetöötajad, kellest osa olid koroonapiirangute eest põgenenud, et pääseda töötajate massilise karantiini määramise eest. Apple on juba hoiatanud, et tippklassi iPhone'ide tarned häirete tõttu vähenevad.

Majandus- ja tarneahelaeksperdid ütlevad, et nad on ettevaatlikult optimistlikud, sest Shanghai lukkupaneku kordumine on ebatõenäoline, sest Läänes väheneb nõudlus kaupade järele ja tarbijad loevad hoolikamalt raha.

Samas on nad nõus, et probleemid võivad siiski tekkida, eriti kui suurte sadamate või lennujaamade piirangud või lukkupanemine kestavad kuni järgmise aastani.

«Kas see saab olema sama hull nagu varem? Üldine arvamus on, et ei,» ütles Glenn Koepke, Chicagos baseeruva kaubaveoste jälgimistehnoloogia tarnija FourKites koostöövõrgustike juht. Kuid kui haiguspuhangud kasvaksid sellistes suurtes sadamalinnades nagu Shanghai, siis oleks see suur probleem,» lisas ta.

Hiina teatas kolmapäeval rekordilisest 30 000 uuest nakkusejuhtumist, kusjuures haiguspuhanguid oli riigi kõikides regioonides.

Linnades nagu Peking, Guangzhou ja suur sadamalinn Tianjin on kehtestatud uued piirangud igapäevaelule ja majandustegevusele. Shijiazhuang, mis on 11 miljoni elanikuga linn pealinnast edelas, püüdis küll leevendada mõningaid piiranguid, kuid muutis oma otsust mõni päev pärast haigestumise kasvu.

Shanghai karmistas piiranguid külastajatele, kuigi Hiina äripealinna ja ekspordiveduri ametivõimud on seni suutnud hoida värskeima puhangu kontrolli all, registreerides ainult 68 uut juhtumit, vastavalt neljapäeval avaldatud ametlikule statistikale.

Kõrgete nakkusnäitajatega maadlevad Hiinas rohkem kui 80 linna, võrreldes 50 linnaga Shanghai lukkupaneku ajal, kirjutas konsultatsioonifirma Capital Economics oma aruandes. Raporti kohaselt toodavad need 80 linna poole Hiina aastasest sisemajanduse kogutoodangust ja käitlevad umbes 90% Hiina ekspordist.

Märke majandusekasvu aeglustumise kohta oli näha juba enne viimaste koroonapiirangute kehtestamist. Hiina tehase-, ehitus- ja teenindussektori tulemused kukkusid oktoobris miinusesse, samas kui eksport aastatagusega võrreldes samuti vähenes.

Karmimate piirangute mõju on näha juba vähenevas metrookasutuses ja autosõitudes, ütlevad majandusteadlased. Varasemad lukkupanekud tabasid kõige valusamalt restorane, siseturismi ja tootmissektorit, mis sõltub maanteevedudest.

Mõned majandusteadlased on juba kärpinud kasvuprognoose vastuseks uuele pandeemiapuhangule. Hongkongis asuva Nomura Hiina peaökonomist Ting Lu ütles neljapäeval klientidele saadetud teates, et prognoosib Hiina majanduse kahanemist neljandas kvartalis võrreldes kolmanda kvartaliga 0,3% ja langetas aastase kasvu prognoosi 2,9%-lt 2,8%-le.

Riiginõukogu, mis on Hiina valitsuskabinet, lubas kolmapäeval toetada majandust praeguses olukorras veelgi tugevamalt. Riiginõukogu teatas, et keskpank kärbib peagi reservide summat, mida pangad peavad hoiustega seoses hoidma, mis jätaks pankadele rohkem vahendeid laenamiseks.

Enamik majandusteadlasi ütlevad, et majandus taastumine järgmisel aastal sõltub sellest, kas Hiina leiab võimaluse teha lõpp oma nulltolerantsipoliitikale. Teised riigid on kohati kogenud järske või isegi korduvaid nakkuste “väljumislaineid”, kui nad tegid lõpu piirangutele, mis võivad ise olla majandustegevusele kahjulikud, kuna viirus laastab tööjõudu ja piirab inimeste sotsiaalset suhtlemist.

Enamik majandusteadlasi ei usu, et Hiina asub koroonapiiranguid kiiresti leevendama ja leiavad, et tõenäolisem on piirangute aeglane, järkjärguline leevendamine. Lu ja teised ütlevad, et leevendamist tõenäoliselt isegi ei alustata enne järgmise aasta teist kvartalit ja ilmselt näeme aeg-ajalt leevenduste asendamist rangemate piirangutega. Hiina majanduse teravateks probleemideks on ka kinnisvarakriis ja USA otsus keelata julgeolekupõhjustel kõrgtehnoloogiliste kiipide ja sellega seotud tehnoloogia eksport Hiinasse.

Mõned värskeimad signaalid maailmamajandusest viitavad sellele, et globaalse majanduse aeglustumine on süvenemas, kuid võib osutuda leebemaks, kui paljud majandusteadlased olid oodanud.

Kolmapäeval avaldatud majandusanalüüsid osutasid novembris väljundite vähenemisele USAs ja Euroopa suurimates majandustes. Väljavaade on aga vastuoluline, sest osa sektorites mõlemas majanduspiirkonnas on jäänud tugevaks vaatamata kõrgele inflatsioonile ja tõusvatele intressimääradele. Ka on Venemaa energiatarnete piiramise mõju Euroopale olnud väiksem kui analüütikud kartsid.

Majandusteadlaste arvates sõltub see, kas maailmamajandus pääseb suuremast langusest, suures osas keskpankade tegevusest. Kui tõsta intressimäärasid liiga palju, võib see küll ohjeldada inflatsiooni, aga summutab majanduskasvu; kui tõsta neid seda ebapiisavalt, siis inflatsioon kiireneb.

Oma novembris toimunud kohtumisel leidis enamik Föderaalreservi ametnikke, et peatselt võiks hakata aeglustama intressimäärade tõstmise tempot pärast nelja järjestikust 0,75 protsendipunktist tõstmist, viidates sellele, et mõnede rahapoliitikakujundajate arvates tingimuste karmistamisega juba liiga kaugele mindud.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles