Skip to footer
Päevatoimetaja:
Urho Meister
Saada vihje

WSJ: Mida uut ja põnevat sügis sinu iPhone’i toob (ja ei too)

Artikli sisu pärineb partnerväljaandest The Wall Street Journal.
Naine ja Apple.
  • Üsna pea: klaasjas disain, spämmkõnede sõel jms sinu Apple’i asjades.

Spämmkõnede sõelumine, reaalajas tekstitõlge, AI-treener jne. Esmaspäevasel arendajate maailmakonverentsil WWDC andis Apple teada, et kõikides süsteemiäppides tulevad värskendused ning ühtlasi antakse rahvale uudne tarkvaravälimus «Liquid Glass» – veeldatud klaas. Selle klaasi võib saada iga ühilduv iPhone, iPad, Apple Watch, Mac jms.

Halb uudis: iPhone XS ja XR omanikud peavad sügisel uuema telefoni ostma, et viimast tarkvara saada.

Ja pärast praegust iOS 18 astub meie ette... iOS 26. Nüüdsest hakkavad iOS, iPadOS ja MacOS juurde kirjutatud numbrid kajastama aastaid. Nagu autotootjad, kasutab ka Apple eelseisvat ja mitte käesolevat aastat. (Siin peitub viis vist mingi mõte?) Mis tegelikult loeb, on loomulikult lihtsalt see, et taas tulevad enamikele Apple’i seadmetele tasuta tarkvaratäiustused, ja seda umbes samal ajal, kui käiakse välja värsked iPhone’id.

WWDC publik 9. juunil 2025 uudistamas, mida uut sügisel serveeritakse.

Seekordne suurim muutus on see, et ümber disainitakse kõik Apple’i opsüsteemid. Nupud on ümaramad. Menüüd on läbipaistvamad. Klaasiefekt tähendab seda, et kui sa oma telefoni kallutad, siis hakkavad tekst ja kõik teised liideseelemendid peegeldama. Mõte on anda tarkvarale kõikides seadmetes samasugune väljanägemine. Reaalsuses tuleb paljudel inimestel oma telefonide teatud aspekte otsekui uuesti kasutama õppida. Eks WSJ siis aitab, kui aeg kätte jõuab!

Aga nüüd elevandist toas ehk õunaintellektist Apple Intelligence: tehisarujuttu ajas Apple konverentsipublikule palju, sest seda peitub äppides ja teenustes (millest kirjutame allpool). Aga venima jäänud Siri suhtes, kelle/mille remonditud variant mullu välja kuulutati, vaikiti nagu haud.

Põnevusi

Sõnumid saavad WhatsAppi trikid: lõpuks ometi on grupivestluses näha, kui keegi tipib! Samuti saab oma sõnumijorudele taustu tekitada ja küsitlusi koostada – näiteks saab su seltskond hääletada, kuhu minna sööma. Apple Intelligence võib isegi ise vestluse põhjal küsitlusi soovitada. Näiteks siis, kui keegi küsib, et mida me nädalavahetusel teha võiks?

Kuid kuigi iPhone’i-Androidi vestlused läinud aastal paranesid, käivad need värskendused siiski üksnes iPhone’ide omavaheliste sinise mulli juttude kohta.

Elav tõlge: Apple annab nüüd seadmes otsetõlget, olles Google’i ja Samsungi käest õppust võtnud. Sõnumites tähendab see seda, et tekst antakse edasi vestluskaaslase eelistatud keeles.

FaceTime’i pildikõnede korral ilmub tõlge «ülatiitrina» video kohale. Lihtsalt helistades kuuled sa tõlget sünkroonis, teise inimesega vesteldes. Aga mõlemad varugu kannatlikkust. Demos oli loks sees, sest tarkvaral läks kõnelejate tõlkimisega natuke aega.

Soovimatud kõned ja sõnumid: nüüd saab teha nii, et kui tuleb kõne tundmatult numbrilt, siis iOS 26 võib automaatselt vastata ise. Kui helistaja on öelnud oma nime ja miks ta helistas, hakkab su telefon helisema ja sa näed avaekraanil kõne kokkuvõtet. Enamik sõnumeid tundmatutelt vaigistatakse ja topitakse automaatselt eraldi postkasti. Aga pakilised sõnumid nagu verifitseerimiskoodid või laua vabanemise teade restoranist tulevad ikka sinu põhilisti.

Ootel kõne abi: viimaks ometi tuleb Androidi lemmikfunktsioon iPhone’i omaniku klienditeenindaja ootamise vaeva leevendama. Kui tarkvara tabab ära, et kõlamas on uinutav ootemuusika, võid toksata uudse ootevaliku peale ja kõne jääb kestma, aga sina saad teha midagi muud. Kui inimene ilmub liinile, heliseb su telefon ja tarkvara teatab sellele inimesele, et sina oled kohe-kohe saadaval. Loodetavasti ei tee see töötaja sellest probleemi, et peab paar sekundit ise ootel olema.

Visuaalne intelligents ekraanil: varem oli see pilditõlgenduse AI piiratud fotodega. Nüüd saab ka ekraanipildi puhul kuvada ümberringi igasugu valikuid. Sa võid otsida üles pildil leiduva lambi ja avada lingi selle soetamiseks mingist netipoest. Või tekitada kalendrisündmuse info alusel mingist kontserdiplakatist internetis. Või küsida ChatGPT käest asju selle staari kohta, kes on sul Facebookis mingil pildil.

Võimsam otsing Mac’is: Mac-arvuti kõige paremini hoitud saladus on Spotlight – see hõljuv otsinguriba, mis ilmub vajutades Command+Space. Nüüd saab selles otsingukeskkonnas teha rohkem asju, näiteks luua kalendrisündmusi või käivitada audiosalvestusi.

Mac rohkem nagu iPhone: et sind ka oma arvutit ostma meelitada, toppis Apple sinna rohkem telefoniomadusi. Ootad pikisilmi oma toidukullerit? Nüüd saad seirata tema lähenemist arvutiekraanil! Ja Mac-arvutisse tuleb ka ümberdisainitud telefoniäpp, nii et sa saab suuremal ekraanil oma kõnesid hallata – kui õiged sätted sees.

iPad rohkem nagu Mac: Apple on seda iPad’i Mac’i asemele propageerinud aastaid, aga too tahvel pole seda mõõtu kohe kuidagi välja andnud. Nüüd mil menüüriba on üleval ning avada ja suurendada-vähendada saab suuremat hulka aknaid, hakkab asi ilmet võtma. Preview – äpp, mis oli eksklusiivselt Mac’i äpp – tuleb iPad’i ka, et PDF formaati muuta/parandada.

AI trennisemu: Apple Watch laseb nüüd lansseerida generatiivse AI-treeneri, keda on treenitud fitness-treenerite andmetega ja kes on kursis sinu trenniajalooga. Ta saab sind julgustada ka (öelda näiteks, et «hästi paned, juba teine kord jooksed sel nädalal») ja anda sulle teada, kui kiiresti sa parasjagu lippad, mitu kilomeetrid kirjas on ning kui kiiresti peksab süda.

Killuke tulevasest tõlkemaailmast.

Teadmata kadunud? AI Siri

Aasta tagasi kuulutas Apple selsamal konverentsil välja ridamisi AI-võimendiga võimalusi. Sel esmaspäeval Sirit aga sisuliselt ei mainitudki. Märtsis ütles Apple, et häälassistendi täiustamine võtab oodatust rohkem aega. Ja avaldas reklaami sügavamalt isikupärastatud Sirist.

Aga Apple laseb äppitegijad oma suurte keelemudelite kallale. Juhid lubavad, et nende AI tuleb «kiire, privaatne ja offline».

Üks näide oleks uus vestlusvõimalus matkaäpis AllTrails. Sa saad tippida sinna, millist matkamiskogemust sa otsid, ning äpp koostab sulle siis Apple’i AI-mudelite abiga mingi marsruudi, isegi kui sa pole võrgus.

Parema pildi saame sellistest asjadest siis, kui arendajatel on olnud aega neid ehitada. Aga niimoodi Apple oma seadmetesse praegu rohkem tehisintellekti manab. Samal ajal ei lakka konkurendid loomulikult kriiskamast oma AI-otsingutest, agentidest, videoloomisest ja süvauuringutest.

Äkki on Apple kõige sellega kõigiti pardal... tuleval aastal?

Inglise keelest tõlkinud Urho Meister

Kommentaarid
Tagasi üles