R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

WSJ: Töötajate väljavool kahjustab Twitteri võimet täita privaatsus- ja sisunõudeid

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Sam Schechner
, ajakirjanik, WSJ
WSJ: Töötajate väljavool kahjustab Twitteri võimet täita privaatsus- ja sisunõudeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Twitteri peakontor San Franciscos.
Twitteri peakontor San Franciscos. Foto: John G. Mabanglo/ EPA/ Scanpix

Elon Muski otsus vabaneda Twitteri nendest töötajatest, kes ei jaga tema vaateid, on jätnud platvormi ilma võtmetöötajatest, kes vastutasid globaalselt selle eest, et platvorm täidab regulatiivseid ja turvalisusnõudeid. Järelevalveasutused platvormi põhiturgudel nõuavad nüüd Twitterilt garantiisid, et ettevõte täidab ka edaspidi vastavusnõudeid.

Twitter on erilise tähelepanu all just Euroopas, kus turujärelevalve ametnikud on viimastel aastatel võtnud eritähelepanu alla välismaised tehnoloogiahiiglased, kes opereerivad suuri platvorme.

Massiliselt Twitterist lahkuvate töötajate hulgas on kümneid inimesi, kes tegelesid ettevõttes vastavusnõuete, õigusküsimuste ja nn usalduse ja turvalisuse valdkonnaga, mis muu hulgas vastutab sisu modereerimise reeglite koostamise eest, näitavad praeguste ja endiste töötajate sotsiaalmeediapostitused ja endistele töötajatele saadetud meilid. Enamik neist töötasid ettevõtte struktuuriüksustes Dublinis, Singapuris ja San Franciscos.

Paljud lõpetasid oma töösuhted pärast seda kui Elon Musk saatis eelmisel nädalal välja ultimaatumi, milles ta jättis töötajatele valiku: kas jääda ja olla valmis töötama pikki tunde või lahkuda. Sajad või enamad töötajad, kes ütles ei sellele, mida Elon Musk nimetab Twitter 2.0-ks, kaotasid juurdepääsu ettevõtte infosüsteemidele. See tuleb pärast novembri alguses toimunud koondamisi, mille tulemusena vähenes ettevõtte töötajaskond ligikaudu poole võrra.

Allikate teatel viis Twitter läbi uue koondamisvooru kolmapäeva õhtul, vahetult enne tänupüha. Koondatute hulgas oli palju insenere. Täpsemaid andmeid ei ole teada, kuid mõnede hinnangul koondati kümneid insenere.

Twitter saatis vallandatud inseneridele meili, milles teatas, et nende poolt toodetav kood ei rahulda ettevõtet ja pakkus neile lahkumistasuks nelja nädala töötasu, ütlesid asjaga kursis olevad allikad. Mõned insenerid said meiliga hoiatuse, et peavad lahkuma kui nende töö tulemuslikkus ei parane.

Iirimaa andmekaitsekomitee ütles sel nädalal, et nõuab Twitterilt vastust küsimusele, kas ettevõttes on piisavalt töötajaid, et täita Euroopa Liidu privaatsuseeskirja, isikuandmete kaitse üldmääruse (GDPR) nõudeid. Eelmisel nädalal kinnitas Twitter Iiri andmekaitseametnikele, et nõuete täitmine on tagatud ja et ettevõte analüüsib praegu töötajate lahkumise mõju, ütles Iiri andmekaitseasutuse pressiesindaja.

Ta ütles, et pärast seda, kui esimese koondamislaine järel lahkus ametist ettevõtte andmekaitsejuht Damien Kieran, nimetas Twitter ametisse ajutise andmekaitsejuhi, mis on andmekaitsemäärusest GDPR tulenev otsene kohustus.

Prantsusmaal ütles riiklik tehnilise järelevalve asutus, et saatis eelmisel reedel kirja, milles nõudis Twitterilt selle nädala lõpuks kinnitust, et ettevõttel on piisavalt modereerijaid, et tõkestada vihakõne avaldamist, mis on Prantsuse seaduste alusel keelatud, ja hoiatas, et vastasel juhul saab Twitterit süüdistada eeskirjade rikkumises ja trahvida.

Elon Muski Twitteri konto.
Elon Muski Twitteri konto. Foto: SEBASTIEN SALOM-GOMIS/ Sipa/ Scanpix

Töötajad jätavad Twitterit maha just ajal kui Twitter peab Euroopa Liiduga kõnelusi ELi uue kavandatava sotsiaalmeediaregulatsiooni üle. Selle nn digiteenuste seadusega nähakse ette, et järgmise aasta keskpaigast hakkavad Twitteri sarnaste suurte platvormide suhtes kehtima palju rangemad nõuded. Euroopa Komisjoni justiitsvolinik Didier Reynders osaleb neljapäeval Iirimaal varem kavandatud kohtumisel Twitteri juhtidega. Reisiga kursis oleva ELi ametniku sõnul kavatseb Reynders küsida ettevõtte suutlikkuse kohta täita seadust ning kohustuslikke andmekaitse- ja veebis vihakõne vastu võitlemise nõudeid.

Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová ütles, et on mures teadete pärast, et Twitter koondab Euroopas tohutul hulgal töötajaid. «Euroopa seadused kehtivad Twitteri suhtes ka edaspidi, sõltumata sellest, kes on ettevõtte omanik,» ütles ta.

Elon Musk on öelnud, et ta täidab nende riikide seadusi, kus Twitter tegutseb ja et see «ettevõte ei saa muutuda põrguks, kus kõik saavad teha, mis iganes pähe tuleb.»

Twitter ei vastanud kommenteerimistaotlusele.

Kolmapäeva hilisõhtul säutsus Elon Musk, et nn vihakõneks liigitatavate säutsude vaatamiste arv oli langenud allapoole oktoobri lõpu rekordtasemest.

«Palju õnne Twitteri tiimile!» kirjutas Musk.

Nende seas, kes Twitterist lahkusid või ütlesid ei Twitter 2.0-le, oli ka Iirimaal Twitteri globaalse poliitika ja heategevuse asepresident Sinead McSweeney, kes muuhulgas juhtis valitsussuhteid ja vastavusalgatusi.

McSweeney ja kaks Brüsseli kontori töötajat keeldusid oma lahkumist kommenteerimast ja Wall Street Journali poolt nende töömeilile saadetud meilid ei lähe enam kohale. Sotsiaalmeedia postituste alusel ja informeeritud allikate kinnitusel said ka teised neli Brüsselis asuvat töötajat varem sel kuul teate, et nad koondatakse.

Damien Viel, kes juhtis Twitteri tegevust Prantsusmaal, oli üks nendest, kes sel nädalal teatas avalikult, et on firmast lahkunud. Ta ei soovinud asja ajalehele kommenteerida.

Mõned lahkunutest kuulusid tiimidesse, mis andsid vahetult aru usalduse ja turvalisuse juhile Yoel Rothile, kes lahkus ettevõttest novembri alguses. New York Timesis avaldatud arvamusartiklis kirjutas Roth, et lahkus ettevõttest, sest sai selgeks, et nüüdsest hakkab platvormi eeskirjade ja reeglite üle langetama otsuseid Musk üksinda ja et ta ei vaja nendes küsimustes teiste nõu.

Tiimi kuulus ka Ilana Rosenzweig, kes töötas Twitteri vanemdirektorina ning rahvusvahelise usalduse ja turvalisuse juhina. Rosenzweig teatas oma Twitterist lahkumisest LinkedIn platvormil. Singapuris töötanud Rosenzweigi alla kuulusid Twitteri usaldus- ja turvalisusmeeskonnad Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas, samuti Jaapanis ja teistes Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna riikides.

«Otsustasin öelda ei Twitter 2.0.-le,» teatas Keith Veel, kes töötas Twitteri usalduse ja turvalisuse üksuses Singapuris, LinkedIn platvormil esmaspäeval. LinkedIn andmetel tegeles ta Twitteris laste seksuaalse ekspluateerimise küsimuste ning Jaapanist ja teistest riikidest esitatud õiguspäringutega. Kumbki ei vastanud kommentaari palvele. 

Töötajate väljavool Twitterist toimub hetkel kui jõustuvad uued regulatiivsed nõuded tehnoloogiafirmadele, eriti Euroopas. Digiteenuste seadus, mis jõustub järgmise aasta keskpaigas, nõuab et Twitteri-sugused tehnoloogiafirmad, millel on Euroopa Liidus rohkem kui 45 miljonit kasutajat, on võimelised eemaldama sellise infosisu, mida Euroopa riikide valitsused peavad ebaseaduslikuks.

Lisaks on need ettevõtted kohustatud blokeerima sisu, mis järelevalveasutuste arvates tekitab kahju või liigitub vihakõneks. See nõuab platvormi protsesside regulaarset välisauditeerimist ja näeb nõude rikkumise korral ette trahvi, mis võib ulatuda 6%le platvormi aastatulust.

Brüssel hoiatas, et Twitter peab ka Muski omanduses täitma ELis kehtivaid reegleid. «Euroopas hakkab lind lendama meie reeglite järgi,» säutsus Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Thierry Breton vahetult pärast Elon Muski kuulsat «Lind on vaba» säutsu peale Twitteri omandamist oktoobri lõpus.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja ütles sel nädalal, et nad on ettevõttega aktiivses dialoogis regulatsiooninõuete täitmise ning libateabe ja vihakõne vastu võitlemise teemades, kuid keeldus kommenteerimast Twitteri vastavusplaanide sisu.

Aktivistid ja ametnikud kardavad, et töötajate lahkumine võib kahjustada Twitteri võimet blokeerida vaenulike riikide sponsoreeritud infooperatsioone, mille eesmärk on levitada propagandat ja ahistada vastaseid. See «tekitab kahtlusi Twitteri võimekuse kohta modereerida säutse ja kommentaare professionaalselt ja neutraalselt,» ütles Patrick Poon, kes uurib Jaapanis Meiji Ülikoolis sõnavabadust.

Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi

Märksõnad
Tagasi üles