/nginx/o/2023/06/30/15425493t1h84b0.jpg)
- Siiski nõustub enamik investoreid, et majandus aeglustub, ja et väljavaade tekitab muret.
On väga palju põhjuseid, miks majandus oleks võinud juba esimesel poolaastal rööbastelt maha joosta. Sellest hoolimata jätkasid investorid riskantsete varade ostmist.
Aktsiad murdsid karuturult välja ja Nasdaq Composite koondindeks kasvas 30 protsenti. Sellise tempo jätkudes peaks esimese poolaasta näitaja tulema parim alates 1980. aastatest. Bitcoini hind kasvas üle 80 protsendi, vaatamata sellele, et USA väärtpaberi- ja börsikomisjon kaebas kohtusse maailma suurima krüptovaluutabörsi.
Ka võlakirjad ei toonud pettumust. Indeksid, mis jälgivad kõike alates riigivõlakirjadest kuni rämpsvõlakirjadeni, on samuti pärast eelmise aasta ajaloolist langust tagasihoidlikult kosunud.
Miks jätkasid turud tõusu vaatamata panganduskriisile, USA maksejõuetuse ohule ja Föderaalreservi intressimäärade tõstmisele? Lihtsaim vastus: jälle ei realiseerunud investorite halvimad stsenaariumid.
/nginx/o/2023/06/30/15425503t1ha62b.jpg)
Märtsis aitas regulaatorite ja pankurite otsustav tegutsemine vältida Silicon Valley Banki kokkuvarisemise muutumist süsteemseks krediidikriisiks. Seadusandjatel õnnestus mai lõpus jõuda valitsuskulude osas kokkuleppele just õigel ajal, et vältida riigi maksejõuetuse väljakuulutamist.
Võib-olla kõige olulisem on see, et majanduslangus, mida prognoosisid nii paljud majandusteadlased, ei ole siiani endast märku andnud. See on andnud investoritele lootust, et turud jätkavad kasvamist.
Föderaalreserv on inflatsiooni ohjeldamiseks jätkanud intressimäärade tõstmist. Tavaliselt peaksid kõrgemad intressimäärad, mis tähendavad tarbijate ja ettevõtete jaoks kõrgemaid laenukulusid, aitama majandust jahutada. Ja nad ongi seda veidi teinud: valmis eluasemete müük on võrreldes 2022. aasta algusega langenud umbes kolmandiku võrra.
Kuid ka intressimäärade tõstmine Föderaalreservi poolt ei ole majanduskasvule pidurit tõmmanud. Kolmapäeval teatas kaubandusministeerium, et esimese kvartali SKT aastane kasv oli 2 protsenti, mis on oluliselt suurem kui eelmine hinnang 1,3 protsenti. Töökohti lisandub tööturule keskmiselt jätkuvalt palju kiiremini kui enne pandeemiat.
/nginx/o/2023/06/30/15425508t1h9210.jpg)
Lõppkokkuvõttes jäid need, kes sel aastal aktsiatesse ei investeerinud, kartes uut müügilainet, pidi oma suu suurest kasumist puhtaks pühkima. S&P 500 on sel aastal tõusnud ligi 15 protsenti. Dow Jonesi tööstuskeskmine on tõusnud 2,9 protsenti.
«Kõik nad püüavad ära arvata, millest saab järgmine hittaktsia,» ütles Stacie Mintz ettevõttest PGIM Quantitative Solutions. Kui see aasta on midagi näidanud, siis seda, et on raske ennustada, millised olulised sündmused jätavad oma püsiva jälje turu tootlusele, lisab ta.
See muudab ka ülejäänud aasta väljavaate mõnevõrra murettekitavaks.
Mints lisab, et endiselt on õhus palju küsimusi, näiteks millal [Föderaalreserv] lõpetab intressimäärade tõstmise, millal algab majanduslangus ja kui sügav see saab olema.
Mõned analüütikud kahtlevad endiselt, kas aktsiahindade kasv on olnud jätkusuutlik. Bank of America fondijuhtide küsitlus näitas, et aktsiate osakaal portfellides on endiselt tavalisest madalam, selgub juuni keskel avaldatud analüüsist. Ja ka investorite prognoosid on suhteliselt pessimistlikud.
Miks siis selline pessimism? Üks investorite murekoht on fakt asjaolu, et aktsiahindade kasv on tulnud suhteliselt vähestest sektoritest. Ehkki viimase kuuga on hakanud kosuma ka teised sektorid, on suurem osa selle aasta tootlusest tulnud suurtelt tehnoloogiaettevõtetelt, mis tegelevad tehisintellekti arendamisega. Ilma nende aktsiateta oleks turu tootlus olnud oluliselt väiksem.
Samuti on raske selge, et kuigi majandusnäitajad on suures osas ületanud ootusi, on näha murettekitavaid märke.
«Keeruline osa on selgitada välja, kes on võitjad ja kes on kaotajad,» ütles Allspring Global Investments'i portfellihaldur Tom Ognar. «Ma arvan, et see on palju keerulisem ja nõuab suurt võitlust, nii et investori seisukohast ei tasuks üle pingutada.»
Samuti on raske selge, et kuigi majandusnäitajad on suures osas ületanud ootusi, on näha murettekitavaid märke.
S&P Global Market Intelligence andmetel taotlesid aasta algusest kuni mai lõpuni pankrotikaitset 286 USA ettevõtet, nende hulgas Silicon Valley Bank, Bed Bath & Beyond ja Vice Media. Viimane kord oli esimese viie kuu vastav näitaja sellest suurem 2009. aastal.
Tootmissektori näitajad on langenud juba kuid. Ja töötu abiraha taotluste maht, mida peetakse koondamiste näitajaks, tõusis sel aastal ühel hetkel kõrgeimale tasemele alates 2021. aastast. Samas neljapäeval vähenes esmaste töötushüvitiste taotluste maht ootamatult.
Investorid ja analüütikud on üldiselt ühel meelel, et majandus aeglustub. Samuti on nad nõus seisukohaga, et ajalooliselt on majanduslangus olnud turgudele halb uudis.
Nad lihtsalt ei jõua kokkuleppele, millal see ammu prognoositud majanduslangus, kui see peaks juhtuma, ka turud endaga kaasa võtab.
«Parem on mitte püüda seda liiga täpselt ajastada,» ütles investeerimisfirma GW&K globaalne strateeg William Sterling. «See aasta on olnud õppetund, et ei maksa olla liiga pessimistlik.»
Inglise keelest tõlkinud Toomas Hõbemägi